Eksjöhus-sjefen kåres til beste teamleder i Ski Classics
Sjefen i det svenske topplaget Team Eksjöhus Espen Träldal får prisen «Best Pro Team Director» for Ski Classics Season XVI, og innlemmes i Ski Classics Hall of Fame.
Den prestisjetunge utmerkelsen anerkjenner ledere for profesjonelle lag som viser fremragende lederskap, strategisk tenkning og en dyp forpliktelse til langdistanseski. Teamledernes rolle er avgjørende for å forme suksessen til deres profesjonelle lag, fremme sporten og styrke Ski Classics Pro Tour.
– Rollen som leder for et profesjonelt lag er både krevende og mangesidig. Den krever ekspertise innenfor sportsledelse, menneskelige relasjoner og kommersiell strategi, samtidig som man bygger et lag som er i stand til å utmerke seg på høyeste nivå. Denne prisen anerkjenner den ofte usynlige, men uunnværlige innsatsen til disse personene. Espen Träldal har vært et eksempel på disse kvalitetene og har bidratt til å løfte Team Eksjöhus til å bli et av de fremste profesjonelle lagene i Ski Classics, sier daglig leder i Ski Classics David Nilsson.
SKI CLASSICS BESTE LEDER FOR PROFESJONELT LAG SESONG XVI
Espen Träldal – Team Eksjöhus
Dette er juryens begrunnelse:
Espen Träldal har vært svært viktig for Team Eksjöhus sin imponerende fremgang innenfor Ski Classics Pro Tour. Under hans ledelse har laget utvidet sitt konkurranseområde ved å hente inn utøvere og støtteapparat i toppklasse, og ved å forbedre konkurransestrategier som jevnlig har gitt sterke resultater gjennom hele sesongen.
Hans evne til å skape et godt strukturert trenings- og støttesystem for utøverne på hans profesjonelle lag har vært avgjørende for lagets suksess. Träldals nøyaktige planlegging og dedikasjon har sikret at Team Eksjöhus forblir en kraft å regne med, og konkurrerer på høyeste nivå i alle Ski Classics-renn.
Med denne prisen blir Espen Träldal innlemmet i Ski Classics Hall of Fame, og slutter seg til rekken av Ski Classics-legender, utøverne som har vunnet fem eller flere renn i Ski Classics Pro Tour.
Ski Classics Pro Tour Season XVI (2024/2025)
Event 0: Friday, December 13, 2024 –Ski Classics Pro Team Presentation XVI – Bad Gastein, Austria
Event 1: Saturday, December 14, 2024 – Bad Gastein ITT – Sportgastein, Austria, 7km
Event 2: Sunday, December 15, 2024 – Bad Gastein Criterium – Sportgastein, Austria, 36km
Event 3: Saturday, January 11, 2025 – 3 Zinnen Ski Marathon – Sexten, Italy, 60km
Event 4: Sunday, January 12, 2025 – La Venosta ITT Kapron-Melago – Val Venosta, Italy, 11km
Event 5: Saturday, January 18, 2025 – Engadin La Diagonela – Pontresina-Zuoz, Switzerland, 43km
Event 6: Sunday, January 26, 2025 – Marcialonga – Trentino, Italy, 70km
Event 7: Sunday, February 9, 2025 – Jizerská50 – Bedřichov, Czech Republic, 50km
Event 8: Saturday, February 15, 2025 – Grönklitt Criterium 61 – Orsa Grönklitt, Sweden, 61km
Event 9: Sunday, February 16, 2025 – Grönklitt ITT – Orsa Grönklitt, Sweden, 13km
Event 10: Sunday, March 2, 2025 – Vasaloppet – Sälen-Mora, Sweden, 90km
Event 11: Saturday, March 15, 2025 – Birkebeinerrennet – Rena-Lillehammer, Norway, 54km
Event 12: Saturday, March 22, 2025 – Marcialonga Bodø – Valnesfjord, Norway, 50km
Event 13: Saturday, March 29, 2025 – Reistadløpet – Setermoen-Bardufoss, Norway, 46km
Event 14: Sunday, March 30, 2025 – Grand Finale Summit 2 Senja – Bardufoss-Finnsnes, Norway, 60km
Mer informasjon om Ski Classics finner du på skiclassics.com.










