Gikk du glipp av Janteloppet?

av Ingeborg Scheve • 16.04.2023
Pallen i Janteloppet 2023
Se video fra sesongens happening på Hafjell med store deler av langrennsadelen på plass, og for første gang 100 prosent i regi av Petter Northug.

Se video fra sesongens happening på Hafjell med store deler av langrennsadelen på plass, og for første gang 100 prosent i regi av Petter Northug.

Janteloppet 2023 ble en kamp om sekunder mellom OL-gullvinnere, etablerte eliteløpere, veteraner og unge lovende kometer i Petter Northugs relanserte storsatsing på Hafjell på påskeaften. 

Petter Northug selv gikk inn til 29. plass, og slo med det lillebror Even Northug fra sprintlandslaget med over to minutter. Det til tross for at han selv var både rennleder, partysjef og deltaker i årets utgave.

Her ser du hvordan det gikk. 

Saken fortsetter under

100 prosent i regi av Petter Northug
Janteloppet ble arrangert første gang i 2019 med start og mål på Pellestova på Hafjell. I år ble det 20 kilometer lange fristilrennet relansert med nytt konsept og en rekke endringer etter at Petter Northug overtok det fra tidligere hovedsponsor Red Bull. 

37-åringen, som gjorde comeback på elitenivå denne sesongen, ser overtakelsen et vendepunkt. Han står nå helt fritt til å spisse konseptet, og relansere Janteloppet akkurat slik han mener et skirenn bør være. 

– Jeg har lenge hatt tanker om hvordan et skirenn kan gjøres enda mer spennende og engasjerende for både utøvere og publikum. Janteloppet er en unik mulighet for meg til å realisere denne visjonen. Det er å skape et skirenn som appellerer til både topputøvere og publikum, og som engasjerer og inspirerer nye generasjoner til å satse på langrenn, sier Northug.

Les mer: Petter Northug inviterer til tidenes stjerneoppgjør på Hafjell

Janteloppet er nå en del av Ski Classics Challenger-serien. 

Resultater Janteloppet 2023
Topp 3 kvinner, 20km
 
1. Ragnhild Gløersen Haga, Åsen IL, 50:36.0
2. Milla Grosberghaugen Andreassen, Bækkelaget SK, 50:41.0
3. Emma Kirkeberg Mørk, Drammens Ballklubb/Team Norconsult, 52:19.0

Fullstendige resultater

Topp 3 menn, 20km 
1. Eirik Sverdrup Augdal, Ringkollen Skiklubb, 44:59.0
2. Håvard Moseby, Kjelsås IL, 45:00.0
3. Martin Løwstrøm Nyenget, Lillehammer Ski, 45:05.0

Fullstendige resultater

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    Har aldri vært bedre – nå legger hun opp

    by Ingeborg Scheve
    21.04.2026
  • 1

    Gjør comeback: – Det blir et eventyr

    by Langrenn.com
    21.04.2026
  • 1

    Petter Northug blir disket fra pallen

    by Ingeborg Scheve
    30.01.2026
  • 1

    La opp for en uke siden – så knuser hun OL-stjernen på hjemmebane

    by Ingeborg Scheve
    05.04.2026
  • Guro Jordheim 2025
    1

    Langrennsprofil døde i snøskredet i Hemsedal

    by Ingeborg Scheve
    09.04.2026

FlerE artikler

  • Sjokk for Frida Karlsson: Supertreneren bytter idrett

    Har vært personlig trener for Frida Karlsson helt siden hun var junior, er det nå brått helt uklart hva som skjer videre.
    av Ingeborg Scheve
    30.04.2026
  • Klæbo styrker sitt eget satsingsteam

    av Ingeborg Scheve
    30.04.2026
  • Han fridde – og hun sa JA!

    av Ingeborg Scheve
    30.04.2026
  • Vraket fra landslaget: – Det motiverer meg

    av Ingeborg Scheve
    30.04.2026
  • Snapper til seg supersmøreren fra erkerivalene

    av Ingeborg Scheve
    30.04.2026