Hyller den elleville Vasalopp-planen til Øyre Slind: – Tour de Ski blir ingenting i forhold

av Ine Skjellum • 03.03.2023
Både trenere og konkurrenter lar seg imponere over Astrid Øyre Slind sin enorme kapasitet.

Både trenere og konkurrenter lar seg imponere over Astrid Øyre Slind sin enorme kapasitet.

Lørdagens tremil blir den tredje distansen i VM i Planica for Øyre Slind – distansen hun har drømt om i lang tid. Det blir også starten på en intensiv reise på to døgn som får flere til å måpe.

Etter tremila er planen er å bli fraktet med privatfly fra Planica til Mora i Sverige, der det 90 kilometer lange Vasaloppet venter på søndag.

– Jeg vet ikke helt hvordan hun skal få det til sånn logistisk sett, men det høres veldig slitsomt ut, sier landslagstrener Sjur Ove Svarstad om Astrid Øyre Slind sin plan om Vasaloppet bare noen timer etter målgang i Planica.

Slik er planen
Tre-mila i Planica venter 12:00 på lørdag. Dersom det skulle bli fullklaff for Øyre Slind, og hun vil ta sin tredje medalje i mesterskapet blir det medaljeseremoni i Kranjska Gora 20:23 lørdag kveld. Deretter venter et privatfly som skal frakte Øyre Slind i en luftavstand på 1750 kilometer. 08:00 søndag morgen går starten av Vasaloppet.

– Flyet lander i Sverige på natta, så blir en kort natt. Det er det verdt. Tour de Ski blir ingenting i forhold til det her, sier Astrid Øyre Slind, men innrømmer at det ikke blir den beste oppladningen:

– Nå ligger de andre å lader opp optimalt i Sälen, mens jeg går skirenn på skirenn her. Så sjansen er nok litt mindre enn vanlig.

Over all forventning
Astrid Øyre Slind sjokkerte alle da hun ble beste Nordmann, og gikk i mål bak Ebba Andersson og Frida Karlsson under lørdagens skiathlon. Oppdalskvinnen viste forrykende form, og gikk inn til en bronsemedalje.

Under torsdagens stafett fikk Øyre Slind gå andreetappe for Norges lag. På et imponerende vis tok de norske kvinnene med seg gullmedaljen.

Det har med andre ord allerede blitt et vellykket mesterskap for Øyre Slind – bedre enn hun kunne drømme om.

Når bestemte du deg for å satse mot VM denne sesongen?
–Jeg begynte å få litt trua på at jeg var i veldig god form egentlig siden seieren i Vasan i fjor. Jeg hadde også noen veldig gode økter der i høst. Da startet jeg å leke litt med tanken om VM.

Selv med corona under sesongåpningen på Beitostølen i november, klinket Øyre Slind allerede på første forsøk etter det, og vant Norgescupen på Gålå helgen etter.

På grunn av det resultatet fikk hun lov til å delta i Verdenscupen både på Lillehammer og på Beitostølen før jul. Samtidig kombinerte hun det med Ski Classics. Likevel måtte hun se seg slått av konkurrent Ida Dahl i alle renn før jul.

Etter en lang juleferie viste derimot Øyre Slind at formen virkelig var i anmarsj. Først med solide prestasjoner i Tour de Ski og deretter med sin første seier i Ski Classics denne sesongen(Prato Piazza Mountain Challenge). Helgen etter vant hun også La Diagonela.

Tilbake i Verdenscupen i Les Rousses i februar kom også første pallplass i Verdenscupen. Med et var VM-billetten i boks.

Astrid Øyre Slind og lagvenninnene, Tiril Weng, Ingvild Flugstad Østberg og Anne Kjersti Kalvå kunne juble etter gull på stafetten. Foto: Thibaut/NordicFocus.

Konkurrentene lar seg imponere
Kombinasjonen med Ski Classics og Vasaloppet var aldri helt tilfeldig. Rundt nyttår innrømmet Øyre Slind at hovedmålet var å ta medalje på tremila, og vinne Vasaloppet dagen etter. Den planen imponerer flere av konkurrentene.

– Jeg syns Astrid er en knalltøff dame. Hun imponerer stort, og det forundrer meg ikke om hun kommer til start på Vasaloppet, og vil gjøre det veldig bra. Det er bare å se og lære av henne.

Det fortalte Magni Smedås under onsdagens pressekonferanse i forkant av Vasaloppet. Og hun er ikke den eneste som mener at det kanskje bare Øyre Slind som kan klare en slik bragd.

– Det her med VM og Vasaloppet har vært planen til Astrid lenge. Nå som hun har gått så bra i VM tror jeg hun er ganske høy på livet, og har mye adrenalin i kroppen hun vil ta med seg til Vasaloppet. Hun er en rutinert langløper, og med den formen hun viser nå så vil hun helt klart være en av favorittene på søndag, selv om hun gikk en tremil dagen før. Såpass sterk og bra trent er hun, sier Emilie Fleten og legger til:

– Jeg føler langløpsjentene hele veien har vært med litt å sprenge grenser. Jeg tror Astrid vil vise nå at det her vil være mulig. 

Kanskje den største favoritten til å vinne Vasaloppet, Ida Dahl, mener også at det ikke vil være noen grunn til at Øyre Slind ikke skal klare målet.

– Jeg tror det absolutt er mulig å gjøre det bra i Vasaloppet. Hun har vist utrolig bra form i VM. Med en smidig reise med privatfly, så tror jeg helt sikkert det vil gå bra. 

Svaret vil først komme søndag formiddag på oppløpet i Mora.

Konkurrent og venninne Emilie Fleten mener Astrid Øyre Slind også vil bli sterk i Vasaloppet selv med en tremil og lang. reis i kroppen. Foto: Vanzetta/NordicFocus.

FAKTA Vasaloppet
Hvem:
15.800 deltakere fra over 60 nasjoner
Hva: 90 kilometer klassisk
Hvor: fra Sälen til Mora i Sverige
Når: 5. mars, 2023
Løyperekord menn: 3:28:18 (Tord Asle Gjerdalen, 2021)
Løyperekord kvinner: 3:50:06 (Astrid Øyre Slind, 2022)
Hjemmeside

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 01.02.2026, Bedrichov, Czech Republic (CZE): Hanna Lodin (SWE), Anikken Gjerde Alnaes (NOR), (l-r) - Ski Classics Jizerska50 - Bedrichov (CZE). www.nordicfocus.com. © Reichert/NordicFocus. Every downloaded picture is fee-liable.
    1

    Norsk langrennsprofil legger opp

    by Ingeborg Scheve
    03.03.2026
  • 1

    Birken-drama kan ha kostet ham 300 000 kroner

    by Ingeborg Scheve
    15.03.2026
  • 1

    Slutter på topp i skiskyting – vil gå Ski Classics

    by Adéla Ročárková/Kjell-Erik Kristiansen
    11.03.2026
  • 1

    La opp for en uke siden – så knuser hun OL-stjernen på hjemmebane

    by Ingeborg Scheve
    05.04.2026
  • Guro Jordheim 2025
    1

    Langrennsprofil døde i snøskredet i Hemsedal

    by Ingeborg Scheve
    09.04.2026

FlerE artikler

  • Snur 180 grader om karriereslutt

    For få uker siden varslet verdenscupveteranen at han legger opp. Nå snur 38-åringen totalt. – Et helt naturlig valg.
    av Ingeborg Scheve
    16.04.2026
  • Bryter med topplag: – Fikk tilbud jeg ikke kan leve av

    av Ingeborg Scheve
    16.04.2026
  • Vi sender alle de store orienteringsløpene også i år

    av Langrenn.com
    16.04.2026
  • KRONIKK: Tre rapporter – og et skiforbund som ikke vil endre seg

    av Audun Høisæther, styreleder Foreningen Skigrasrota
    16.04.2026
  • Marcialonga kåret til Årets Arrangement

    av Leandro Lutz
    15.04.2026