Lager 157 Ski Team leter etter en ny Alvar Myhlback

av Ingeborg Scheve • 17.06.2024
Juniorkometen Alvar Myhlback har blitt en form for ungdomsfenomen i internasjonalt langrenn. Nå utvider laget hans ungdomssatsingen og taltentutviklingen.

Juniorkometen Alvar Myhlback har blitt en form for ungdomsfenomen i internasjonalt langrenn. Nå utvider laget hans ungdomssatsingen og taltentutviklingen.

Alvar Myhlback har så vidt rukket å fylle 18 år, men har allerede rukket å sette hele verdenscupeliten og hele langløpsadelen på plass både på rulleski og på snø, tok to gull i sitt første VM og gikk inn blant de topp 20 i verdenscupen. I fjor fikk han det svenske skiforbundet og Vasaloppet til å endre hele rennreglementet, og kvitterte med pallen i Vasaloppet. 

Den svenske juniorkometen satser nå dobbelt på langløp og tradisjonelt allround langrenn, med VM i Trondheim som sesongens hovedmål. Til vinteren kan han smadre Petter Northugs rekord som har stått i snart 20 år.  

Les mer: Sveriges turbojunior kan slette Petter Northugs rekord fra 2006

At Myhlback har kommet dit han er, takker 18-åringen ikke minst Lager 157 Ski Team for. Ikke minst fordi laget hele tida har støttet og lagt til rette for en dobbeltsatsing på øverste nivå. 

– Jeg synes det vi holder på med er kult. Jeg vil ikke slippe det, og på enkelte løp er det en perfekt kombinasjon for tradisjonelt langrenn, sa Myhlback under presentasjonen av årets tropp for et par uker siden. 

Se også: – Det rushet, den følelsen vil jeg ha mer av

Nå er det VM i Trondheim som er første pri for 18-åringen kommende sesong, men forberedelsene skjer i stor grad også i langløpslaget. Myhlback poengterer samtidig at en slik dobbeltsatsing og den tryggheten han har i laget, gjør det lettere å lykkes på begge arenaer. 

– At jeg går inn til en topp-20 plassering i verdenscupen i Falun uten noen spesielle forberedelser på tradisjonelt langrenn, viser at det er mulig å bli topp-10 der. Så på en dag der alt klaffer, hvor bra kan det gå da, liksom? 

Se også: – Jeg kommer tilbake til VM i 2025. Da skal jeg vinne

Utvider ungdomssatsingen
Nå skal Lager 157 Ski Team altså utvide ungdomssatsingen, som går inn i sin fjerde sesong. 

– Vi startet dette ungdomslaget for å gi et tilbud til unge langrennstalenter, og guide dem inn mot langløp. I vinter vant vi både dame- og herreklassen i den prestisjetunge svenske langløpscupen 157 XCC Originals. Nå fortsetter cvi satsingen på neste generasjons løpere. Vil du være en av dem? Da kan du søke hos oss, skriver Lager 157 Ski Team i sine sosiale medier. 

Lager 157 Ski Team var en del av SC Play’s sportsdokumentar Ski Classics Ski or Die som ble sluppet i vinter. Her ser du hele episoden om livet på innsiden av langløpsteamet: fellesskapet, utfordringene, seirene og veien dit. (Klikk på bildet for å se video)

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 01.02.2026, Bedrichov, Czech Republic (CZE): Hanna Lodin (SWE), Anikken Gjerde Alnaes (NOR), (l-r) - Ski Classics Jizerska50 - Bedrichov (CZE). www.nordicfocus.com. © Reichert/NordicFocus. Every downloaded picture is fee-liable.
    1

    Norsk langrennsprofil legger opp

    by Ingeborg Scheve
    03.03.2026
  • 1

    Skistjernene bekrefter: – Vi flytter sammen

    by Ingeborg Scheve
    22.09.2026
  • 1

    TV-krise for langrenn: – Det blir et stort tap

    by Langrenn.com
    28.09.2026
  • 1

    OL-mesteren sjanseløs mot langløpsproffene

    by Ingeborg Scheve
    07.03.2026
  • 1

    Vraker verdenscupen etter OL-smellen: Vil ta revansj i Vasaloppet

    by Ingeborg Scheve
    24.02.2026

FlerE artikler

  • Team Emtec Nordic henter inn fire sultne svensker

    Team Emtec Nordic henter inn fire nye utøvere, og stiller nå med totalt elleve løpere til det som er lagets andre sesong i Ski Classics.
    av Leandro Lutz
    09.10.2026
  • Skiskyttere ble forgiftet – etterforskes som kriminalsak

    av Ingeborg Scheve
    08.10.2026
  • Brøt med landslaget: Angrer ingenting

    av Ingeborg Scheve
    08.10.2026
  • Pausene avgjør hvilken effekt du får av økta

    av Ingeborg Scheve
    08.10.2026
  • Danish Skimarathon Team — Pro Team presentasjon Sesong XVIII

    av Leandro Lutz
    08.10.2026