Arrangøren snur: Petter Northug får likvel starte med de beste

av SC community • 29.01.2022
Tidligere i kveld meldte arrangøren av Marcialonga at Petter ikke kunne starte sammen med elitefeltet, nå har arrangøren snudd.

Tidligere i kveld meldte arrangøren av Marcialonga at Petter ikke kunne starte sammen med elitefeltet, nå har arrangøren snudd.

Forrige helg gikk Petter Northug turrennet La Diagonela, men bare i mosjonsklassen som startet åtte minutter bak eliten. Det har å gjøre med Petter Northugs «Not allowed»-status i FIS-registeret som hindrer den gamle skikongen fra å stille i eliten. Da Northug la opp leverte han inn et skjema som gjorde at om han skulle gjøre comeback måtte han melde i fra seks måneder i forveien. Det gjorde ikke Northug før i månedsskifte oktober/november 2021. I et håp om å likevel få gå noen skirenn i vinter leverte han inn en søknad om dispensasjon fra en slik seks måneders karantene. Den er enda ikke besvart og ligger nå i hendene på WADA. Men per dags dato har altså ikke Northug en gyldig FIS-kode.

Langrenn.com snakket med Petter Skinstad, som har tett kontakt med Northug, tidligere denne uken. Han sa da at Northug hadde fått bekreftet at han fikk lov til å starte bakerst i elitefeltet og dermed ville kunne få testet seg mot de beste, selv om han da ikke vil dukke opp på offisielle FIS-resultatlister.

Tidligere i dag sa Barbara Vanzo i Marcialongas arrangørstab dette når Langrenn.com ringte:

– Han vil ikke starte blant eliten og er satt i gruppe nummer to (starter kl 08.08). Det er en jury beslutning, sier Barbara Vanzo i arrangørstaben når Langrenn.com ringer.

Etter det Langrenn.com erfarer har Marcialonga vært i kontakt med FIS for å få klargjort regelverket og ha ryggdekning for den avgjørelsen man lander på. Tidligere i dag kom altså beskjeden om at Northug ikke får starte med eliten, men måtte stille bak sammen med de sterkeste mosjonistene.

I løpet av kvelden har imidlertid saken tatt en ny vending, og på nytt er Northug tilbake på start sammen med de beste. Hva som har fått arrangøren til å snu kan man bare spekulere i. Etter det Langrenn.com erfarer har både skipresident Erik Røste, og renndirektør i FIS, Pierre Mignerey, vært involvert i prosessen. Skipresident Røste har ikke svart på våre henvendelser.

Petter Skinstad var tydelig ovenfor Langrenn.com på at Northug ikke gjør et comeback i den forstand at han jakter seire i verdenscup og mesterskap, men ønsker å ha mål å trene mot og holde kontakt med gamle venner i skimiljøet.

– Northug er en stor ressurs for hele langrennsfamilien og tiltrekker seg oppmerksomhet som vi trenger. Da synes jeg det er veldig synd at slike regler, som er ment for løpere som vil tilbake i verdenstoppen, stopper han fra å gå et og annet turrenn uten ambisjoner om å hevde seg i toppen.

Så er spørsmålet hva WADA sier i denne saken. Det er de som har utarbeidet regelverket. Tolker man det i strengeste forstand skal ikke Petter ha mulighet til å konkurrere i verken elite eller mosjonskonkurranser i den seks måneders lange karanteneperioden. Men så er heller ikke regelverket tiltenkt eller tilpasset saker som Northug sin.

Om siste ord er sagt i denne diskusjonen er høyst usikkert.

Slik gikk det med Petter Northug i Marcialonga

Les også:
Forhåndsomtale Marcialonga

Les Anders Auklands hyllest til Marcialonga

Arrangementets hjemmeside

Dette er Marcialonga

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • Anikken Gjerde Alnæs GravelBirken 2026 - Privat
    1

    Sensasjonseier i Birken: La opp i april – vinner med en time

    by Ingeborg Scheve
    29.08.2026
  • 1

    Vraker verdenscupen etter OL-smellen: Vil ta revansj i Vasaloppet

    by Ingeborg Scheve
    24.02.2026
  • 1

    Ulvangs nye stjerne med maktoppvisning i Sverige

    by Ingeborg Scheve
    08.08.2026
  • 1

    Slo Klæbo – signerer med Northug

    by Ingeborg Scheve
    05.08.2026
  • 1

    Rivalene bare rister på hodet: – Aner ikke hvordan man skal slå han

    by Ingeborg Scheve
    28.02.2026

FlerE artikler

  • Startlister og starttider søndag

    Her er alt av program og detaljer for søndag: Prestisjeduellen mellom Johaug og Dyrhaug i København Halvmaraton, verdenscupfinale i rulleski i Italia og NM i rulleskiskyting på Lygna.
    av Langrenn.com
    20.09.2026
  • Tour of Slovakia etappe 5: Stigningen der alt skal avgjøres

    av Kjell-Erik Kristiansen
    20.09.2026
  • Kliner til med historisk norsk verdenscupseier

    av Ingeborg Scheve
    19.09.2026
  • Utklasser alle igjen – vinner NM-sprinten med 45 sekunder

    av Langrenn.com
    19.09.2026
  • Kjempesmell for Hedegart: – Kan like godt legge opp

    av Ingeborg Scheve
    19.09.2026