Petter Northug klar for comeback på elitenivå

Petter Northug Tour de Ski 2022
-Nå håper jeg å kunne bygge opp den formen. Det er jo det jeg er mest spent på.

-Nå håper jeg å kunne bygge opp den formen. Det er jo det jeg er mest spent på.

BAD GASTEIN: -Jeg fikk en god måned i oktober med trening, og det ble mye hard trening i november. Nå trenger jeg noen konkurranser for å komme meg i form, forteller Petter Northug til Langrenn.com.

I morgen og på søndag skal han ut og konkurrere mot eliten under sesongåpningen i Ski Classics.

Tidligere i høst annonserte Northug at han lanserte sitt eget langløpsteam i Ski Classics; Team Northug Cruicible. Northug er eneste utøver på laget som skal konkurrere i Bad Gastein.

Hovedmålene for sesongen kommer først etter nyttår:

-Det er Marcialonga, Birken og Vasaloppet som er viktigst. Planen er å kjøre alle konkurranser frem til Marcialonga, og ta en vurdering på formen og hvordan det har fungert etter det.


-Kjenner jeg at jeg er i god form, og er motivert for det, så står jeg på start i Vasaloppet. Den vurderingen tar jeg i Februar når jeg er ferdig med Marcialonga.

Petter Northug er på plass i Bad Gastein. I morgen venter Pro Team Tempo, og på søndag individuell prolog.

-Om du vinner Vasaloppet vil det bli din største seier i karrieren?
-Det er vanskelig å sammenligne, men det vil jo være stort. Av den her type renn, så er jo Vasaloppet den største. Den har en historie, spesielt i Sverige.

Den 90 kilometer lange og flate løypa fra Sälen til Mora passer også ypperlig for Northug ifølge ham selv:
-Jeg er veldig glad i staking. Jeg var ganske tidlig å starte med det i klasssk sprint. Det er motbakker som har vært min utfordring. Og det er det er jeg spent på her også, hvor mye dårligere enn de beste klatrerne er jeg. Men om jeg kommer meg i god form, og i riktig bane, så tror jeg også jeg har mulighet til å følge i tungt terreng.

-Hvordan er spurten din nå?
-Den er nok ikke hva den en gang var, men det er jo noe som skjer i hodet mitt om jeg er i et felt, forteller han med et lurt smil.

Les også: Petter Northug: Har ikke trent så mye siden 2017

Og Northug mener alvor; etter rennene i høyden med Bad Gastein denne helgen, og La Venosta neste helg skal han bli i høyden over jul og trene.

-Jeg er mest spent på hvordan formen vil være i slutten av januar. Jeg trenger konkurranser for å komme meg i form, så jeg tror jeg vil få et godt løft nå.

-Nå håper jeg å kunne bygge opp den formen. Det er jo det jeg er mest spent på. Vil min 37-år gamle kropp respondere. Uansett har jeg lagt en bra plan.

Ski Classics starter denne helgen i Bad Gastein. På programmet står Pro Team Tempo på lørdag, og Individuell prolog på søndag.

Lørdag 10.12
Renn: Bad Gastein Team Prolog Tempo
Distanse: 15 kilometer
Første start: 9.30

Søndag 11.12
Renn: Bad Gastein Criterium
Distanse: 35 kilometer
Starttider: Kvinner: 9.15 / Menn: 11.00

Rennene kan du se på SC Play og NRK.

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 01.02.2026, Bedrichov, Czech Republic (CZE): Hanna Lodin (SWE), Anikken Gjerde Alnaes (NOR), (l-r) - Ski Classics Jizerska50 - Bedrichov (CZE). www.nordicfocus.com. © Reichert/NordicFocus. Every downloaded picture is fee-liable.
    1

    Norsk langrennsprofil legger opp

    by Ingeborg Scheve
    03.03.2026
  • 1

    Skistjernene bekrefter: – Vi flytter sammen

    by Ingeborg Scheve
    22.09.2026
  • 1

    TV-krise for langrenn: – Det blir et stort tap

    by Langrenn.com
    28.09.2026
  • 1

    OL-mesteren sjanseløs mot langløpsproffene

    by Ingeborg Scheve
    07.03.2026
  • 1

    Vraker verdenscupen etter OL-smellen: Vil ta revansj i Vasaloppet

    by Ingeborg Scheve
    24.02.2026

FlerE artikler

  • Team Futura GTE Trentino sikter mot topp 10

    Team Futura GTE Trentino fra Val di Fiemme har 40 års historie, og går inn i sesongen med ett uttalt mål: å holde seg blant de 10 beste i Pro Team-konkurransen.
    av Leandro Lutz
    25.10.2026
  • Supertalent truer med å legge opp

    av Ingeborg Scheve
    24.10.2026
  • Ski Team Göhlins — Presentasjon av Pro Team Sesong XVIII

    av Leandro Lutz
    24.10.2026
  • Nå åpner Norges første tidligsnøløyper

    av Ingeborg Scheve
    24.10.2026
  • OL-vinner får grønt lys: Nå kommer de store russiske stjernene

    av Langrenn.com
    23.10.2026