Petter Northug mot Max Novak: Lørdag er det klart for «Battle of the Bad Boys»

av Ingeborg Scheve • 01.04.2025
Trentino, Italy (ITA): Max Novak (SWE), Petter Northug Jr (NOR), (l-r) - Ski Classics Marcialonga, Trentino (ITA).
Lørdag er det duket for en real norsk-svensk duell mellom to av skisportens «bad boys» når Petter Northug og Max Novak skal gjøre opp i Kobberløpet.

Lørdag er det duket for en real norsk-svensk duell mellom to av skisportens «bad boys» når Petter Northug og Max Novak skal gjøre opp i Kobberløpet.

Det 43 kilometer lange Kobberløpet trekker hvert år ett av sesongens heftigste startfelt til Sulisfjellene i Nordland. Årets utgave er ikke noe unntak. På startstreken på lørdag står blant annet Max Novak og Petter Northug, to av langrennssportens bad boys. 

Battle of the Bad Boys»

Kamphanen Novak har blitt disket ikke mindre enn fire ganger i nyere tid for ulike regelbrudd, inkludert skøyting i klassiskrenn og slåssing. 

Den siste gangen var i Birkebeinerrennet 15. mars. Den svenske 29-åringen, som var nummer sju i mål, var nemlig illsint på Ole Jørgen Bruvoll over en hendelse i siste sving inn mot oppløpet. 

Etter målgang gikk Novak fysisk løs på rivalen fra Team Engcon, og ble deretter disket for «usportslig atferd». Det kostet Novak sannsynligvis seieren i Ski Classics sammenlagt.

Se også: Birken-disk kostet langløpsstjernen over 300 000 kroner

Petter Northug er heller ikke ukjent på DQ-lista. I vinter ble Northug disket for omfattende skøyting i Marcialonga, i fjor vinter skjedde det samme i Ski Classics Grand Classics-løpet Jizerska50, og før det i Toblach-Cortina. 

Se også: Petter Northug disket i Marcialonga

Lørdag er det altså klart for et oppgjør mellom rampeguttene. Starten går klokka 10, og løpet sendes live på Direktesport, samt på SC Play etter at løpet er gjennomført.

Stjernespekket

I tillegg til Novak og Northug, kommer en hel skare toppløpere. Blant dem er langløpsstjernene Thomas Ødegaarden og hjemmefavoritten Vebjørn Moen som nylig vant den grønne trøya i Ski Classics, begge fra Team Eksjöhus. 

Fjorårets sammenlagtvinner i Ski Classics Kasper Stadaas og Magnus Waaler er klare for Kobberløpet på lørdag. Også tidligere landslagsløper Niklas Dyrhaug er blant de påmeldte til årets utgave. Se hele startlista HER

Dessuten skal to av deltakerne fra «Team Pølsa» til Kobberløpet i år. 

Les mer: Yndlingene fra «Team Pølsa» til Kobberløpet

Ingen drømmeduell mot Klæbo

I fjor var det duellen mellom Northug og Klæbo som var den største. Den kampen varte til det var cirka fire kilometer til mål. Derifra og inn tapte Northug nesten ett minutt til mannen som tok seks gull av seks mulige under VM i Trondheim i vinter. 

Klæbo ble nummer fire, tre tideler fra pallen og et halvt sekund bak vinneren Andreas Nygaard, i det som var hans første langløp på blanke ski. 

Klæbo skal også ha vært aktuell for årets utgave av Kobberløpet, men reiste direkte fra 10-kilometeren under NM på Hovden til Karibbien. Dermed uteblir drømmeduellen mellom VM-kongen og langløpsadelen denne sesongen. 

Se også: 
Klæbo varsler endringer: – Kan ikke fortsette sånn

Saken fortsetter under

VM-kongen. Foto: ROLF ZETTERBERG

Petter Northug: – Det beste publikumet

Kobberløpet har start og målgang i den gamle gruvelandsbyen Jakobsbakken. Løpet arrangeres i år for 56. gang og er kjent for å trekke store navn. 

Foruten Petter Northug og Max Novak er skistjerner som Bjørn Dæhlie, Martin Johnsrud Sundby, Bjørn Dæhlie, Andreas Nygaard og Mattis Stenshagen, samt Ragnhild Haga, søstrene Øyre Slind og Anette Bøe blant de som har gått løpet. 

Her hadde også herrelandslaget samling før og etter VM-suksessen i Seefeld. 

De proffene som har deltatt, har latt seg imponere. 

– Under VM i Seefeld 2019 uttalte Petter Northug at Kobberløpet er det beste turrennet med det beste publikummet. Martin Johnsrud Sundby er også imponert, og har uttalt at folk må få opp øynene for Sulis, sier Mona Mosti.

Les mer: Vårens vakreste skieventyr i nord

Saken fortsetter under

Kobberløpet hylles for det beste publikumet. . Foto: Arrangøren

Kobberløpet inn i Ski Classics

Kobberløpet inngår fra i år også som en del av Ski Classics Challengers. Det betyr a Pro Team løpere kam 

– Dette markerer en ny og spennende æra for Kobberløpet, sier daglig leder i Kobberløpet Mona Mosti. 

Hun er klar på at statusen som Ski Classics Challengers hever både statusen og synligheten til det populære langløpet.

– Dette er en milepæl for Kobberløpet. Å få være en del av Ski Classics gir oss muligheten til å sette Sulitjelma, Fauske, Salten og Kobberløpet på kartet for langrennsentusiaster over hele verden. Vi ser frem til å tilby en unik opplevelse for både eliteløpere og mosjonister fra inn- og utland, sier Mosti, og fortsetter: 

– Her går de store stjernene side om side med en rekke lokale skihelter, bedriftsidrettslag, vennegjenger, familier, barn og unge.  

Se også: – Dette er en milepæl

Kobberløpet

Kobberløpet 2024
Fra Kobberløpet 2024. Foto: Arrangøren

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    Har aldri vært bedre – nå legger hun opp

    by Ingeborg Scheve
    21.04.2026
  • 1

    Gjør comeback: – Det blir et eventyr

    by Langrenn.com
    21.04.2026
  • 1

    Petter Northug blir disket fra pallen

    by Ingeborg Scheve
    30.01.2026
  • 1

    La opp for en uke siden – så knuser hun OL-stjernen på hjemmebane

    by Ingeborg Scheve
    05.04.2026
  • Guro Jordheim 2025
    1

    Langrennsprofil døde i snøskredet i Hemsedal

    by Ingeborg Scheve
    09.04.2026

FlerE artikler

  • Sjokk for Frida Karlsson: Supertreneren bytter idrett

    Har vært personlig trener for Frida Karlsson helt siden hun var junior, er det nå brått helt uklart hva som skjer videre.
    av Ingeborg Scheve
    30.04.2026
  • Klæbo styrker sitt eget satsingsteam

    av Ingeborg Scheve
    30.04.2026
  • Han fridde – og hun sa JA!

    av Ingeborg Scheve
    30.04.2026
  • Vraket fra landslaget: – Det motiverer meg

    av Ingeborg Scheve
    30.04.2026
  • Snapper til seg supersmøreren fra erkerivalene

    av Ingeborg Scheve
    30.04.2026