Skistjernen setter strek: – Hadde store drømmer

av Ingeborg Scheve • 22.03.2026
Gikk inn med skyhøye ambisjoner. Nå setter hun strek – midt i innspurten.

Gikk inn med skyhøye ambisjoner. Nå setter hun strek – midt i innspurten.

Debutsesongen som langløper var en sammenhengende opptur. Oppfølgersesongen har vært et mareritt. Nå har Stina Nilsson fått nok. 

– Jeg gikk inn denne sesongen med store drømmer og forventninger. Dessverre har det langt ifra blitt som jeg ønsket, melder den svenske skistjernen på sosiale medier søndag formiddag. 

Nå trekker Nilsson seg fra hele resten av sesongen. 

– Det har selvsagt vært noen lysglimt, men jeg har landet på at det beste akkurat nå er å avslutte sesongen og la kroppen og knoppen få hente seg inn, sier 32-åringen. 

Avgjørelsen betyr at Nilsson går glipp av de to siste rennene i Ski Classics, der hun ligger på femteplass sammenlagt.  Det står i sterk kontrast til fjorårssesongen, som var hennes første i langløp.

Drømmestart på langløpskarrieren

Mange var overrasket og skeptiske da Stina Nilsson valgte å gå over til langløp i forkant av fjorårssesongen, etter fire år som skiskytter. 

Men debutsesongen med Team Ragde Charge, langløpslaget til brødrene Aukland, var en sammenhengende opptur. Den tidligere OL-stjernen så ut til å ta overgangen fra skiskyting til langløp på strak arm. 

Nilsson gikk rett opp på pallen i sitt aller første Ski Classics-renn. Hun vant Vasaloppet med over fem minutter, deretter Birkebeinerrennet og Marcialonga Bodø. Hun var på pallen i totalt seks renn, topp fem i alle renn unntatt to, og ble nummer tre totalt.  

Se også:
Måper over Stina Nilsson: Dobbeltseieren ingen så komme

Sammenhengende mareritt 

Etter fjorårets drømmesesong, har oppfølgersesongen blitt et mareritt. Med unntak de to første rennene, har ikke Nilsson vært på pallen denne sesongen. 

Lørdagens Marcialonga Bodø ble et bunnpunkt. Nilsson gikk inn til 12.plass, nesten ti minutter bak. Nå er hun altså ferdig for sesongen. 

Stina Nilsson var nesten ti minutter bak vinneren i Marcialonga Bodø på lørdag. Foto: Reichert/NordicFocus

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 01.02.2026, Bedrichov, Czech Republic (CZE): Hanna Lodin (SWE), Anikken Gjerde Alnaes (NOR), (l-r) - Ski Classics Jizerska50 - Bedrichov (CZE). www.nordicfocus.com. © Reichert/NordicFocus. Every downloaded picture is fee-liable.
    1

    Norsk langrennsprofil legger opp

    by Ingeborg Scheve
    03.03.2026
  • 1

    Birken-drama kan ha kostet ham 300 000 kroner

    by Ingeborg Scheve
    15.03.2026
  • 1

    Slutter på topp i skiskyting – vil gå Ski Classics

    by Adéla Ročárková/Kjell-Erik Kristiansen
    11.03.2026
  • 1

    La opp for en uke siden – så knuser hun OL-stjernen på hjemmebane

    by Ingeborg Scheve
    05.04.2026
  • 1

    – Så jævlig urettferdig!

    by Ingeborg Scheve
    08.03.2026

FlerE artikler

  • Startlister og starttider fredag

    Her er alt av program, TV-tider og detaljer for fredag: NM i skiskyting der Einar Hedegart gjør comeback med børse på ryggen, og svensk mesterskap i langrenn.
    av Langrenn.com
    10.04.2026
  • – Det er mye mer moro å gå verdenscup i skiskyting enn i langrenn

    av Ingeborg Scheve
    09.04.2026
  • Langrennsprofil døde i snøskredet i Hemsedal

    av Ingeborg Scheve
    09.04.2026
  • – Vi driver jo et eget landslag på Konnerud

    av Ingeborg Scheve
    09.04.2026