Stillingen i Ski Classics før Janteloppet 

av Ingeborg Scheve • 08.04.2024
I løpet av helga har flere av trøyekonkurransene i praksis blitt avgjort. Alt om stillingen i Ski Classics i forkant av sesongens siste renn.

I løpet av helga har flere av trøyekonkurransene i praksis blitt avgjort. Alt om stillingen i Ski Classics i forkant av sesongens siste renn.

I løpet av to dager i den nest siste helga i Ski Classics har Johan Hoel overtatt den gule ledertrøya og så godt som forseglet sammenlagtseieren for sesongen. I dameklassen er sammenlagtseieren matematisk avgjort i forkant av Janteloppet. Klatrekonkurransen er avsluttet, samt at det er flere endringer i de andre topplistene. 

Se topplister over alle trøyekonkurransene lenger ned i saken

Etter utallige pallplasser, tok Johan Hoel fra Team Ragde Charge sin første seier i Ski Classics da han vant Reistadløpet på lørdag. Med den snappet han også den gule ledertrøya fra Kasper Stadaas, som hadde hatt den siden sesongstart. 

I forkant av dobbelthelga i Troms skilte det ett poeng mellom de to teamkollegaene. Nå skiller det 129 i favør Hoel, som dessuten ble tidenes første til å vinne Reistadløpet på blanke ski.  

Se også: 
I dag skrev han historie: – Jeg har drømt om dette

Saken fortsetter under

Eirik Sverdrup Augdal (NOR), Johan Hoel (NOR), Martin Løwstrøm Nyenget (NOR), (l-r) - Ski Classics Reistadløpet, Setermoen-Bardufoss (NOR).
Endelig for arbeidsoksen i Team Ragde Charge: Reistadløpet var karrierens første Ski Classics seier for Johan Hoel. Eirik Sverdrup Augdal (til venstre) ble nummer tre og Martin Løwstrøm Nyenget nummer to.

Den gule sammenlagttrøya (Ski Classics Champion)
Poengfordeling
Vinneren av Ski Classics Grand Finale Janteloppet får 200 poeng, som i alle andre ordinære Ski Classics-renn. (Unntakene er Grand Classics-renn, der vinneren får 300 poeng. Det gjelder Marcialonga, Jizerska50, Vasaloppet og Birkebeinerrennet)

Men i sesongens siste løp, Ski Classics Grand Finale Janteloppet, er poengfordelingen for plasseringene bak vinneren annerledes enn i de andre konkurransene. For eksempel tildeles femteplassen i løpet 196 poeng, og tiendeplassen 191 poeng (sammenlignet med henholdsvis 120 og 85 poeng i helgens konkurranser). Det gjør at det blir mindre endringer i den individuelle stillingen, men potensielt store endringer i lagkonkurransen. 

Dermed er kampen om den gule trøya i praksis avgjort for sesongen: selv om poengsummen vil endre seg etter Janteloppet forblir rekkefølgen den samme så sant løperne gjennomfører. 

I dameklassen har Emilie Fleten fra Team Ramudden imidlertid sikret seg den gule trøya etter Reistadløpet. 

Se også: Verdens nye langløpsdronning: – I kveld skal jeg feire

I herreklassen leder altså Johan Hoel med 129 poengs margin til Kasper Stadaas. Bak dem er det 354 poeng ned til Thomas Ødegaarden fra Team Eksjöhus på tredjeplass. Med to sterke løp i Troms gikk unggutten forbi langløpsveteranen Andreas Nygaard.

Topp 3 kvinner, Champion (gul trøye)
1. Emilie Fleten, Team Ramudden, 2365 poeng
2. Kati Roivas Team Eksjöhus, 1866 poeng 
3. Magni Smedås, Team Eksjöhus, 1600 poeng

Topp 3 menn, Champion (gul trøye)
1. Johan Hoel, Team Ragde Charge, 1882 poeng 
2. Kasper Stadaas, Team Ragde Charge, 1753 poeng
3. Thomas Ødegaarden, Team Eksjöhus, 1399 poeng 

Saken fortsetter under

Emilie Fleten (NOR), (l-r) - Ski Classics Reistadlopet, Setermoen-Bardufoss (NOR).
Emilie Fleten sikret seg sammenlagtseieren allerede etter Reistadløpet.

Den grønne sprinttrøya
Poengfordeling
To sprinter gjenstår i årets Ski Classics-sesong. Vinneren av hver sprint får 30 poeng, og deretter i synkende rekkefølge til syvende plass som får fire poeng. Det er med andre ord mulig å maksimalt oppnå 60 poeng.

Sprinttrøya (grønn)
1. Amund Hoel, Team Engcon, 226 poeng
1. Emilie Fleten, Team Ramudden, 289 poeng

Klatretrøya
Poengfordeling
Summit 2 Senja var siste løp der det deles ut klatrepoeng. Der var det en kategorisert klatring (Magdaskaret), av typen «Iconic Climb». Det betyr at den gir 50 prosent mer enn en «vanlig» klatring. Vinneren får derfor 45 poeng i stedet for 30, og deretter i synkende rekkefølge til 6 poeng til syvende løper ved passeringen.

Dermed er klatretrøyene nå parkert for sesongen, selv om Fleten matematisk hadde vunnet klatretrøya allerede før Reistadløpet. I herreklassen har Johan Hoel vunnet klatretrøya.

Klatretrøya (rødrutete)
1. Emilie Fleten, Team Ramudden, 360 poeng
1. Johan Hoel, Team Ragde Charge, 214 poeng

Saken fortsetter under

Johan Hoel (NOR) - Ski Classics Reistadlopet, Setermoen-Bardufoss (NOR).
Johan Hoel har sikret seg klatretrøya for Ski Classics Season XV.

Den rosa ungdomstrøya
Poengfordeling
Poengfordelingen er den samme som i kampen om den gule sammenlagttrøya (Ski Classics Champion). Dermed er denne konkurransen også i praksis avgjort for sesongen: selv om poengsummen vil endre seg etter Janteloppet forblir rekkefølgen den samme så sant løperne gjennomfører. 

Ungdomstrøya (rosa)
1. Karolina Hedenström, Lager 157 Ski Team, 1399 poeng
1. Thomas Ødegaarden, Team Eksjöhus, 1399 poeng

Lankonkurransen
Poengfordeling
De poengene som lagets løpere sanker i løpet av de to siste rennene legges til totalen for laget, og det laget med flest poeng vinner. Etter Reistadløpet leder Team Eksjöhus med 360 poeng ned til Team Ragde Charge. Men fordi poengberegningen i Petter Northugs signaturevent Grand Finale Janteloppet er annerledes enn resten av løpene og det også er lagt inn to lagspurter, er det i år enda større spenning rundt lagkonkurransen der ingenting er avgjort. 

Pro Team (Lagkonkurransen)
1. Team Eksjöhus, 2480 poeng 
2. Team Ragde Charge, 2060 poeng
3. Team Ramudden, 1900 poeng

Fullstendige sammenlagtlister, alle kategorier

Team Eksjöhus leder lagkonkurransen i forkant av sesongens siste renn.

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    VM-gull og Vasaloppseier: Nå er det slutt

    by Langrenn.com
    28.07.2026
  • Kasper Stadaas HAUTDOUBSLOPPET 2026
    1

    Norsk maktoppvisning i Frankrike: – Er i en helt egen klasse

    by Ingeborg Scheve
    26.07.2026
  • 1

    Ulvangs nye stjerne med maktoppvisning i Sverige

    by Ingeborg Scheve
    08.08.2026
  • 1

    Slo Klæbo – signerer med Northug

    by Ingeborg Scheve
    05.08.2026
  • 1

    Falt på joggetur – brakk ankelen

    by Kjell-Erik Kristiansen
    08.07.2026

FlerE artikler

  • – Frykter det bare har gitt Johaug vann på mølla

    Løper fra feltet etter to kilometer og vinner med nesten et halvt minutt. Men nå er Niklas Dyrhaug bekymret – fem uker før duellen mot Therese Johaug.
    av Ingeborg Scheve
    15.08.2026
  • OL-vinneren sykkeldebuterer: – Vet ikke hva som skjer!

    av Kjell-Erik Kristiansen
    15.08.2026
  • Trening på rulleski: Fartslek forbereder deg på alt

    av Adéla Ročárková
    14.08.2026
  • Dukket opp i helt ny sport – nå som nybegynner

    av Kjell-Erik Kristiansen
    14.08.2026
  • Svensk juniorverdensmester med alvorlig kneoperasjon

    av Kjell-Erik Kristiansen
    13.08.2026