24-åring fra Kjelsås smeller til i Finland – klar for verdenscupen
Kanonløp i Skandinavisk Cup i Finland sender den norske unggutten til verdenscupen – etter å ha slått både verdenscupstjerner og OL-jegere.
Edvard Sandvik kliner til med et perfekt disponert løp og vinner lørdagens 20 kilometer klassisk med nesten ti sekunders margin til Filip Skari på andreplass. Kjelsås-kometen leder fra sju kilometer og helt til mål.
Even Solem Michelsen sikrer seg den siste pallplassen og sørger for norsk storeslem i Vantaa. Norske løpere tar også de neste fire plassene, og totalt er det åtte nordmenn blant de ti beste.
Klar for verdenscupen
Med dagens seier er Sandvik direkte kvalifisert til verdenscupen i Oberhof 17. til 18. januar. Det blir 24-åringens tredje internasjonale verdenscupstart.
Sist han gikk verdenscup i utlandet ble det alvorlig rabalder: Det var i verdenscupåpningen i Ruka, da Kjelsås-løperen ble hentet inn reserve for Simen Hegstad Krüger på bekostning av Emil Iversen.
Les mer:
Fly forbanna etter Ruka-uttaket: – Elendig håndverk
Nedtur for OL-jegere
For flere av verdenscupstjernene som klamret seg til helgas runde i Skandinavisk Cup som et siste halmstrå for å komme seg ut på verdenscupen og videre tilbake i OL-diskusjonen, ble lørdagens renn en nedtur.
Jan Thomas Jenssen blir nummer 24, ett minutt og 45 sekunder bak. Calle Halfvarsson er helt nede på 38. plass.
– Det blir lenge til vi ser Calle Halfvarsson i verdenscupen igjen, sier kommentator Kjell-Erik Kristiansen på SC Play.
Skandinavisk Cup 2026 resultater
Topp 3 menn, 20km klassisk
1. Edvard Sandvik, Kjelsås IL/Elon Oslofjord, 50:36.9
2. Filip Skari, Nittedal IL/Team Aker Dæhlie, +9.7
3. Even Solem Michelsen, +24.5
Lørdagens klassiskrenn var andre øvelse under Skandinavisk Cup. Rennhelga i Vantaa startet med klassisk sprint fredag og avslutter med 10 kilometer fristil på lørdag.










