Bekrefter: Nå kommer OL-uttaket
Kritikken har haglet mot landslagsledelsen som har stått fast ved at ski-NM skal med i vurderingen før OL-uttaket er klart. Nå snur de. Tirsdag kommer et nytt uttak.
Etter finalen i Tour de Ski på søndag fikk landslagsledelsen nok en gang kritikk for å holde fast på å drøye OL-uttaket til etter NM om nesten to uker.
– Jeg mener uttaket bør skje så fort som mulig, sa NRKs ekspert Fredrik Aukland.
Han fatter ikke hva landslagsledelsen venter på.
Krever svar
Både Mattis Stenshagen og Emil Iversen har imponert fra første stavtak i november. De har levert bunnsolide resultater og pallplasser både i Tour de Ski og den ordinære verdenscupen helt siden sesongstart.
Og etter finalen opp monsterbakken, der de tok henholdsvis første og tredjeplass, var de privatsatsende profilene krystallklare. De forlangte å få svar, og mener begge at de er soleklart kvalifisert.
Men begge skal ha fått beskjed om at ski-NM skal med i vurderingen før det endelige uttaket er klart.
Les mer: Forlanger OL-svar, møtes fortsatt med taushet
På tirsdag får de svar. Det bekrefter pressekontakt i Norges Skiforbund Claes-Tommy Herland.
– Det kommer et langrennsuttak i morgen utover dagen, sier Herland til TV 2.
OL-uttaket er i tråd med Skiforbundets sesonginformasjoner. Der står det at det skal komme et uttak etter Tour de Ski, men åpner samtidig for et supplerende uttak etter NM «i spesielle tilfeller».
Nå bekrefter også treneren til Stenshagen i Team Swix, Torstein Dagestad, et uttak på tirsdag.
– Vi har fjernet den tvilen nå, sier Dagestad.
Oppfyller alle uttakskriterier
Stenshagen står med to verdenscupseire, en andreplass og en tredjeplass denne sesongen, andreplass sammenlagt i Tour de Ski, og ligger på tredjeplass sammenlagt i verdenscupen.
Iversen har tre pallplasser i verdenscupen denne sesongen, to av dem fra den siste uka, og ligger på sjuendeplass sammenlagt i verdenscupen.
Saken oppdateres










