Borodavko om FIS: – Et svært velkoordinert anti-russisk hylekor 

av Ingeborg Scheve • 21.10.2022
Jurij Borodavko Alexander Bolshunov WC Ruka 2019.
Russlands landslagstrener Jurij Borodavko freser mot FIS, mener årsaken til fortsatt utestengelse av Russland er at de misliker å se russiske utøvere vinne.

Russlands landslagstrener Jurij Borodavko freser mot FIS, mener årsaken til fortsatt utestengelse av Russland er at de misliker å se russiske utøvere vinne.

Den russiske landslagstreneren Jurij Borodavko sier utestengelsen av Russland er en vestlig sammensvergelse. 

– Dette er et svært velkoordinert anti-russisk hylekor. Men russisk og sovjetisk idrett vil overleve også dette, sier han til russiske medier

Avgjøres i morgen
I morgen skal styret i det internasjonale ski- og snowboardforbundet vedta om utøvere fra Russland og Belarus skal få delta i internasjonale konkurranser kommende vinter. De to nasjonene har vært utestengt siden 1. mars i år, få dager etter at president Vladimir Putin invaderte Ukraina. 

Utestengelsen er en del av sanksjonene mot Russland. Og den rammer hardt.  

– Vi må bare håpe på en snarlig slutt på konflikten. Etter det vil ulike muligheter for å slippe inn igjen russiske utøvere bli vurdert, sier den russiske landslagstreneren Jurij Borodavko til Championat

Les også: 
Borodavko: – Idrett er ekstremt viktig i Russland. De treffer oss der det smerter mest

Alt tyder på fortsatt utestengelse
Det forventes at FIS vil vedta fortsatt utestengelse også kommende sesong når den endelige uttalelsen kommer i morgen, 22. oktober. 

De siste ukene har det kommet ulike signaler fra FIS rundt videre utestengelse og at de kan vurdere å slippe til russerne igjen kommende sesong, til tross for at krigen Ukraina pågår for fullt. 

Men ifølge det finske styremedlemmet i FIS Council Martti Uusitalo har videre utestengelse vært diskutert i FIS-styret, men den endelige beslutningen offentliggjøres etter styremøtet på lørdag.

– På møtet konstaterte vi at den beslutningen vi fattet (i mars, journ.anm.) kommer til å gjelde også kommende sesong. Etter møtet informerer vi om at beslutningen fortsatt gjelder, sier han. 

Les også: 
FIS: – Ingen russiske utøvere i verdenscupen

Vestlig sammensvergelse
Fortsatt utestengelse betyr at russiske og belarusiske langrennsløpere må belage seg på å konkurrere på hjemmebane, og eventuelt med hverandre til vinteren. Verdenscup, Tour de Ski og VM er utelukket. Det tolker russerne imidlertid som en vestlig sammensvergelse. 

Den russiske landslagstreneren Jurij Borodavko, som har ansvaret for landslagsgruppa med blant annet Alexander Bolshunov og Natalia Nepryaeva, freser mot FIS og resten av den vestlige verden. 

– Det er vanskelig å si om det virkelig ikke er noen i FIS som vil ha oss tilbake. Jeg har ikke snakket med dem (FIS) ennå. Men det er mange svært høylytte fiender som i utgangspunktet aldri ønsket å se russiske eller sovjetiske utøvere vinne. For dem har vi alltid vært rusk i maskineriet. Så hvorfor bry seg om dem, spør Borodavko retorisk, og fortsetter: 

– Enten de vil ha oss tilbake eller ikke, så eksisterer russisk og sovjetisk idrett, og den vil fortsette å gjøre det. Det har allerede vært nevnt at russiske utøvere ikke vil få komme tilbake før på slutten av sesongen. Jeg tror, med alt hysteriet som hersker, at ingen vil endre på dette. Det er et svært velkoordinert anti-russisk hylekor. Det skinner gjennom overalt. 

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    Vraker verdensmester – disse skal gå OL-sprinten

    by Langrenn.com
    09.02.2026
  • 1

    Går for sitt sjette strake OL-gull – disse går OL-femmila for Norge

    by langrenn.com
    19.02.2026
  • 1

    Disse går OL-femmila for Norge

    by Ingeborg Scheve
    19.02.2026
  • 1

    Feiret OL-gullet i armene hans – bekrefter: De er kjærester

    by Ingeborg Scheve
    14.02.2026
  • 1

    Trekker seg fra resten av OL

    by Ingeborg Scheve
    15.02.2026

FlerE artikler

  • Ledet verdenscupen: Velger Jacob Ingebrigtsen istedet for Fosser

    Han tok bronse på sprinten i VM i Genova i juli. Og han ledet verdenscupen etter vårens sprintløp. Men nå velger den finske stjernen å møte Jacob Ingebrigtsen på 5000 meter under EM i fridrett istedet for å ta kampen mot Kasper Fosser om å vinne verdenscupen i orientering.
    av Kjell-Erik Kristiansen
    07.08.2026
  • – Han går som et beist!

    av Ingeborg Scheve
    07.08.2026
  • Northug knuser Hedegart, Heggen og nesten hele landslaget

    av Ingeborg Scheve
    07.08.2026
  • Vraket i april – kliner til med seier på Blink

    av Ingeborg Scheve
    07.08.2026
  • Ny Bjørndalen herjer med verdensstjernene

    av Ingeborg Scheve
    07.08.2026