Calle Halfvarsson med kniven på strupen – ny situasjon

av Kjell-Erik Kristiansen • 20.11.2025
36 år gammel gjør Calle Halfvarsson et siste forsøk mot OL. Men han gjør det uten landslaget i ryggen. Derfor er helgens premiere i Gällivare spesielt viktig for den svenske veteranen. Han har – for første gangen på mange år – kniven på strupen. Nå må han prestere.

36 år gammel gjør Calle Halfvarsson et siste forsøk mot OL. Men han gjør det uten landslaget i ryggen. Derfor er helgens premiere i Gällivare spesielt viktig for den svenske veteranen. Han har – for første gangen på mange år – kniven på strupen. Nå må han prestere.

Calle Halfvarsson må kvalifisere seg til verdenscupen i Ruka om ei uke. Han har valgt å stå utenfor landslaget. Derfor får han ingen gratisvei verken til verdenscup eller OL.
– Jeg vet ikke hva det er. Men det har jo nesten alltid gått dårlig for meg her. Men… jeg forsøker å ha en positiv innstilling nå, sier Calle til Expressen foran helgens renn i Gällivare.
Hvis det nå blir renn. Minus 17 under torsdagen er helt på grensen. Starten på vår TV-sendte sprint på fredag er utsatt en time til 09,45 for prologen.
De siste sesongenes resultatene viser at det ikke er selvklart at veteranen tar en plass på det svenske laget til verdenscuppremieren i Ruka.
Den svenske landslagsledelsen har vært tydelig på at de kommende fire ukene er ekstremt viktige for de løperne som kjemper om OL-plassene. De sier også at landslagsløperne har en fordel i uttaket til Ruka.

Calle Halfvarsson WC Trondheim 2023
FORRIGE SESONG ble ingen suksess for Calle Halfvarsson. Nå må han slå seg inn i det landslaget han selv valgte å forlate. Foto: KENT MURDOCH/langrenn.com

Med andre ord en helt ny situasjon for Calle Halfvarsson. Nå har han kniven på strupen og må prestere. Han må antagelig slå de landslagsløperne som ligger på grensen ganske klart. 36-åringen har ikke så mye skjønn å gå på lenger.
Han innrømmer også at presset er mye større enn tidligere.
– Sannheten er at jeg har hatt en tøff høst. Men nå på slutten har det vært bedre, sier Calle Halfvarsson videre til Expressen.
Det som har gjort det tøft er sykdommer som barna har tatt med hjem fra barnehagen. Skistjernen og samboer Isabell Olsson har to barn i barnehagen, og det har ført til tre forkjølesesperioder under høsten.
– Å få det til å gå opp med en elitesatsing med familie og barn har vært tøffere enn jeg trodde, innrømmer han, men understreker at han ikke angrer sine valg.

Les også: Se den svenske premieren på SC Play her

MED PRESSET på seg i helgen. Calle Halfvarsson innrømmer at han er spent foran rennene i Gällivare. Foto: ROLF ZETTERBERG/kekstock.com

I helgen er han påmeldt på alle tre distansene i Gällivare, der man kjører samme program som Norge gjør på Beitostølen. Men det er ikke sikkert at han går alle tre rennene – spesielt med tanke på kulda som ligger som et teppe over Gällivare og nord-Sverige.
– Det verste som kan skje er jo at det blir avlyst. Da får jeg jo ikke en gang vist hva jeg går for. Hvordan skal jeg da kunne bli uttatt? Da blir det tøft å komme med til Ruka, sier Calle Halfvarsson.
Et spesialvåpen har han til premieren: Nye, spesiallagde staver!
Den tidligere landslagsløperen Mikael Östberg har utviklet et helt nytt håndtak som Calle blir først til å bruke av eliteløperne.
Om han mislykkes med OL så har Calle Halfvarsson et siste mål: VM på hjemmebane i Falun 2027.

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • Lars Heggen Ansgar Evensen NM 2026 Amanda Sotberg
    1

    Trekker seg fra verdenscupen, reiser hjem tvert

    by langrenn.com
    21.01.2026
  • 1

    Skistjernen er forsvunnet: – Alle er livredde

    by Ingeborg Scheve
    20.01.2026
  • Erik Valnes of the Norwegian national cross-country skiing team at a press meet during day 3 of Tour de Ski on December 30, 2025 in Cavalese. Photo: Maxim Thoré / BILDBYRÅN
    1

    Valnes med klar melding: – Vi trenger han i OL

    by Ingeborg Scheve
    19.01.2026
  • 1

    – Føler at jeg har stjålet en OL-plass

    by Ingeborg Scheve
    21.01.2026
  • Foto: Jon Olav Nesvold / BILDBYRÅN /
    1

    Hedegart vant igjen

    by langrenn.com
    11.04.2026

FlerE artikler

  • Tvinges til å legge opp: – Drømte om å slutte på topp

    Har gått nesten 300 verdenscuprenn, tre OL og seks VM. Nå tvinges hun til å avslutte karrieren.
    av Ingeborg Scheve
    01.05.2026
  • Sjokk for Frida Karlsson: Supertreneren bytter idrett

    av Ingeborg Scheve
    30.04.2026
  • Klæbo styrker sitt eget satsingsteam

    av Ingeborg Scheve
    30.04.2026
  • Han fridde – og hun sa JA!

    av Ingeborg Scheve
    30.04.2026
  • Vraket fra landslaget: – Det motiverer meg

    av Ingeborg Scheve
    30.04.2026