Deler premiepengene med unge talenter
Harald Østberg Amundsen deler av egne midler til unge talenter. – Jeg vet selv hvor vanskelig det er å samle økonomisk støtte til fulltids satsing når man er ung og lovende.
Da Harald Østberg Amundsen vant Tour de Ski sammenlagt i fjor, tjente han over en million kroner på en drøy uke. Deler av de premiepengene brukte han til å etablere et fond sammen med sine sponsorer som skal dele ut et årlig stipend til utøvere mellom 19 og 23 år. Tiltaket heter HØAnton-stipendet.
– Jeg vet selv hvor vanskelig det er å samle økonomisk støtte til fulltids satsing når man er ung og lovende, og i tillegg skal takle den krevende overgangen til seniornivå, sa Amundsen da han presenterte konseptet.
Se også: – Jeg lever det livet jeg har drømt om
Den første HØAnton-utdelingen gjorde han i mars i fjor. Da var det to utøvere som fikk støtte: Hedda Bakkemo og Edvard Sandvik.
Nå har Amundsen og støttespillerne utvidet HØAnton-stipendet, slik at det i år er to menn og to kvinner som får støtte. Årets mottakere er Ingrid Aabrekk, Emma Kirkeberg Mørk, Aleksander Elde Holmboe og Mathias Holbæk.
Se også:
Yppet seg mot Klæbo & Co: – Nå kjenner jeg at jeg har noe på dette nivået å gjøre
– Betyr mer enn folk tror
De fire mottakerne får alle 20 000 kroner i treningsstipend samt gavekort til en rekke av Amundsens sponsorer og samarbeidspartnere, inkludert Oakley, Anton Sport, Craft, Tenderer/Madshus og Nidar. Totalverdien er på over 50.000 kroner.
– 40.000 har veldig mye mer å si for oss enn det folk kanskje tror. For oss under eliten er det ikke mye penger å hente. Da jeg tok NM-sølv bak Harald i vinter, var premien gavekort på 500 kroner i blomsterbutikken. Det er lite premiepenger og sponsorer er ikke lett å få tak i. Foreldre har heller ikke alltid så god råd til å støtte, sier regjerende U23-verdensmester Holbæk til VG.
Se også:
Tar sitt tredje VM-gull: – Føler meg 100 kilo lettere nå
Mer om årets HØAnton-mottakere
Ingrid Aabrekk: sprinter som har hatt enorm framgang siste årene, topp 18 plassering i World Cup og pallplass i skandinavisk cup i sprint. U23-Norgesmester sprint.
Emma Kirkeberg Mørk: flere topp 20 plasseringer i World Cup på distanse, 5 plass i U23 VM. I tillegg er hun U23-Norgesmester.
Aleksander Elde Holmboe: sprinter som var utrolig nær årets VM-tropp. Finaleplass i verdenscupsprinten på Lillehammer i desember, samt topp-10 i verdenscupen i Davos like før jul. Tok sin første Norgescup-seier i år.
Mathias Holbæk: NM sølv på skiathlon, kun slått av Harald Østberg Amundsen på målfoto. 2 x U23 verdensmester, samt pallplasser i Skandinavisk cup.
