Denne mannen skal stoppe den norske dominansen
32-åringen tok sølv under VM i Planica i vinter, andreplass på teamsprinten under verdenscupen i Falun like etter OL i 2022, og står med en sjette- og en sjuendeplass fra OL 2022 som beste plasseringer individuelt.
Utover det har ikke Perttu Hyvärinen imponert internasjonalt siden juniortida.
Etter innsatsen på tredje etappe under VM-stafetten i vinter, der han hjalp Finland til sølv, fikk Hyvärinen forøvrig mest spalteplass på grunn av sponsorskandalen da han stilte opp på TV med et produkt fra sin private sponsor under VM.
Den frittalende finnen er de siste par åra mest kjent for rikelig bruk av banneord og en bart som gir assosiasjoner til tyske pornostjerner fra 1980-tallet. Nå anses Hyvärinen som en av Finlands sterkeste kort i kampen om å stoppe den norske dominansen i internasjonalt herrelangrenn.
Saken fortsetter under
Sikter mot verdenstoppen med en avslappet holdning
Hyvärinen har hatt en lang karriere som skiløper og har oppnådd suksess i verdensmesterskap og olympiske leker, med fjorårets verdensmesterskapsgull i stafett som høydepunkt.
Starten på forrige sesongs verdenscup var litt treg, men mot slutten av sesongen begynte Hyvärinen å nærme seg på pallen. Men han har fortsatt til gode å oppnå en etterlengtet topp-3 plassering i verdenscupen, og han har planer om å innfri det kommende vinter.
Den frittalende skiløperen, som representerer Puijo Ski Club, er optimistisk og virker i godt humør i forkant av sesongåpningen. Årsaken ble raskt avslørt:
Hyvärinen har vært skadefri gjennom hele treningsperioden, og sommerens trening har vært nøye planlagt og vellykket. Denne gangen har han ikke måttet begrense seg, og han har unngått belastningsskader og overtrening. Formen er bedre enn de to tidligere årene på dette tidspunktet.
Trente i Ramsau – uten ski
Suksessen med oppkjøringen tilskriver Hyvärinen flere forhold. Blant annet har han tilbrakt vesentlig tid i Ramsau, men uten å spenne på seg skiene.
– Det har vært flott å trene i Ramsau, spesielt på sommeren. Jeg foretrekker å trene i varmt og godt vær her nede, fremfor dårlig snø der oppe. Vi har ikke åpnet skiløypa på isbreen hele høsten. Vi har gjennomført én intensitetstrening og resten har vært rolige turer på rulleskiløypa. I morgen skal vi ha en hard treningsøkt med høyintensitetsøvelser på rulleski, sier Hyvärinen i begynnelsen av intervjuet med maastohiihto.com, og fortsetter å kommentere sommerens innsats:
– Det har vært helt vanlige hverdager, og sommeren har gått veldig bra uten noen dramatikk. Nå er jo vår idrett slik at det holder å være i god form i januar, februar og mars, og resten av året kan vi slappe av. Det spiller ingen rolle hvordan du presterer nå, eller hvordan løpetestene går, for de gir ingen premiepenger eller verdenscuppoeng. Likevel er forutsetningene der for å gjøre det bra kommende vinter.
Se også: Slik blir verdenscupen i langrenn 2023/24
Saken fortsetter under
En mer avslappet tilnærming
Hyvärinen har ikke ført treningsdagbok på 11 år, men han anslår at han trener rundt tusen timer årlig. Han er mer interessert i resultater enn å notere treningsmengden i en dagbok.
– Nå vil jeg bare nyte idretten og alt den bringer med seg. På en måte har jeg nå en mer avslappet tilnærming til idretten, og det er morsomt at resultatene var bedre forrige vinter da jeg sluttet å klemme staven så hardt, sier Hyvärinen om sin holdning til yrket sitt og livet generelt.
Når han vurderer livet som 32-åring, ser skiløperen tilbake på sin ungdom og reflekterer over hvordan dagens Hyvärinen er annerledes enn da han begynte som skiløper.
– Kanskje nå kan jeg nyte idretten på samme måte som jeg gjorde som junior. Etter det ble det litt mer påtvunget, siden resultatene ikke kom som forventet. Å trene nå er mye mer gøy enn det var da jeg var mellom 22 og 26 år. Jeg nyter idretten mye mer nå, og jeg kan se hvor mange fantastiske ting som følger med denne idretten. Jeg har fortsatt en sterk motivasjon for suksess, og det er grunnen til at jeg driver med idrett. Selvfølgelig er også trening og fysisk aktivitet en del av livsstilen min, men det er ren suksess som virkelig interesserer meg.
Saken fortsetter under
Livet er mer enn idrett
Jakten på etter suksess er Hyvärinens drivkraft, men han presser ikke seg selv like hardt som da han var yngre. I fritiden fokuserer han også på ting utenfor idretten, som planlegging av fotoshoots, arbeid på gården, møte nye mennesker, følge med på idretten i Savonia-regionen og utvide sitt eget nettverk. Det er viktig for ham å følge med på verden og nyheter utenfor langrenn, men drømmene hans er fremdeles sterke.
– Etter koronapandemien har jeg fulgt idretter i Savonia-regionen mer enn før. Og selvfølgelig, hjemme på gården er det alltid mye arbeid og man må nyte livet innimellom. Skihopping har aldri vært hele livet mitt, og jeg har mange interesser. Selv om jeg begynner å bli eldre, har jeg en ung manns sinn. Jeg elsker å drømme og fantasere. Det vil være interessant å se verden utenfor idretten i fremtiden og oppleve hvordan det er å være en helt vanlig person uten idrett. Det ville også være morsomt å prøve, forteller Hyvärinen.
Når han vurderer fremtiden og lengden på karrieren, sier Hyvärinen at han tar det en sesong av gangen. De kommende tre årene med verdensmesterskap høres i dette øyeblikket ut som en lang periode, men alt avhenger av hvordan skiene går de kommende årene.
– Vi tar det ett skritt om gangen og ser på resultatene. Det er ingen tvil om at det kommer til å være fantastiske mesterskapsvintre i vente. Jeg vet ikke om de er for meg, men de kommer sikkert for noen. De kommende mesterskapene er virkelig flotte arrangementer, sier han.
Når de tar ett år om gangen, gir det skiløperen en sjanse til å evaluere prestasjonene sine om våren og fokus.
Første mulighet til å se Perttu Hyvärinen denne sesongen, blir under den finske nasjonale sesongåpningen i Muonio kommende helg. Der møter han både de norske herrelandslagene, og store deler av verdenseliten, inkludert Petter Northug som gjør comeback i allround langrenn.