Didrik Tønseth tok nok en seier i Bråtesten

av Ingeborg Scheve • 25.09.2022
Didrik Tønseth vant Bråtesten 2022
Løyperekordholder Didrik Tønseth løp inn til nok en totalseier i Bråtesten, vant det fem kilometer lange terrengløpet med knusende margin.

Løyperekordholder Didrik Tønseth løp inn til nok en totalseier i Bråtesten, vant det fem kilometer lange terrengløpet med knusende margin.

Didrik Tønseth vant den beryktede Bråtesten i Trondheim med nesten halvannet minutts margin. 

Landslagsløperen gjorde unna sine drøyt fem kilometer og 207 høydemeter på 17 minutter og 53 sekunder, og vant motbakkeløpet på hjemmebane i Bymarka med nesten halvannet minutts margin. 

Sverre Solligård fra Svorkmo sikret seg andreplassen i Bråtesten, to sekunder foran Kristoffer Sagli fra Aure IL, som sikret seg den siste pallplassen. 

Sagli var forøvrig forventet å være en av Tønseths sterkeste konkurrenter i dagens felt

Topp 3 menn, Bråtesten 5km
1 Didrik Tønseth, Byåsen IL, 17:53
2. Sverre Solligård, Svorkmo/NOI, 19:15
3. Kristoffer Sagli, Aure IL, 19:17

Topp 3 kvinner, Bråtesten 5km
1 Mali Eidnes Bakken, Rindal IL, 22:18
2. Victoria E.J. Sørgjerd, 23:44 
3. Katharina Kahrs, Strindheim IL, 23:46

Fullstendige resultater 

I dameklassen var det Mali Eidnes Bakken fra Rindal IL som vant. Hun var inne på 22:18, også hun vant med nesten halvannet minutts margin til neste løper. 

Ingen nye løyperekorder
Det ble ingen nye løyperekorder på årets utgave, verken for menn eller kvinner.

Damerekorden til Anne Nevin på 21:51 fra 2016 står støtt. Tida til Tønseth er også et stykke unna løyperekorden på 17:36. Den satte Tønseth på Bråtesten i fjor. 

Kongen av Bråtesten
Den løpssterke langrennsløperen har deltatt i Bråtesten åtte av de ti gangene løpet har vært arrangert, og vunnet sju ganger. Tønseth deltok ikke i 2013 og 2017, og i 2016 ble han nummer to. 

Tønseth er forøvrig norgesmester i terrengløp fra 2018, og tok sølv i terreng-NM 2019. Samme år ble han også nummer 15 i EM i terrengløp, og er sannsynligvis en av de landslagsutøverne som løper mest i barmarksesongen.

For han er Bråtesten en av flere standardøkter på høsten, og en viktig formtest før siste del av oppkjøringen mot sesongstarten på Beitostølen i november. 

Les også: 
Didrik Tønseth: – Løping i myr er oppskrytt

Dette er Bråtesten
Bråtestløypa har vært «pensum» for toppskiløpere i Midt-Norge siden tidlig på 2000-tallet da Oddvar Brå definerte ei testløype i Bymarka der målet var å utvikle en test som ga gode indikatorer på fysisk kapasitet. Resultatet ble den såkalte «Bråtesten». 

Langrennsavdelinga i Byåsen IL har siden 2013 arrangert Bråtesten som åpent testløp.  

Løypa starter ved Ferista i Fjellseterveien og går på gode stier rundt golfbanen og opp til Fjellseter kapell. Løypa er drøyt fem kilometer lang og har 207 meter stigning.  

Nytt i år var eget barneløp i målområdet i forkant av Bråtesten. Tilbudet ble godt mottatt, og det var helt klart populært å få premien tildelt av Johannes Høsflot Klæbo.

Landslagseneren,som nylig er tilbake fra høstens første høydeopphold, er fortsatt plaget av hamstringskaden han pådro seg i juli, og kunne derfor ikke delta selv.

johannes høsflot klæbo - Bråtesten 2022
Johannes Høsflot Klæbo gjorde suksess som premieutdeler på barneløpet i Bråtesten.
Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    Ny beskjed om Emil Iversen

    by Ingeborg Scheve
    15.01.2026
  • Lars Heggen Ansgar Evensen NM 2026 Amanda Sotberg
    1

    Trekker seg fra verdenscupen, reiser hjem tvert

    by langrenn.com
    21.01.2026
  • 1

    Skistjernen er forsvunnet: – Alle er livredde

    by Ingeborg Scheve
    20.01.2026
  • 1

    – Klæbo jukset i OL

    by langrenn.com
    11.03.2026
  • Nadine Faehndrich (SUI), Astrid Oeyre Slind (NOR), (l-r) - XXV. Olympic Winter Games Milano-Cortina 2026, Cross-Country, team sprint, Tesero (ITA). www.nordicfocus.com. © Barbieri/NordicFocus.
    1

    Tok OL-sølv for to uker siden – nå legger hun opp

    by Ingeborg Scheve
    04.03.2026

FlerE artikler

  • Fjerdeplass mot verdensstjerner: – Godt å ta med seg inn i ny sesong

    Norsk talent rett opp på fjerdeplass i finalen mot deler av den svenske og europeiske eliten i Bruksvallarna.
    av Ingeborg Scheve
    20.04.2026
  • Måtte gi opp jobben i NRK: – Det er helt umulig

    av Ingeborg Scheve
    20.04.2026
  • Svenske stjerner velger bort asfalt

    av Kjell-Erik Kristiansen
    20.04.2026
  • – Føler meg dolket i ryggen

    av Ingeborg Scheve
    20.04.2026
  • Trener du smart – eller bare mye?

    av Ingeborg Scheve
    20.04.2026