Didrik Tønseth: – Løping i myr er oppskrytt

av Ingeborg Scheve • 09.07.2022
Didrik Tønseth er en av de landslagsutøverne som løper mest, og ikke uventet er det løping som er favorittøkta i barmarksesongen. Dette er Tønseths favorittøkt.

Didrik Tønseth er en av de landslagsutøverne som løper mest, og ikke uventet er det løping som er favorittøkta i barmarksesongen. Dette er Tønseths favorittøkt.

Didrik Tønseth er sannsynligvis den av landslagsutøverne som løper mest, og som har habile resultater å vise til også i løping. Han er blant annet Norgesmester i terrengløp fra 2018 og tok sølv i terreng-NM 2019. Samme år løp Tønseth også EM i terrengløp. Der kom han på 25. plass

Da er det kanskje ikke uventet at løpeturer er blant Tønseths favorittøkter på barmark. 

Hva er din favorittøkt om sommeren? 
– Det er helt klart lange løpeturer på to-tre timer sammen med andre skiløpere.

Hvorfor liker du den typen økter? 
– De fleste skiløpere er dårlige til å løpe, så det gir masse sjøltillit. 

Hva er den spesifikke treningseffekten av slike økter? 
– Først og fremst gir det masse sjøltillit å løpe med folk som er dårlige til å løpe. Men lange løpeturer bygger jo utholdenhet, og det er grunnmuren i all langrennstrening. 

Men i motsetning til mange langrennsløpere, forsøker Tønseth å unngå de verste myrhølene på sine økter. 

Hva slags type terreng velger du til denne typen økter? 
– Jeg prøver å unngå asfalt. Og myr. Løping i myr er oppskrytt. Jeg bor like ved Bymarka i Trondheim, og der liker jeg godt å løpe. Der er det ikke asfalt og veldig lite myr, sier Didrik Tønseth til Langrenn.com.  

Etter et år med privat satsing er Didrik Tønseth nå tilbake på elitelandslaget. Dette er hans treningsopplegg inn mot for sesongen 2022/23, der VM i Planica er høydepunktet.

Interessert i trening? Her har vi samlet stoff om trening, treningstips, trender og forskning

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    Ny beskjed om Emil Iversen

    by Ingeborg Scheve
    15.01.2026
  • Lars Heggen Ansgar Evensen NM 2026 Amanda Sotberg
    1

    Trekker seg fra verdenscupen, reiser hjem tvert

    by langrenn.com
    21.01.2026
  • 1

    Skistjernen er forsvunnet: – Alle er livredde

    by Ingeborg Scheve
    20.01.2026
  • 1

    – Klæbo jukset i OL

    by langrenn.com
    11.03.2026
  • Nadine Faehndrich (SUI), Astrid Oeyre Slind (NOR), (l-r) - XXV. Olympic Winter Games Milano-Cortina 2026, Cross-Country, team sprint, Tesero (ITA). www.nordicfocus.com. © Barbieri/NordicFocus.
    1

    Tok OL-sølv for to uker siden – nå legger hun opp

    by Ingeborg Scheve
    04.03.2026

FlerE artikler

  • Fjerdeplass mot verdensstjerner: – Godt å ta med seg inn i ny sesong

    Norsk talent rett opp på fjerdeplass i finalen mot deler av den svenske og europeiske eliten i Bruksvallarna.
    av Ingeborg Scheve
    20.04.2026
  • Måtte gi opp jobben i NRK: – Det er helt umulig

    av Ingeborg Scheve
    20.04.2026
  • Svenske stjerner velger bort asfalt

    av Kjell-Erik Kristiansen
    20.04.2026
  • – Føler meg dolket i ryggen

    av Ingeborg Scheve
    20.04.2026
  • Trener du smart – eller bare mye?

    av Ingeborg Scheve
    20.04.2026