Emil Iversen: – Det er tull å si at jeg har kniven på strupen

av Ingeborg Scheve • 18.11.2023
Emil Iversen - 10K CL Beitostølen 2023
Emil Iversen sender et realt stikk i retning kritikerne etter den kruttsterke andreplass på dag to av sesongåpningen på Beitostølen.

Emil Iversen sender et realt stikk i retning kritikerne etter den kruttsterke andreplass på dag to av sesongåpningen på Beitostølen.

For 32-åringen som mistet landslagsplassen i våres, er andreplassen på klassiskrennet i sesongåpningen på Beitostølen lørdag en viktig bekreftelse på at oppkjøringen og det private satsingsopplegget gir resultater. 

– Beitostølen er knallhardt. Det gir meg ekstremt mye sjøltillit å få til et så bra renn såpass tidlig, sier Emil Iversen til Langrenn.com etter den kruttsterke andreplassen. 

– Nå slipper jeg å tenke på om det jeg gjør er bra nok. Jeg slipper å føle på det, og kjenne etter om formen er så dårlig som de sier. Nå kan jeg bare senke skuldrene. Jobben er gjort. Nå kan jeg bare fortsette å holde den tråden jeg har og fortsette å bygge sten på sten. Jeg gleder meg til resten. 

Iversen er lei av å høre at han «har kniven på strupen». Selv opplever han at han har alle muligheter. Og dagens prestasjon er et godt bevis på det.  

– Jeg føler ikke at jeg har kniven på strupen. Det er så lang vinter at det er bare tull å si at jeg har kniven på strupen. Det er spesielt å si. Jeg må bare komme meg i gang og holde meg frisk. Jeg er trygg på at resultatene kommer. Nå kom de jo ganske fort, og vinteren er lang. Så vi er bare i starten, sier han.

Les også:
Emil Iversen: – Jeg har aldri hatt så mange muligheter som etter at jeg ble vraket fra landslaget  

Sikter mot VM i Trondheim
Det var etter VM i Planica i vinter at Emil Iversen mistet plassen på landslaget. Da hadde han hatt flere sesonger med formsvikt og haltende resultater. Men selv etter en allerede lang karriere, var ikke trønderen klar for å legge skia på hylla. 

– Jeg kunne sikkert funnet meg en annen jobb, jeg har mange interesser. Men jeg føler at jeg har mer å gi i skisporet, og da har jeg ikke lyst til å gi meg. Når jeg er frisk, går jeg ganske bra på ski, enten det er klassisk eller skøyting, sier Iversen, og fortsetter: 

– Jeg har kjent at motivasjonen er der. Jeg er veldig glad i det jeg gjør og jeg er har trua på meg sjøl. Da har jeg lyst til å fortsette. Det er et VM i Trondheim neste år og jeg gleder meg. Jeg skal jobbe hardt. 

Grundig restart 
Iversen brettet opp ermene og gikk i gang med å etablere sitt eget satsingsopplegg. Han måtte få på plass alt fra trener, smører og støtteapparat til finansiering og logistikk. 

 – Etter VM i Planica var det bare å begynne på null. Jeg har vært heldig å fått inn en ny trener. Jeg har et veldig bra forhold til (landslagstrener Eirik Myhr) Nossum, men vi kan gå oss fast i et spor, og da er det godt å få litt innspill på sida og nye impulser. Trond (Nystad) har fulgt meg opp veldig bra. Han er en rutinert mann, og har passet på litt ekstra. Vi har nesten daglig kontakt, sier Emil Iversen. 

– Men jeg har mye fine folk rundt meg som ikke går på ski også. Så jeg føler jeg har en bra balanse i livet. 

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    Johaug med ny avsløring: – Jeg har gruet meg til å si det

    by Ingeborg Scheve
    05.09.2026
  • 1

    Går for sitt sjette strake OL-gull – disse går OL-femmila for Norge

    by langrenn.com
    19.02.2026
  • 1

    Disse går OL-femmila for Norge

    by Ingeborg Scheve
    19.02.2026
  • 1

    Trekker seg fra verdenscupen bare timer før start

    by langrenn.com
    28.02.2026
  • 1

    Trekker seg fra resten av OL

    by Ingeborg Scheve
    15.02.2026

FlerE artikler

  • Tre norske skiikoner på gjestelista til Kong Haralds gravferd

    Bare 11 idrettsprofiler er på lista over de som deltar i Kong Haralds gravferd. Tre av dem er skiløpere.
    av Langrenn.com
    08.09.2026
  • Ni måneder etter skrekkskaden: Én ting er annerledes

    av Ingeborg Scheve
    08.09.2026
  • Skiskytterstjernen har blitt mamma igjen: – Storebror bestemte navnet

    av Ingeborg Scheve
    08.09.2026
  • Ufrivillig pappapermisjon for svensk landslagsstjerne

    av Kjell-Erik Kristiansen
    07.09.2026
  • VM-dronninga må betale satsingen selv: – Vil ikke regne på hva det koster

    av Ingeborg Scheve
    07.09.2026