Endelig klare for skifestival igjen

av rejlers • 13.01.2022
– Det blir en ganske annerledes skifestival i år, men vi håper utøverne blir fornøyde, sier rennleder Jarle Haugland i Høybråten og Stovner langrenn.

– Vi får halvert antall starter i år, og vi mister blant annet de store stafettene. Dette må vi gjøre av smittevernhensyn, sier leder for Høybråten og Stovner langrenn, Stian Breen.

Avlyst i fjor
I år inviterer langrennsgruppa igjen til skifest i Holmenkollen etter at arrangementet måtte avlyses for første gang siden 1984 på grunn av pandemien som herjet da og fortsatt gjør seg svært gjeldende i samfunnet.

OBOS Oslo Skifestival er landets største renn for barn og ungdom, og det har i alle år vært stor deltagelse fra hele landet.

– Vanligvis har vi rundt 2.500 starter lørdag og 2.000 søndag, i år må rennprogrammet nedskaleres, sier Haugland.

Han har likevel fått mange heiarop fra fra skikretsen, deltagere og foreldre for å gjennomføre et så stort arrangement.

Spurt av kretsene
– Vi ble spurt av skikretsen om vi kunne arrangere Østlandsmesterskapet for junior. Norges Cup-rennet på Voss ble avlyst rett etter nyttår, og da gikk kretsene rundt Oslofjorden sammen og ville ha en arrangør. De spurte oss. Denne forespørselen pluss at det ville være vanskelig å overholde smittevernregler med mange ivrige skiløpere under 10 år, gjorde at vi endret programmet i år. Om myndighetene skulle lempe på smittevernreglene fredag 14. januar, ville det blitt for sent å justere.

– Det blir det desidert største rennet hvor man klarer å håndtere så mange deltagere til tross for sterke deltagerbegrensninger for arrangementer. Vi mener å ha funnet en smart måte å håndtere startene på som samtidig overholder alle smittevernregler, sier Haugland.

– Lørdag har vi 1.302 påmeldte og søndag  456 søndag, fortsetter han.

Oslo-ordfører Marianne Borgen besøkte OBOS Oslo Skifestival både i 2018 og 2019, og var mektig imponert. Her sammen med rennleder Jarle Haugland.

Ingen stafetter i år
De store stafettklassene med over 200 lag med tre deltagere på hvert lag må dessverre utgå på søndagene. Her deltar barn og ungdom fra seks til 14 år, og den største klassen er miksklassen 11-12 år.

– Det er synd. Det er et majestetisk syn  å se når så mange ivrige, unge løpere går ut samtidig, men sånn er det i år. Vi håper å komme tilbake til normalen neste år.

Rennprogrammet i år er kun individuelle øvelser, og den yngste klassen er jenter og gutter 11 og 12 år. Lørdag går aldersgruppene 11 til 16 år, mens søndag er det klassene 17 til 20 år.

En annen covideffekt er at det ikke kan være kioskdrift, vanligvis en meget viktig inntektskilde for klubben.

– Det er synd, men både det er høy sammenstimling av mennesker i kiosken og behandlingen av kaker og vafler gjør dette umulig, dessverre, sier Breen.

Enorm dugnadsinnsats
OBOS Oslo Skifestival er hvert år en enorm dugnadsinnsats fra hele Høybråten og Stovner langrenn, og den godt drillede gruppen får noen utfordringer med smittvernstiltak. Blant annet slusingen av løpere inn på stadion helt annerledes enn den bruker å være, og det krever mye av funksjonærene å overholde dette.

– Det er en rutinert funksjonærgruppe, så vi regner med at det skal gå veldig bra, sier Breen, som gleder seg stort over å kunne arrangere skirenn igjen.

– Vi får ta smittevernet på største alvor, så vi kan bli ferdig med denne pandemien, sier han.

Fortløpende resultater, program og annen informasjon finner du her.

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • Riitta-Liisa of Finland competes in the Women's Cross Country Skiing 10 km Free Technique during the FIS Cross-Country World Cup on January 29, 2021 in Falun.
    1

    Skilles etter årevis med sjalusi og kjekling

    by Ingeborg Scheve
    07.04.2025
  • ebba Andersson 10K CL SM 2025
    1

    Ekspertene måper: – Aldri sett en så overlegen seier i moderne tid

    by Ingeborg Scheve
    03.04.2025
  • Therese Johaug of Norway after women’s 10 km Interval start free technique during the FIS Cross-Country World Cup on March 16, 2025 in Oslo.
    1

    Johaug med ny beskjed om framtida

    by Ingeborg Scheve
    07.04.2025
  • Jasmi Joensuu (FIN) - FIS world cup cross-country, cups, Lahti (2025). Foto: Thibaut/NordicFocus
    1

    Skilt i desember, nå er hun nyforelsket

    by Ingeborg Scheve
    11.04.2025
  • Lage Sofienlund - Kristine Stavås Skistad 2023
    1

    Har bestemt seg

    by Ingeborg Scheve
    19.04.2025

FlerE artikler

  • Tar oppgjør med folk som betaler andre for å trene for seg på Strava

    Lei av Strava-jockeys, folk som betaler sprekinger for å trene for seg på Strava? Det er løperne i skiklubben DAB Ultraskaters også. Nå tar de oppgjør med fenomenet: I hiphop-beef stil.
    av Ingeborg Scheve
    25.04.2025
  • Norsk skibinding kåret til «Årets produkt»

    av Ingeborg Scheve
    24.04.2025
  • Turtelduene følger hverandre inn på landslaget

    av Ingeborg Scheve
    24.04.2025
  • Vårløping for langrennsløpere: Gull verdt – hvis du gjør det riktig

    av Ingeborg Scheve
    24.04.2025
  • Nye bevis i Besseberg-saken: To russiske uttalelser

    av Ingeborg Scheve
    24.04.2025