Får gåsehud når han ser sjefen ta seieren i Marcialonga

av Ingeborg Scheve • 26.01.2025
Andreas Nygaard (NOR) - Ski Classics Marcialonga - Trentino (ITA).
Han var utslitt og lykkelig da slaget om seieren virkelig startet. Møt 28-åringen bak tidenes lagseier i Marcialonga.
Han var utslitt og lykkelig da slaget om seieren virkelig startet. Møt 28-åringen bak tidenes lagseier i Marcialonga.

– Min oppgave var å lage et helvete fra Canazei til Molina og det lyktes jeg godt med. Jeg har fått mye ros i etterkant, sier Mathias Aas Rolid til Langrenn.com etter tidenes hjelperytterinnsats i Marcialonga. 

I blytunge forhold med regn og sugende føre, la 28-åringen fra Heming perfekt til rette for de store kanonene i Team Ragde Charge i Marcialonga søndag formiddag.

– Vi hadde tunge ski oppover, så det var seigt å komme seg til Canazei, men etter det var det bare å komme seg gjennom feltet og finne seg et tidspunkt å kjøre på, sier Rolid, som går like etter at løypa bikker nedover dalen. 

Med unntak av Vebjørn Moen er det ingen som lar seg friste, og de to samarbeider i front fram til Presazzo, før også Moen sier takk for seg. 

– Det hadde vært fint å være to, men jeg måtte få en ordentlig luke, og han var bare ikke sterk nok, sier Rolid, og trekker på skuldrene.  

Da gjensto det fortsatt tre mil til mål. 

– For meg handlet det bare om det om å slite ut konkurrentene fra de andre lagene. Jeg visste at Emil Persson lå bak der og dro, så da kunne Andreas (Nygaard) og Kasper (Stadaas) ligge og cruise. 

Da du fikk en så god luke til Vebjørn Moen etter Predazzo, og i lys av Runar Skaug Mathisens soloseier i fjor, tenkte du da at det kunne holde helt inn?
– Nei. Grunnen til at jeg lykkes i dag, er at jeg tenker at jeg skal ikke vinne. Min oppgave er å bruke mest mulig krefter, og ligge foran helt til den siste bakken begynner. Der skulle ikke jeg ha noen krefter igjen. Så jeg tenkte aldri at jeg skulle vinne, sier Rolid, og legger til: 

– Jeg burde kanskje tenkt det, men tanken streifet meg faktisk aldri. Jeg hadde ikke fått noen gode sekunderinger underveis, så jeg visste ikke hvor langt det var til de bak eller hva som foregikk der.  

Saken fortsetter under

Vebjoern Moen (NOR), Mathias Aas Rolid (NOR), (l-r)  - Ski Classics Marcialonga - Trentino (ITA).
Mathias Aas Rolid kvittet seg med Vebjørn Moen fra Team Eksjöhus etter Predazzo. Foto: Vanzetta/NordicFocus

Var dette det perfekte løpet?
– Jeg synes jeg lyktes 100 prosent med jobben min. Og det å være 100 prosent hjelperytter og så bli nummer fire i tillegg, det hadde jeg aldri drømt om. Det er langt over det jeg trodde var realistisk. Jeg trodde jeg skulle bli spist av en svær gjeng. Jeg var så sliten. 

Andreas Nygaard kommer inn i bakken med krefter nok til å levere en maktoppvisning på oppløpet, og kroner merittlista med den gjeveste seieren, en han har drømt om i over ti år. Synet av sjefen i mål gir Rolid gåsehud. 

– Jeg har bodd på rom med Andreas den siste uka. Jeg vet hvor mye denne seieren betyr for han. Det er utrolig stort, sier Rolid, som kom inn i Team Ragde Charge på prøvekontrakt i forkant av sesongen. 

Se også: – Det er strikt og blodseriøst, og de trener overraskende hardt

For egen del håper han å ha styrket sin posisjon i laget. 

– Jeg har i utgangspunktet en kontrakt ut sesongen. Dette var det viktigste løpet for oss i år og jeg gjør jobben, så nå håper jeg å få forlenget den.

 

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

FlerE artikler

  • Tar sin andre strake seier i Norgescupen i Steinkjer

    24-åringen som knuste Klæbo og verdenseliten i Granåsen i august tar sin andre strake seier i Norgescupen i Steinkjer etter treveis spurtoppgjør helt inn på målstreken.
    av Ingeborg Scheve
    09.02.2025
  • Full jackpot for Team Engcon i Jizerska50

    av Kjell-Erik Kristiansen
    09.02.2025
  • Program og sendetider søndag

    av Langrenn.com
    09.02.2025
  • Slik gikk sprinten på Hovedlandsrennet i Holmenkollen

    av Ingeborg Scheve
    08.02.2025
  • Drama om pallen på sprintfinalen i Norgescupen i Steinkjer

    av Ingeborg Scheve
    08.02.2025