Fossesholm dropper NM

av Ingeborg Scheve • 27.03.2023
Helene Marie Fossesholm under NM på Gjøvik i januar 2023.
Helene Marie Fossesholm har knapt vært å se på verdenscupen denne sesongen. Nå står 21-åringen over NM på Tolga denne uka.

Helene Marie Fossesholm har knapt vært å se på verdenscupen denne sesongen. Nå står 21-åringen over NM på Tolga denne uka.

Helene Marie Fossesholm dropper NM. Årsaken er mangel på overskudd. 

Med unntak NM på Gjøvik i januar, der Helene Marie Fossesholm ble nummer tre på 10km fristil, en seier i Norgescupen og andreplass under sesongåpningen på Beitostølen i november, har ikke 21-åringen vært på pallen denne sesongen. 

Nå velger Fossesholm altså å droppe NM del to på Tolga denne uka. Det bekrefter Skiforbundet mandag. 

– Fossesholm samler energi og lader batteriene, skriver landslaget i en pressemelding.

21-åringen kom som ei kule i verdenscupen til sesongen 2020/21, der hun var både tok gull under ski-VM i Oberstdorf og jevnlig var blant de topp 10 i verdenscupen. 

OL-sesongen 2022 gikk imidlertid ikke i samme spor. Etter at hun gikk på en treningssmell i sesongoppkjøringen, slet hun med å levere jevne prestasjoner utover vinteren. Og etter OL i Beijing i februar, avsluttet hun konkurransesesongen. 

Denne sesongen har Fossesholm gått få renn, og med noen unntak har hun heller ikke prestert på samme nivå i de hun har stilt opp i. Nå er hun altså ferdig for sesongen. 

NM del to arrangeres i år på Tolga i Østerdalen fra 29. mars til 1. april. Parallelt med NM for senior arrangeres også norgescupfinalen for junior.

Les også: Flere landslagsprofiler står over NM

FAKTA: NM del 2 senior, Norgescupfinale junior
Hvem:
 Senior og junior, kvinner og menn
Hva: NM del 2 senior og para, Norgescupfinale junior
Hvor: Tolga og Savalen i Østerdalen
Når: 29. mars til 1. april, 2023
I potten: Sesongens siste sjanse til å måle seg mot Norges (og verdens) beste langrennsløpere, vise seg fram og imponere landslagsledelsen før landslag og regionlag for sesongen 2023/24 skal tas ut.

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    Ny beskjed om Emil Iversen

    by Ingeborg Scheve
    15.01.2026
  • Lars Heggen Ansgar Evensen NM 2026 Amanda Sotberg
    1

    Trekker seg fra verdenscupen, reiser hjem tvert

    by langrenn.com
    21.01.2026
  • 1

    Skistjernen er forsvunnet: – Alle er livredde

    by Ingeborg Scheve
    20.01.2026
  • 1

    – Klæbo jukset i OL

    by langrenn.com
    11.03.2026
  • Nadine Faehndrich (SUI), Astrid Oeyre Slind (NOR), (l-r) - XXV. Olympic Winter Games Milano-Cortina 2026, Cross-Country, team sprint, Tesero (ITA). www.nordicfocus.com. © Barbieri/NordicFocus.
    1

    Tok OL-sølv for to uker siden – nå legger hun opp

    by Ingeborg Scheve
    04.03.2026

FlerE artikler

  • Alle trøyevinnere i Ski Classics historie

    Hvem har vunnet Ski Classics sammenlagt og de ulike trøyekonkurransene? Her er hele oversikten fra alle de 17 sesongene av den prestisjetunge langløpsserien.
    av Ingeborg Scheve
    17.04.2026
  • Disse løper for Norge i verdenscupen i Sveits

    av langrenn.com
    17.04.2026
  • Kåret til sesongens største flopp

    av Ingeborg Scheve
    16.04.2026
  • Snur 180 grader om karriereslutt

    av Ingeborg Scheve
    16.04.2026
  • Bryter med topplag: – Fikk tilbud jeg ikke kan leve av

    av Ingeborg Scheve
    16.04.2026