Gigantskandalen i Ski-VM tar av – politiet gransker nå hele styret

av Ingeborg Scheve • 17.10.2025
250306 Johannes Høsflot Klæbo of Norway celebrates after the men's 4 x 7.5 km classic/free technique relay during day 9 of the 2025 FIS Nordic Ski World Championships on March 6, 2025 in Trondheim. Foto: Maxim Thoré / BILDBYRÅN
Foreningen Skigrasrota anmeldte hele styret i Ski-VM for tyveri og underslag. Nå bekrefter politiet at de gransker saken.

Foreningen Skigrasrota anmeldte hele styret i Ski-VM for tyveri og underslag. Nå bekrefter politiet at de gransker saken.

Som Langrenn.com rapporterte tidligere i uka, har Foreningen Skigrasrota anmeldt styremedlemmene i Ski-VM Trondheim AS for tyveri og underslag. Nå har politiet satt i gang undersøkelser. 

Les mer: Anmelder hele styret i Ski-VM for tyveri og underslag

Bakgrunnen for anmeldelsen, er Finanstilsynets gransking som viser at Ski-VM brøt loven og påførte lokalmatleverandørene og andre selgere store tap ved å tilby banktjenester de ikke hadde konsesjon for. Den rapporten kom i august, der Finanstilsynet samtidig sa at de likevel valgte å ikke anmelde Ski-VM.

Ski-VM tvang underleverandørene til tap

Under mesterskapet måtte bedrifter på stadionområdet bruke betalingsterminaler fra Corego, som sendte inntektene til kontoen til «Ski-VM Trondheim 2025 AS». Flere bedrifter fikk aldri pengene sine og tapte store summer. 

– Vi er svært lite fornøyde med at Finanstilsynet ikke gikk til politianmeldelse, siden de klart konkluderte med at Ski-VM hadde operert ulovlig, og påført lokalmatleverandørene direkte tap. I praksis var lokalmatleverandørene med og sponset akkorden de selv ble tvunget inn i, sier styreleder i Foreningen Skigrasrota Audun Høisæther til Langrenn.com. 

– Hadde Ski-VM fulgt loven, ville ikke tap ha skjedd. Da ville omsetningen til lokalmatleverandørene og andre selgere under Ski VM, ha gått rett inn på konto til de respektive bedriftene, fremfor å bli brukt som driftskreditt av Ski VM AS, sier han til Langrenn.com.

Se også:
KRONIKK: Politianmeldelse av styret i Ski-VM – Noen må ta tak i denne situasjonen

Gikk til anmeldelse – nå undersøkes Ski-VM av politiet

Foreningen Skigrasrota er oppgitt og forbannet over at gigantskandalen så ut til å knapt få konsekvenser for Ski-VM. Derfor gikk styret i Foreningen Skigrasrota selv til anmeldelse 10. oktober. 

Politiet bekrefter nå å ha mottatt anmeldelsen, som gjelder underslag. 

– Politiet har ikke iverksatt etterforskning, men vi gjør noen innledende undersøkelser for å avklare om det er aktuelt å etterforske saken videre, skriver politiadvokat Kaja Frimann Stephensen i en epost til TV 2

Les mer:
Finanstilsynet: Ski-VM brøt loven – Får knapt konsekvenser

Astronomiske summer

Etter de tallene som har kommet fram, mener organisasjonen at de endelige tallene som Ski-VM la fram tidligere i høst, er for lave. 

– Det budsjetterte overskuddet på 20 millioner kroner, ble kort etter VM til et reelt tap i størrelsesorden 100 millioner kroner. Først nektet Ski-VM å godta krav på cirka 40 millioner kroner. Deretter etterga leverandørene, basert på godkjente krav på 98 millioner kroner, mellom 40 til 45 prosent av sine krav, det vil si om lag 40 millioner kroner. Endelig får vi vite at underskuddet ble på cirka 37 millioner kroner. Vi snakker da om 117 millioner kroner, sier Høisæther. 

– Selv ved å trekke ut avviste krav på 40 millioner kroner, er det reelle tapet på 77 millioner kroner. Budsjettavviket blir på 97 millioner kroner. Vanvittige tall.

Se også: 
Åpnet gransking: VM-ledelsen må ha kjent til underskuddet

Forbannet over ansvarsfraskrivelse

Høisæther peker på ukultur i hele skiidretten. 

– Vi har vært oppgitt lenge over at det ikke er mulig å plassere ansvar innen skiidretten. Det er også mye av årsaken til at det går galt. Kulturen i toppen av skiidretten preges derfor av «immunitet», og problemene tas i ettertid, under krav om taushet og lojalitet, sier Høisæther.

Han mener alt drukner i bortforklaringer, ikke minst fra øverste hold. 

– Vi får hele tiden høre «Vi må glemme av hensyn til sporten og utøverne, og se fremover.» Dette har lederskapet stort sett kommet unna med. Skipresident Tove Moe Dyrhaug har hatt stor påvirkning på Ski-VM. Hun har ansatt Åge Skinstad som daglig leder. Åge er for øvrig en fantastisk markedsmann, men ingen prosjektmann. Hun fikk også inn Åsne Havnelid som styreleder, samtidig som at hun hentet en kjenning fra RBK som økonomiansvarlig osv. Hun hadde også ukentlige møter med lederskapet i Ski-VM, uten at det ble avdekket åpenbare mangler og kostnader, sier Høisæther. 

– Skigrasrota sa allerede i fjor sommer og høst at arrangementet ville gå med underskudd. Skipresidenten vet ingen ting. Derfor ønsker vi at ansvar skal plasseres. Styreverv innen idretten generelt, og spesielt ved store prestisjearrangementer, er ikke en honorær oppgave. Ansvar følger med. Deretter ønsker vi at leverandører som er utsatt for direkte ulovlig betalingsløsning, pålagt av Ski-VM, skal få oppreisning.

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 090220 Skidor, VM: Andrus Veerpalu på väg mot segern på 15 km © - 29514
    1

    Ny avsløring: Skistjernen dopet seg til VM-gull

    by Langrenn.com
    20.05.2026
  • Ane Appelkvist Stenseth of Norway competes in women's classic technique sprint prologue during the FIS Cross-Country World Cup on March 12, 2026 in Drammen.
    1

    La opp i april – nå er hun fru Ulvang

    by Langrenn.com
    15.05.2026
  • Perttu Hyvarinen of Finland after with his phone after men's cross country skiing 10 km classic technique interval start during Tour de Ski on December 31, 2023 in Toblach.
    1

    Verdenscupprofil raser etter OL-vraking: Nå legger han opp

    by Ingeborg Scheve
    04.02.2026
  • 1

    Gjør det igjen: Ny seier i Johaug-stil

    by Ingeborg Scheve
    01.02.2026
  • Mari Folkvord, COC Falun 2025 Foto: Daniel Eriksson / BILDBYRÅN
    1

    Norsk verdensmester legger opp, bare 26 år gammel

    by Langrenn.com
    02.06.2026

FlerE artikler

  • Disse løper neste verdenscup for Norge

    Håvard Sandstad Eidsmo (bildet) vant den tunge langdistansen på O-festivalen i Trondheim i helgen. Det ga en plass på den norske laget til verdenscupens neste runde i Tsjekkia i begynnelsen av august. Alle løpene kan du se direkte og eksklusivt her på langrenn.com.
    av Kjell-Erik Kristiansen
    24.06.2026
  • Bare to menn slo Heidi Weng – i «feil idrett»

    av Ingeborg Scheve
    24.06.2026
  • Langrennstalent fikk sjokkbeskjed: Nå skal han sykle Tour de France

    av Ingeborg Scheve
    24.06.2026
  • Påmeldingen til Ring Frei 2026 er åpen

    av Leandro Lutz
    24.06.2026
  • – Hele kulturen er bedre i Norge

    av Ingeborg Scheve
    24.06.2026