Gir ikke opp å få Heidi Weng til OL

av Ingeborg Scheve • 31.01.2022
Heidi Weng er en av Norges sterkeste medaljehåp på tremila i OL. Nå håper landslaget at hun blir Covid-fri i tide til avslutningsdistansen.

Heidi Weng er en av Norges sterkeste medaljehåp på tremila i OL. Nå håper landslaget at hun blir Covid-fri i tide til avslutningsdistansen.

Landslaget er villig til å vente i det lengste med å hente inn noen reserve for Heidi Weng, så lenge det er sjanse for at den rutinerte 30-åringen kan komme seg til OL i Beijing. 

Forrige uke testet hun positivt for Covid-19 under OL-troppens pre-camp i Seiser Alm. 

– Vi venter i det lengste på Heidi. Så lenge det er en bitteliten mulighet, så venter vi. Hun er en av våre få pallkandidater på tremila, så det venter vi på, sier kvinnelandslagets trener Ole Morten Iversen til VG.

Iversen reiste til Beijing med direkteflyet fra Gardemoen mandag kveld, sammen med herrelandslaget og andre i den norske OL-troppen. 

Planen er at den norske dametroppen reiser fra Zürich til Beijing i morgen 1. februar.

Unntaket er Heidi Weng, som fortsatt sitter i isolasjon i Italia etter at hun testet positivt for Covid-19 tirsdag 25. januar. Det samme gjelder Anne Kjersti Kalvå, som også var tatt ut til den norske OL-troppen. Men i helga ble det klart at Ragnhild Haga går inn som reserve for Kalvå

Covid-utbruddet i OL-troppen
Under OL-troppens pre-camp i Seiser Alm i Italia, der tre utøvere og en trener testet positivt for koronaviruset, fulgte dagevis med karantene, testing og påfølgende usikkerhet rundt hvem som var smittet og muligens smittet. 

Først testet sprinttrener Arild Monsen positivt for Covid-19. Deretter testet Heidi Weng og Anne Kjersti Kalvå positivt på tirsdag, og Simen Hegstad Krüger testet positivt på torsdag. Men siden da har det ikke vært nye tilfeller i troppen. 

Landslagslege Ove Feragen sier til VG at utøverne i Italia testet negativt på PCR-test mandag.

Det gjelder kvinnetroppen og OL-reserve Harald Østberg Amundsen. Han er da ute av karantene etter å ha vært nærkontakt med Simen Hegstad Krüger.

FAKTA: OL 2022 BEIJING

Når: 4. til 20. februar, 2022
Hvor: Beijing, Kina 
Skiskyting, Langrenn og nordiske grener arrangeres på Zhangjiakou-arenaen, på pluss/minus 1750 meter over havet
Dette er OL-løypene i Beijing 
Hva skjer når: 
Program OL, dag for dag – alle grener 
Langrenn 
Skiskyting

Hvordan går det i OL:
Medaljeoversikt OL i Beijing

Hvem stiller i OL: 
Norges langrenns- og skiskyttertropp til OL i Beijing

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    Ny beskjed om Emil Iversen

    by Ingeborg Scheve
    15.01.2026
  • Lars Heggen Ansgar Evensen NM 2026 Amanda Sotberg
    1

    Trekker seg fra verdenscupen, reiser hjem tvert

    by langrenn.com
    21.01.2026
  • 1

    Skistjernen er forsvunnet: – Alle er livredde

    by Ingeborg Scheve
    20.01.2026
  • 1

    – Klæbo jukset i OL

    by langrenn.com
    11.03.2026
  • Nadine Faehndrich (SUI), Astrid Oeyre Slind (NOR), (l-r) - XXV. Olympic Winter Games Milano-Cortina 2026, Cross-Country, team sprint, Tesero (ITA). www.nordicfocus.com. © Barbieri/NordicFocus.
    1

    Tok OL-sølv for to uker siden – nå legger hun opp

    by Ingeborg Scheve
    04.03.2026

FlerE artikler

  • Ski Classics Grand Finale Sesong XVIII

    Kvalifiseringen til Ski Classics Grand Finale Sesong XVIII er åpnet, og gir mosjonister muligheten til å delta i det spektakulære Grand Finale-arrangementet.
    av Ski Classics
    24.04.2026
  • Marit Bjørgen fortsetter – store endringer i langrennsledelsen

    av Ingeborg Scheve
    24.04.2026
  • Ble vraket fra eget land – da fant han en ny vri

    av Langrenn.com
    24.04.2026
  • Live kl 15:30: Kasper kontrollerer startfeltet

    av Kjell-Erik Kristiansen
    24.04.2026
  • Trues inn på landslaget

    av Ingeborg Scheve
    24.04.2026