Covid-utbruddet i langrennsleiren: Hva skjer nå?

av Ingeborg Scheve • 29.01.2022
Simen Hegstad Krüger ble nummer 43 i sprinten i Tour De Ski.
Tre langrennsløpere er bekreftet Covid-smittet: Heidi Weng, Anne Kjersti Kalvå og Simen Hegstad Krüger. Hva skjer nå? Hvem reiser til OL? Og når?

Tre langrennsløpere er bekreftet Covid-smittet: Heidi Weng, Anne Kjersti Kalvå og Simen Hegstad Krüger. Hva skjer nå? Hvem reiser til OL? Og når?

Covid-utbruddet i den norske OL-troppen i Seiser Alm har utviklet seg fra ille til verre i løpet av de siste dagene. Hva har skjedd og hva skjer nå? 

Slik startet Covid-utbruddet
Covid-marerittet til den norske OL-troppen startet på søndag kveld, 23. januar. Da testet sprintlandslagstrener Arild Monsen positivt for Covid-19 på Gardermoen etter at han hadde reist hjem fra OL-troppens høydesamling i Seiser Alm i Nord-Italia. Hjemreisen til Monsen var en del av OL-troppens opprinnelige plan mot avreise til Kina. 

Som følge av Monsens positive test ble hele OL-troppen i Seiser Alm PCR-testet på mandag 25. januar. Analyser av disse testene viste altså at Heidi Weng og Anne Kjersti Kalvå er koronasmittet. De ble satt i isolasjon, som i henhold til italienske regler er ti dager fra prøvetaking. 

Etter Monsens positive test, blir hele troppen i Seiser Alm PCR-testet daglig. 

Torsdag 27. januar ble det klart at Simen Hegstad Krüger hadde testet positivt for Covid-19 på PCR-testen tatt onsdag 26. januar. 

Hva nå? Hvem reiser til OL? Og når?
Ingen av langrennsløperne kunne reise til Norge som planlagt 26. januar for å være med det første charterflyet til Kina, som gikk 27. januar. Fra langrenns-troppen til OL var det kun landslagssjef Espen Bjervig, mediesjef Gro Eide og de norske smøreteamene som var med dette flyet. 

Planen er at de norske langrennsgutta som ikke er i isolasjon eller rammet av direkte nærkontakt-karantene reiser til Norge 30. januar for å bli med det andre charterflyet til Kina. Det går mandag 31. januar. Langrennsjentene som ikke er i isolasjon eller rammet av direkte nærkontakt-karantene, reiser fra Zürich til Kina 1. februar. 

Koronareglene i OL 
Skrekken var en positiv koronatest nå. For de som tester positivt de siste par ukene før OL, blir det et rotterace for å rekke karantene- og testkravene før avreise, et omfattende skjemavelde, og i verste fall kan hele mesterskapet ryke for de berørte. 

For de som er smittet i Italia er regnestykket som følger: Først ti dager i isolasjon, deretter må de avlegge fem negative PCR-tester i løpet av fire dager før de kan reise til Beijing, altså minimum 15 dager. Det forutsetter at løperne ikke blir nevneverdig sjuke av Covid-infeksjonen. 

Alle deltakere blir testet når de ankommer Beijing, og deretter daglig gjennom hele OL

For de som tester positivt for Covid under OL i Beijing, venter isolasjon i egne brakker. Se skrekkvideoen fra Covid-isolatet i OL-landsbyen. De løperne som slipper ut av isolatet før OL er over, kan returnere til sine lag. De må da teste hver 12. time. 

Hva med selve troppen? Hvem reiser?
Foreløpig er planen at flest mulig av de opprinnelig uttatte løperne får reise til OL. Men landslagsledelsen jobber parallelt med å kontakte aktuelle reserver

Harald Østberg Amundsen var på forhånd tatt ut som reserve, men var med OL-troppen til Seiser Alm. Der har han delt rom med Simen Hegstad Krüger, som nå er bekreftet smittet. Østberg Amundsen er dermed nærkontakt til Hegstad Krüger og i karantene i Italia. 

Per torsdag kveld, er det klart at Skiforbundet har kontaktet Martin Løwstrøm Nyenget, Didrik Tønseth, Even Northug og Thomas Helland Larsen, samt Ane Appelkvist Stenseth og Silje Theodorsen. Landslagssjef Bjervig har også bekreftet at Ragnhild Haga er aktuell. 

FAKTA: OL 2022 BEIJING

Når: 4. til 20. februar, 2022
Hvor: Beijing, Kina 
Skiskyting, Langrenn og nordiske grener arrangeres på Zhangjiakou-arenaen, på pluss/minus 1750 meter over havet
Dette er OL-løypene i Beijing 
Hva skjer når: 
Program OL, dag for dag – alle grener 
Langrenn 
Skiskyting

Hvordan går det i OL:
Medaljeoversikt OL i Beijing

Hvem stiller i OL: 
Norges langrenns- og skiskyttertropp til OL i Beijing

Andre nasjoner
Nasjoner med færre enn fem løpere

Australia 
Canada 
Estland
Finland 
Frankrike
Italia
Japan
Kazakhstan 
Latvia
Russland
Storbritannia
Sveits 
Sverige 
Tyskland
USA 
Østerrike 

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 090220 Skidor, VM: Andrus Veerpalu på väg mot segern på 15 km © - 29514
    1

    Ny avsløring: Skistjernen dopet seg til VM-gull

    by Langrenn.com
    20.05.2026
  • Ane Appelkvist Stenseth of Norway competes in women's classic technique sprint prologue during the FIS Cross-Country World Cup on March 12, 2026 in Drammen.
    1

    La opp i april – nå er hun fru Ulvang

    by Langrenn.com
    15.05.2026
  • Perttu Hyvarinen of Finland after with his phone after men's cross country skiing 10 km classic technique interval start during Tour de Ski on December 31, 2023 in Toblach.
    1

    Verdenscupprofil raser etter OL-vraking: Nå legger han opp

    by Ingeborg Scheve
    04.02.2026
  • 1

    Gjør det igjen: Ny seier i Johaug-stil

    by Ingeborg Scheve
    01.02.2026
  • Mari Folkvord, COC Falun 2025 Foto: Daniel Eriksson / BILDBYRÅN
    1

    Norsk verdensmester legger opp, bare 26 år gammel

    by Langrenn.com
    02.06.2026

FlerE artikler

  • Skistjernen i sorg: – Tragisk

    Bare minutter etter at han hadde reist derifra, var huset til besteforeldrene brent ned til grunnen.
    av Ingeborg Scheve
    09.06.2026
  • Ski Classics Ski or Die – se sesong 3 på YouTube

    av Langrenn.com
    09.06.2026
  • Gratulerer Berit Aunli, 70 år i dag

    av Kjell-Erik Kristiansen
    09.06.2026
  • Johaug trekker seg: – Tør ikke

    av Ingeborg Scheve
    09.06.2026