Hamstringskaden truer Klæbo-klyvet

av Ingeborg Scheve • 08.08.2022
Hamstringskaden Johannes Høsflot Klæbo har slitt med i flere uker gjør at han ikke får øvd på det som kreves for å lykkes i klassisk sprint.

Hamstringskaden Johannes Høsflot Klæbo har slitt med i flere uker gjør at han ikke får øvd på det som kreves for å lykkes i klassisk sprint.

Johannes Høsflot Klæbo sier at han ikke er i nærheten av å kunne vinne skirenn slik situasjonen er nå. Han kan heller ikke trene som normalt, og det er spesielt klassisk som skaper problemer. 

– Løping kan jeg ikke gjøre ennå, og klassisk diagonalgang er vanskelig. Det er noen ganske essensielle ting som har falt bort, sier Johannes Høsflot Klæbo til NRK

Det betyr at han ikke får trent på de elementene som ligger bak det karakteristiske Klæbo-klyvet og andre egenskaper som kreves for lykkes i klassisk sprint, som er selve signaturøvelsen hans.

Kan miste flere måneder
Skaden, som først dukket opp for cirka en måned siden, har ført til at Klæbo både har måttet utvidet ferien og gått glipp av viktige treningstimer i en del av sesongen der mengde og grunnlag er fokus. 

– Det har ikke vært så mye progresjon så langt. Jeg har fått beskjed om at det tar tid og det er noe jeg er forberedt på, sier Klæbo. 

Ifølge landslagslege Ove Feragen kan det ta opp til 12 uker før denne typen skader leges. 

Det betyr at Klæbo må trene alternativt i overskuelig framtid, mister Toppidrettsveka på hjemmebane i Trondheim der han er tittelforsvarer til sammenlagtseieren fra i fjor, samt at han nå høyst sannsynlig må legge om på planene om flere omfattende høydesamlinger. 

25-åringen fortviler imidlertid ikke. Det er fortsatt lenge igjen av oppkjøringen mot sesongstart, og VM i Planica, der nettopp klassisk sprint er en del av programmet, arrangeres først i månedsskiftet februar-mars. 

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    Johaug med ny avsløring: – Jeg har gruet meg til å si det

    by Ingeborg Scheve
    05.09.2026
  • 1

    Går for sitt sjette strake OL-gull – disse går OL-femmila for Norge

    by langrenn.com
    19.02.2026
  • 1

    Disse går OL-femmila for Norge

    by Ingeborg Scheve
    19.02.2026
  • 1

    Trekker seg fra verdenscupen bare timer før start

    by langrenn.com
    28.02.2026
  • 1

    Trekker seg fra resten av OL

    by Ingeborg Scheve
    15.02.2026

FlerE artikler

  • Startlister og starttider fredag

    Her er alt av program, startlister, resultater og detaljer for fredag: Første dag av verdenscupfinalen i rulleski i Italia og NM i rulleskiskyting på Lygna.
    av Langrenn.com
    17.09.2026
  • Ny spurtseier til Paul Magnier

    av Kjell-Erik Kristiansen
    17.09.2026
  • To av de største stjernene trekker seg fra hele NM

    av Ingeborg Scheve
    17.09.2026
  • Gullvinneren fra Lillehammer-OL er død

    av Ingeborg Scheve
    17.09.2026
  • Ny vending i varslingssaken: Skistad vil ha eks-treneren fjernet

    av Ingeborg Scheve
    17.09.2026