Har fått kyssesyken – verdenscupvinneren misser VM?

av Kjell-Erik Kristiansen • 24.12.2024
Det var allerede et trangt og vanskelig nåløye å komme til VM i Trondheim. Nå har 28-åringen fått den verst tenkbare ”julepresangen”: Kyssesyken. Dermed kan det se ut som om løperen som vant verdenscupen sammenlagt for mindre enn to år siden allerede kan vinke farvel til VM-toget.

Det var allerede et trangt og vanskelig nåløye å komme til VM i Trondheim. Nå har 28-åringen fått den verst tenkbare ”julepresangen”: Kyssesyken. Dermed kan det se ut som om løperen som vant verdenscupen sammenlagt for mindre enn to år siden allerede kan vinke farvel til VM-toget.

Tiril Udnes Weng bekrefter overfor VG at hun har fått kyssesyken. Legg det til at hun nesten ikke har fått trent i desember, og dermed brenner det et blått lys for en plass i VM-troppen.
Etter en sesong uten de store oppturene forrige vinter hadde Tiril Udnes Weng håpet på bedre resultater denne vinteren. Men sykdom og skader har satt en effektiv stopper for mulighetene til å komme i toppform.

Nå er det kritisk med tanke på VM.
– Det går sånn passe her. Jeg har hanglet siden verdenscupen på Lillehammer og fått påvist kyssesyken nå. Jeg er heldigvis ikke så syk, så jeg håper det kan gå ganske fort over, skriver hun i en tekstmelding til VG.
Løperen fra Nes Ski håper å kunne være tilbake igjen til NM på Vang i midten av januar, men hvor mye hun rekker å trene er selvfølgelig vanskelig å si.
– Jeg tror på mirakler, sier Udnes Weng videre og gir ikke opp håpet til tross for et nærmest håpløst utgangspunkt nå.

Denne sesongen har startet alt annet enn bra. Det begynte ganske lovende med en tredjeplass i sprinten på Beitostølen. Der fulgte hun opp med en 7.plass på 10 km fristil.
Men i verdenscupen har det vært beksvart.
En 35.plass på 10 km klassisk i Ruka. Enda verre: Ut i kvartfinalen i sprinten.
Samme resultater på Lillehammer, deretter har hun ikke konkurrert.

Tiril Udnes Weng og tvillingsøster Lotta har flytte til Trondheim for å kunne forberede seg best mulig til VM. Nå virker det som om Tiril, som ble verdensmester i stafett i Planica 2023, kanskje ikke får være med i det hele tatt.

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 090220 Skidor, VM: Andrus Veerpalu på väg mot segern på 15 km © - 29514
    1

    Ny avsløring: Skistjernen dopet seg til VM-gull

    by Langrenn.com
    20.05.2026
  • Ane Appelkvist Stenseth of Norway competes in women's classic technique sprint prologue during the FIS Cross-Country World Cup on March 12, 2026 in Drammen.
    1

    La opp i april – nå er hun fru Ulvang

    by Langrenn.com
    15.05.2026
  • Perttu Hyvarinen of Finland after with his phone after men's cross country skiing 10 km classic technique interval start during Tour de Ski on December 31, 2023 in Toblach.
    1

    Verdenscupprofil raser etter OL-vraking: Nå legger han opp

    by Ingeborg Scheve
    04.02.2026
  • 1

    Gjør det igjen: Ny seier i Johaug-stil

    by Ingeborg Scheve
    01.02.2026
  • Mari Folkvord, COC Falun 2025 Foto: Daniel Eriksson / BILDBYRÅN
    1

    Norsk verdensmester legger opp, bare 26 år gammel

    by Langrenn.com
    02.06.2026

FlerE artikler

  • Tidligere OL-mester knuste alle i Birkebeinerløpet

    Ingen var i nærheten av den tidligere langrennsstjernen. 45-åringen vant det prestisjetunge løpet med over ett minutts margin – flere skiløpere på pallen.
    av Ingeborg Scheve
    13.06.2026
  • Kan Nydalens herrer vinne verdens største o-stafett?

    av Kjell-Erik Kristiansen
    13.06.2026
  • Skred av skiløpere i Birkebeinerløpet

    av Langrenn.com
    13.06.2026
  • 43-åringen gjør comeback på landslaget

    av Ingeborg Scheve
    12.06.2026
  • Dette er favorittene i lørdagens Venla-stafett i Finland

    av Kjell-Erik Kristiansen
    12.06.2026