Harald Østberg Amundsen: – I Trondheim tar jeg gull

Harald Østberg Amundsen tok VM-sølv på en dag «uten den råeste følelsen». Nå rasler 24-åringen med sablene for VM på hjemmebane i 2025.

Harald Østberg Amundsen tok VM-sølv på en dag «uten den råeste følelsen». Nå rasler 24-åringen med sablene for VM på hjemmebane i 2025.

Harald Østberg Amundsen gikk en ellevill 15-kilometer under ski-VM i Planica onsdag, der han tok inn hele seks sekunder på gullvinner Simen Hegstad Krüger på de siste kilometerne. Nå rasler unggutten med sablene for VM på hjemmebane. 

Les også: Slik skal Harald Østberg Amundsen bli enda råere

24-åringen fra Asker gikk ut sist av de norske på 15-kilometeren og sørget for at gullvinner Simen Hegstad Krüger ikke kunne senke skuldrene et sekund før Amundsen krysset målstreken: Det var en kamp om marginer på hvert eneste målepunkt. 

Da Amundsen i tillegg begynte å spise innpå det lille forspranget Krüger hadde mot slutten av løpet, begynte Krüger virkelig å kaldsvette i lederstolen. Krüger berget seieren med fem sekunders margin til Amundsen. 

Men i neste mesterskap akter Amundsen å gå helt til topps. 

– Jeg fornøyd. Det er ikke den beste følelsen jeg har hatt i år, så å stå igjen med sølv, det er fantastisk. Jeg føler at jeg ikke hadde et sekund til i kroppen i dag, og da må man være fornøyd, sier Amundsen til Langrenn.com etter kanonløpet i Planica på onsdag. 

Les også: Harald Østberg Amundsen om NM-gullet som fyrte opp VM-drømmen

Saken fortsetter under

Harald Østberg Amundsen sier han ikke hadde ett sekund til i kroppen da han gikk i mål på 15-kilometeren under ski-VM i Planica.

Du tok bronse i 2021 i Oberstdorf, og sølv her. Tar du gull i Trondheim i 2025? 
– Hvis jeg skulle valgt ett sted jeg skulle tatt gull i løpet av karrieren, så er nok Trondheim det perfekte stedet. Så den drømmen skal jeg ha fram til da. Mesterskap på hjemmebane, det er noe eget med det. 

Men Amundsen innrømmer samtidig at han gikk for gull allerede i år. 

– Jeg går alltid for gull. Når jeg har verdenscupseier og NM-gull så vet jeg at jeg er god nok til å være best av de norske. På en god dag så kan jeg slå Simen. Men han har vært i kanonform, så at jeg står igjen med sølv er jeg kjempefornøyd med. 

Johannes Høsflot Klæbo endte på fjerdeplass og er veldig skuffet. Er du overrasket over det? 
– Pffft. Jeg er overrasket over at han er veldig skuffet. Han vet jo at både Simen og (Hans Christer) Holund og jeg kan gå fort på en skøytedistanse, så jeg synes at hvis han fikk ut det han er god for, så er det ikke noe å være lei for, sier Amundsen og fortsetter: 

– Det er alltid kjipt med fjerdeplass men du får ikke en mer fair distanse enn i dag. Hver mann går for seg selv og man kjemper mot klokka og da er det de sterkeste som kommer på pallen. Og da var Simen og jeg og HC (Holund) de sterkeste i dag, og så lenge det ikke har skjedd noe, så må han kanskje unne oss en medalje han også. 

Amundsen holder derimot Klæbo som gullkandidat til søndagens femmil med fellesstart. 

– Dette mesterskapet er langt fra over for Johannes. Jeg tror femmila her på søndag kan passe han bra. Han har allerede tatt en del medaljer og han kommer til å ta flere. Jeg synes han lyktes bra på skibytte. Når han ser hvor sterk Simen er om dagen, kan han ikke være misfornøyd med det sølvet. Selvfølgelig drømmer man om gull hele tida. 

Saken fortsetter under

Johannes Høsflot Klæbo var tydelig misfornøyd med fjerdeplassen på 15-kilometeren under ski-VM i Planica.

Selv avskriver Amundsen seg selv til søndagens femmil. 

– Jeg er ikke god nok i klassisk, så jeg er nok i beste fall reserve på det laget. Så får jeg heller ta femmila i Trondheim, sier Amundsen avslutningsvis. 

Femmila i Trondheim i 2025 går i fristil. 

Nå er det herrestafetten på fredag som er neste øvelse i årets ski-VM. Der håper Amundsen å være med. Uttaket til stafetten er klar i ettermiddag. 

FAKTA VM 2023
Hvem:
 Uttatte eliteløpere 
Dette er Norges VM-tropp
Dette er Sveriges VM-tropp
Her ser du alle landslagstroppene i VM 2023
Hva: FIS verdensmesterskap i Nordiske grener
– Langrenn
– Hopp
– Kombinert
Hvor: Planica, Slovenia
Når: 21. februar til 5. mars 2023

VM 2023 hjemmesider

Verdenscuper og mesterskap i langrenn, langløp og skiskyting på TV: Hvilke kanaler sender hva? Langrenn.com har oversikten

Program langrenn VM 2023: 
22. februar: 5km/10km fristil individuell start, kvalifisering kvinner og menn
23. februar: sprint klassisk, kvinner og menn
24. februar: 30km skiathlon, menn
25. februar: 15km skiathlon, kvinner
26. februar: Teamsprint fristil, kvinner og menn
28. februar: 10km fristil individuell start, kvinner
1. mars: 15km fristil individuell start, menn
2. mars: 4x5km stafett, kvinner
3. mars: 4x10km stafett, menn
4. mars: 30km klassisk fellesstart, kvinner
5. mars: 50km klassisk fellesstart, menn

Se også: VM 2023 Komplett program dag til dag med alle tidspunkter for alle grener og øvelser

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    Johaug med ny avsløring: – Jeg har gruet meg til å si det

    by Ingeborg Scheve
    05.09.2026
  • 1

    Går for sitt sjette strake OL-gull – disse går OL-femmila for Norge

    by langrenn.com
    19.02.2026
  • 1

    Disse går OL-femmila for Norge

    by Ingeborg Scheve
    19.02.2026
  • 1

    Trekker seg fra verdenscupen bare timer før start

    by langrenn.com
    28.02.2026
  • 1

    Trekker seg fra resten av OL

    by Ingeborg Scheve
    15.02.2026

FlerE artikler

  • La opp som Ski Classics-løper, nær seier i Oslo Maraton

    – Det blir ingen flere renn på toppnivå. Kanskje blir jeg med i Ski Classics som servicemann. Men dette ga mersmak og jeg kommer til å løpe flere løp framover. Joar Thele har over 200 langløp på ski, men nå debuterte han på maraton. Og han kjempet om seieren i Oslo Maraton helt inn til mål.
    av Kjell-Erik Kristiansen
    12.09.2026
  • Trekker seg fra alle landslagets samlinger

    av Langrenn.com
    12.09.2026
  • Grøtting: – Jeg tror jeg trenger en psykolog

    av Ingeborg Scheve
    11.09.2026
  • Spår langrenn tilbake på NRK: – Det blir kaos

    av Ingeborg Scheve
    11.09.2026
  • SC Play satser på sykkel: Sender Tour of Slovakia direkte

    av Langrenn.com
    11.09.2026