Harald Østberg Amundsen: – Selvfølgelig legger jeg litt ekstra press på meg selv

av Ingeborg Scheve • 13.11.2021
Forteller om OL-ambisjonene og forventningspresset etter knalldebuten i VM I 2020 tok Asker-løperen fire medaljer under U23-VM. Han ble belønnet med plass på rekruttlandslaget i fjor, og kvitterte for tilliten med å tukte selv de etablerte elitelandslagsløperne ved flere anledninger og tok med seg en medalje fra sitt første VM på elitenivå.   I år ble…

Forteller om OL-ambisjonene og forventningspresset etter knalldebuten i VM I 2020 tok Asker-løperen fire medaljer under U23-VM. Han ble belønnet med plass på rekruttlandslaget i fjor, og kvitterte for tilliten med å tukte selv de etablerte elitelandslagsløperne ved flere anledninger og tok med seg en medalje fra sitt første VM på elitenivå.   I år ble…

Forteller om OL-ambisjonene og forventningspresset etter knalldebuten i VM

I 2020 tok Asker-løperen fire medaljer under U23-VM. Han ble belønnet med plass på rekruttlandslaget i fjor, og kvitterte for tilliten med å tukte selv de etablerte elitelandslagsløperne ved flere anledninger og tok med seg en medalje fra sitt første VM på elitenivå.  

I år ble Østberg Amundsen tatt inn på elitelandslaget, og etter fjorårssesongens mesterskapsdebut har 23-åringen ambisjoner om å kvalifisere seg til en av bare åtte plasser i OL-troppen. Leverer han det han er god for i sesongåpningen og de neste ukene, vet han at OL er innen rekkevidde. 

– Selvfølgelig legger jeg litt ekstra press på meg selv, nå som jeg er en del av elitelandslaget. Jeg ønsker virkelig å gå fort på ski. Går jeg fort fra start, så kan jo OL bli en realitet, sier Østberg Amundsen. 

Til Langrenn.com sier hovedtrener for allroundlandslaget Eirik Myhr Nossum at Østberg Amundsen kan blir en nøkkelutøver fro Norge i OL

– Harald er en skikkelig potet. Det betyr at han kan fylle veldig mange ulike behov, spesielt i et mesterskap som OL, der Norge kun kan stille med åtte løpere, sier Nossum, og utdyper: 

– Harald er den eneste virkelige allroundløperen i laget, og en av få allroundløpere som har litt fart i kroppen. Det er det ikke mange av gutta på laget mitt som har.

Langrenn Pluss tok en prat med Østberg Amundsen om forventningspresset etter knalldebuten i VM i 2021, grepene han har gjort og øvelsene han har størst tro på før sesongåpningen på Beitostølen i slutten av november. 

Føler du et forventningspress nå etter brakdebuten med medalje på 15-kilometeren i VM i vinter? 
– Jeg kjenner jo at det er et annet press på meg nå enn for et år siden. Da var jeg en outsider på nesten alle renn. Nå føler jeg at folk, og ikke minst jeg selv, forventer at jeg skal gå fort fra start, at jeg burde komme med til OL og gå fort i alle verdenscuprenn, sier Østberg Amundsen, og fortsetter: 

– Sesongåpningen på Beitostølen blir utrolig viktig, så jeg kjører en skikkelig formspissing inn mot den helga. Jeg vil jo bevise at 15-kilometeren der i fjor ikke var noen tilfeldighet.

Resultater Harald Østberg Amundsen 2020/21 

Hva tenker du om det presset: Er det stressende eller motiverende? 
– Det er motiverende å ha litt press på seg. Hvis jeg ikke hadde likt det, kunne jeg ikke vært skiløper, og jeg har store forventninger til meg selv. 

Hva gjør du for å takle det presset på en konstruktiv måte? 
– Jeg tenker at det er viktig å senke skuldrene. Jeg må ta sesongen renn for renn. Nå satser jeg mot de første verdenscuprennene og Tour de Ski, og hvis jeg går fort fra start, så kan jo OL bli en realitet. 

Hvilke øvelser har du størst forventninger til når sesongen starter? 
– Jeg håper å fortsette å bite godt fra meg i skøyterenn, og tror også at verdenscuprennet med skibytte på Lillehammer kan passe meg godt. Men samtidig jeg vet jo at jeg ikke har gått så fryktelig mange verdenscuprenn i karrieren ennå, og jeg har en lang vei å gå i flere disipliner.

Hva er du mest spent på for sesongen som kommer? 
– Jeg er mest spent på om jeg har tatt noen steg i klassisk distanse. Jeg har jobbet mye med det i år. 

Spesifikt hvilke grep har du gjort for å heve deg i klassisk? 
– Jeg har jobbet mye med teknikkoppgaver hele sesongen. Men jeg har også prioritert å gå mer klassisk på hardøkter. 

Hvordan har det fungert? 
– Ja, det er jo det jeg er spent på å finne ut av, da. Det er lenge siden jeg har gått noe skirenn, så jeg har ikke så god koll der. Men når jeg bruker så mye tid på å jobbe spesifikt med noe, så håper jeg jo at det skal gi et løft. Jeg føler meg bedre rustet enn i fjor i klassisk stil, og er forventningsfull til 15 kilometeren på Beitostølen. Drømmen er å gå like fort i begge stilarter. Jeg har nok fortsatt en vei å gå før jeg er helt der, men tror og håper at jeg nærmer meg.

Når blir første mulighet til å finne ut? 
– Beitostølen er det første rennet jeg skal gå, men jeg har hatt noen harde klassiskøkter i høst og ser at de grepene jeg har tatt har gitt resultater. Så får vi se hva resultatlista sier etter 15-kilometeren, men følelsen er bedre enn før, sier Harald Østberg Amundsen til Langrenn Pluss. 

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    Vraker verdensmester – disse skal gå OL-sprinten

    by Langrenn.com
    09.02.2026
  • Perttu Hyvarinen of Finland after with his phone after men's cross country skiing 10 km classic technique interval start during Tour de Ski on December 31, 2023 in Toblach.
    1

    Verdenscupprofil raser etter OL-vraking: Nå legger han opp

    by Ingeborg Scheve
    04.02.2026
  • 1

    Feiret OL-gullet i armene hans – bekrefter: De er kjærester

    by Ingeborg Scheve
    14.02.2026
  • Kristine Stavås Skistad of Norway ahead of a Cross-Country Skiing training session during day -1 of the 2026 Winter Olympics on February 5, 2026 in Val di Fiemme.
    1

    Skistad med tydelig beskjed før OL-sprinten

    by Ingeborg Scheve
    05.02.2026
  • 1

    Klæbo-rival trekker seg – igjen

    by Ingeborg Scheve
    12.02.2026

FlerE artikler

  • Vraket landslaget i fjor – nå er supertalentet tilbake med en klar beskjed

    21-åringen fikk massiv kritikk da han valgte å gå sin egen vei. Så svarte han med VM-gull, pallplasser og en kanonsesong. Nå er skiskytterkometen tilbake i landslaget – på sine egne premisser.
    av Ingeborg Scheve
    22.07.2026
  • Langrennsprofilen fra Dalsbygda har bestemt seg: – Der andre bare ser mørket, velger jeg å se stjernene

    av Ingeborg Scheve
    22.07.2026
  • RULLESKITRENING: Pacing-intervall for Birken-mosjonister

    av Langrenn.com
    22.07.2026
  • Dopingdømt langrennsprofil varsler comeback: – Jeg er sterkere enn noensinne

    av Ingeborg Scheve
    21.07.2026
  • Aebersold og Viktor Svensk slo tilbake på O-ringen

    av Kjell-Erik Kristiansen
    21.07.2026