Heftige dueller i åpningshelga på Lygna

av Ingeborg Scheve • 07.12.2022
Gransrennet på søndag var det andre av to renn på rappen under sesongåpningen på Lygna i helga. Dit kom det totalt rundt 350 løpere.
Ski- og sykkeltalentet Jørgen Nordhagen og NM-kometen Lars Heggen vant hvert sitt renn under sesongåpningen på Lygna i helga.

Ski- og sykkeltalentet Jørgen Nordhagen og NM-kometen Lars Heggen vant hvert sitt renn under sesongåpningen på Lygna i helga.

Sesongåpningen på Lygna i helga trakk over 350 deltakere fordelt på aldersklasser fra 8 år og eldre.

Og etter dobbeltheaderen med to renn på rappen, er stillingen 1-1 mellom Lars Heggen og Jørgen Nordhagen: Førstnevnte vant klassiskrennet på lørdag mens sistnevnte vant fristilrennet på søndag.  

Fullstendige resultater fra sesongåpningen på Lygna, som trakk over 350 deltakere. 
Lørdag: THL-rennet 
Søndag: Gransrennet

Saken fortsetter under

Lars Heggen vant THL-rennet på Lygna 2022
Lars Heggen vant THL-rennet på Lygna.

Både Heggen og Nordhagen, som til daglig er studiekamerater på NTG, har skapt overskrifter det siste året. 

Hadelandsgutten Heggen er regjerende juniornorgesmester i klassisk og fristil, og var blant annet raskeste junior på 10km fristil under senior-NM i vinter, til tross for at han var den yngste løperen i startfeltet.  Han vant også Norgescupen sammenlagt for sesongen 2022/23.

Nordhagen fikk stor oppmerksomhet da han knuste hele senioreliten og tok en sensasjonell totalseier i Birkebeinerrittet siste helga i august. I oktober skrev han en fireårig kontrakt med Tour de France-laget Jumbo-Visma. 

Men selv om Nordhagen nå har signert med et profesjonelt sykkellag på øverste internasjonale nivå, har han ingen planer om å legge konkurranseskiene på hylla. 

Les mer: Fikk proffkontrakt med Tour de France-lag, tviholder på langrennsatsingen

Denne uka er Nordhagen forøvrig opptatt med å lære kollegaene i profflaget sitt Jumbo-Visma å gå langrenn. Sykkelproffene har nemlig samling med testing ved Høgskolen i Innlandet denne uka. 

Inviterer til FIS-renn 18. desember
Om halvannen uke er det nye muligheter for de som vil gå skirenn på Lygna skistadion. Da arrangeres et helt nytt FIS-renn, der det også settes opp klasser for løpere fra 8 år og eldre i tillegg til menn og kvinner junior og senior. 

Les mer:
Setter opp unikt FIS-renn med lavterskeltilbud på Lygna

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • Federico Pellegrino (ITA) - FIS Nordic World Ski Championships Cross-Country, team sprint, Trondheim (NOR).
    1

    – Det er så respektløst!

    by Ingeborg Scheve
    06.03.2025
  • Frida Karlsson of Sweden and Ebba Andersson of Sweden after the women's 50 km free technique mass start during day 12 of the 2025 FIS Nordic Ski World Championships on March 9, 2025 in Trondheim.
    1

    Bitter etter VM-femmila: – Jeg har vært tydelig med Frida

    by Ingeborg Scheve
    09.03.2025
  • 1

    Flørtet i et år – nå har de flyttet sammen rett ved løypa

    by Ingeborg Scheve
    06.11.2025
  • Therese Johaug (NOR) - FIS Nordic World Ski Championships Cross-Country, skiathlon women, Trondheim (NOR). Foto: Modica/Nordic Focus
    1

    Knusende dom: – Johaug svikter totalt

    by Ingeborg Scheve
    02.03.2025
  • Flora Dolci (FRA) - FIS Nordic World Ski Championships Cross-Country, mass women, Trondheim (NOR). Foto:
    1

    Stygt skadet i paragliding ulykke – mister OL

    by Ingeborg Scheve
    14.10.2025

FlerE artikler

  • Skiforbundet oppgitt over kritikken mot Ski-VM: – Feil og misforståelser

    KOMMENTAR: Kritikken mot Ski-VM får skipresidenten til å reagere – hun slår tilbake mot det hun mener er gjentatte feil og misforståelser.
    av Av Tove Moe Dyrhaug, President Norges Skiforbund
    11.11.2025
  • eD system RJS Team – en bra mix av sterke løpere

    av langrenn.com
    11.11.2025
  • – Jeg må vite at jeg har gjort alt jeg kan

    av Ingeborg Scheve
    11.11.2025
  • Spesielt klimafenomen kan gi Norge grisekalde vintre

    av Ingeborg Scheve
    10.11.2025
  • Svenske stjerner reklamerer for legemiddel WADA vil ha på dopinglista

    av Ingeborg Scheve
    10.11.2025