Hva om Johaug hadde vært skihopper?

av Per Morten Hoff, • 28.08.2025
Therese Johaug -
KRONIKK: To hoppere innrømmet juks og fikk tre måneders utestengelse. Therese Johaug ble dømt seks ganger hardere for en krem uten effekt.

KRONIKK: To hoppere innrømmet juks og fikk tre måneders utestengelse. Therese Johaug ble dømt seks ganger hardere for en krem uten effekt.

KRONIKK
Per Morten Hoff, idrettsleder og tidligere konsulent Anti doping Norge 

Har norsk idrett forlatt den vedtatte plattformen om fair play og nulltoleranse mot doping? Hoppjukset i VM ble løst med et forlik. Skiforbundet har snudd 180 grader i forhold til hvordan de håndterte doping-saken til Therese Johaug. Er det likhet for loven? Hva er annerledes, og hvorfor ønsket ikke Skiforbundet en åpen høring? 

Olympiatoppen og prosjekt Aero: Hvem bærer ansvaret? 

Olympiatoppen kan mot sin vilje ha blitt dratt inn i jukset. De ga i 2024, totalt 1.6 millioner kroner til «Prosjekt Aero 2026». Formål; forskning og utvikling av utstyr. 

Under Hoppuka 2024 skrev Dagbladet: «Hoppsjef (Jan-Erik) Aalbu bekrefter at utstyr er et hett tema i de bayerske alper. Det er klart det snakkes om at østerrikerne har funnet på noe. Det snakkes, og vi jobber knallhardt for å ta igjen østerrikerne.» 

Etter jukset visste plutselig ikke Aalbu noen ting om utstyret. Ble det ikke stilt noen spørsmål om prosjekt Aero fra hoppsjefen? Er midler fra Olympiatoppen brukt til å jukse, og vil det skade omdømmet til all norsk toppidrett? 

Objektivt ansvar på avveie

Det objektive ansvaret er sentralt i idretten. Utøverne er ansvarlig for at de er dopingfrie, og at utstyret er innenfor regelverket. Nå er dette prinsippet skrotet av Skiforbundet. I styreprotokoll av 10.8.25 står det: «Skistyret slutter seg til foreslåtte tilnærming og budskap om utøvernes ansvar.» Aktsomhetsprinsippet og det objektive ansvaret er altså nullet av Skiforbundet.

Hensikten med å manipulere hoppdressene, var å skaffe seg en ulovlig fordel. Jukset er innrømmet. WADA likestiller teknologisk doping med medisinsk doping. Teknologisk doping er definert som en ulovlig konkurransefordel som gir utøveren en urettmessig fordel. Når man flyr noen meter lenger, med en manipulert hoppdress, kan det være forskjellen mellom første- og 20. plass. To hoppere fra Norge hadde med hensikt, en urettmessig fordel. 

Skiforbundet ser helt bort fra teknologisk doping og forlater prinsippet om objektivt ansvar. Hvilket signal sender det til norske utøvere? Kan de nå bare peke på legen eller treneren for å slippe unna?  Tidligere dommer kommer i et merkelig lys, med Johaug-saken* er friskt i minne. 

Nyheten om at hopperne har inngått et forlik med FIS, og vedtatt tre måneders utestengelse, setter en helt ny rettsorden. Hvorfor ble ikke det gjort i Johaug-saken?

Les også: Frikjent for bruk av samme stoff som Johaug ble utestengt for, WADA vil ikke kommentere

Saken fortsetter under

Therese Johaug, CAS,
Therese Johaug forsvarte seg i ankesaken i CAS etter dopingsaken i 2016. Foto: Bildbyrån

Teknologisk doping – like alvorlig som medisinsk

Straffen til hopperne er utmålt som et mindre regelbrudd, mens innstillingen mot støtteapparatet på 18 måneders utestengelse, tilsier at jukset er å anse som teknologisk doping. 

Legen som ga kremen til Johaug gikk fri, mens Johaug fikk 18 måneders utestengelse. Ifølge dommen hadde leppekremen ingen prestasjonsfremmende effekt; manipuleringen av dressene hadde det. 

«Vi har jukset vi har forsøkt å lure systemet,» uttalte Aalbu 9. mars i år.  

Nå kritiseres forliket fra andre nasjoner. 

«Vi har fått nok straff,» svarer Aalbu. 

Hvordan kan to så like saker, behandles så forskjellig? Er det fordi at i hopp-saken er ledere, og kanskje til og med Olympiatoppen involvert?

* FAKTA: Therese Johaug testet positivt for Clostebol etter å ha brukt en leppekrem som ble foreskrevet etter alvorlig solforbrenning under et høydeopphold. Johaug ble som kjent utestengt i 18 måneder og mistet OL 2018.

Per Morten Hoff har tidligere jobbet for det som i dag heter Anti doping Norge, som innleid rådgiver. Han har jobbet med flere konkrete dopingsaker, inkludert koffeinsaken til skiløperen Ine Wigernæs og syklisten Anita Valen. Hoff har skrevet flere kronikker og debattinlegg i norske aviser om temaet, og har publisert fagartikler om utøverens rettssikkerhet i Lov og Rett. Hoff er også idrettsleder med erfaring fra flere idretter, inkludert ski, friidrett og padling. 

Dette er en kommentar. Kommentarer, kronikker og debattinnlegg gir uttrykk for skribentens holdning. Du kan sende inn kommentarer, kronikker og debattinnlegg til Langrenn.com her [email protected]

Per Morten Hoff privat
Per Morten Hoff. Foto: Privat

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 090220 Skidor, VM: Andrus Veerpalu på väg mot segern på 15 km © - 29514
    1

    Ny avsløring: Skistjernen dopet seg til VM-gull

    by Langrenn.com
    20.05.2026
  • Ane Appelkvist Stenseth of Norway competes in women's classic technique sprint prologue during the FIS Cross-Country World Cup on March 12, 2026 in Drammen.
    1

    La opp i april – nå er hun fru Ulvang

    by Langrenn.com
    15.05.2026
  • Perttu Hyvarinen of Finland after with his phone after men's cross country skiing 10 km classic technique interval start during Tour de Ski on December 31, 2023 in Toblach.
    1

    Verdenscupprofil raser etter OL-vraking: Nå legger han opp

    by Ingeborg Scheve
    04.02.2026
  • 1

    Gjør det igjen: Ny seier i Johaug-stil

    by Ingeborg Scheve
    01.02.2026
  • Mari Folkvord, COC Falun 2025 Foto: Daniel Eriksson / BILDBYRÅN
    1

    Norsk verdensmester legger opp, bare 26 år gammel

    by Langrenn.com
    02.06.2026

FlerE artikler

  • Påmeldingen til Skinnarloppet 2027 åpner 21. juni

    Påmeldingen til Skinnarloppet 2027, som inngår i Ski Classics Challengers-serien, åpner søndag 21. juni.
    av Leandro Lutz
    14.06.2026
  • Umulige Stora Tuna – Nydalen kjempet helt til mål

    av Kjell-Erik Kristiansen
    14.06.2026
  • Brøt med landslaget – nå vraker hun hele skiparken

    av Ingeborg Scheve
    13.06.2026
  • Nydalens damer med sterk pallplass i Finland

    av Kjell-Erik Kristiansen
    13.06.2026
  • Tidligere OL-mester knuste alle i Birkebeinerløpet

    av Ingeborg Scheve
    13.06.2026