Klæbo og Valnes måper: – Vanvittig vinnerskalle

av Ingeborg Scheve • 14.02.2025
Oskar Opstad Vike of Norway celebrates after the Men's Sprint final during the FIS Cross-Country World Cup on February 14, 2025 in Falun.
Gang på gang med stang ut. Men halvannen uke før VM i Trondheim kliner 21-åringen fra IL Runar til med karrierens første pallplass i verdenscupen.

Gang på gang med stang ut. Men halvannen uke før VM i Trondheim kliner 21-åringen fra IL Runar til med karrierens første pallplass i verdenscupen.

Stang-ut i U23-VM, nummer fire i NM-sprinten og vraket til VM. Så slår regionlagsløperen tilbake med karrierens første pallplass i verdenscupen. Og han gjør det etter å ha tatt seg til finalen som lucky loser på klassisksprinten i verdenscupen i Falun, generalprøven før mesterskapet han ikke skal gå. 

– Ja dæven. Jeg har vært i tre verdenscuper før uten å komme til finalen. Så tenkte jeg at i dag skulle jeg få ut alt jeg er god for. I dag klarte jeg det, og de to foran meg er bare bedre enn meg, sier Oskar Opstad Vike til Viaplay etter triumfen fredag ettermiddag. 

De to foran er ingen ringere enn Johannes Høsflot Klæbo og Erik Valnes.

Ville angret

21-åringen fra IL Runar forteller om en dag da alt klaffet. 

– Jeg sto på start i finalen og kjente at jeg hadde en del krefter. Så da jeg fikk muligheten til å gjøre noe, så tenkte jeg at nå skal jeg i hvert fall ikke komme i mål og angre på at jeg ikke prøvde, sier Vike.  

Se også: Slik gikk sprinten i Falun

Hyller unggutten

Veteranene hyller unggutten for den offensive innstillingen og total mangel på respekt for løypa og den etablerte eliten. 

– Jeg begynner å bli vant til at han er sterk, men det er så kult å være så offensiv når man er i sin første verdenscupfinale, ser Erik Valnes. 

Landslagsveteranen er dyktig imponert. 

– Det å bare klemme til i en løype der det er nesten opplest og vedtatt at her må man vente til den siste utforkjøringa? Det er enormt kult, og det er fort å glemme hvor ung han egentlig er, sier Valnes. 

Nå har Oskar Opstad Vike satt seg reelt i respekt.

– Han er en vanvittig vinnerskalle. Vi kommer til å se så mye av den gutten i åra som kommer, sier Viaplays kommentatorer. 

Les også: 20-åringen parkerte verdenseliten sprinten i Aure

Verdenscupen i Falun fortsetter lørdag med 10 kilometer klassisk med individuell start.

FAKTA: Verdenscupen i Falun

Hvem: Uttatte eliteløpere – Dette er Norges tropp
Hva: Verdenscup langrenn
Hvor: Falun, Sverige
Når: 
14. februar til 16. februar
TV: Viaplay, NRK Radio

Program  

Fredag 14. februar 
09:00: Sprint klassisk prolog, kvinner og menn 
11:30: Sprint klassisk finaler, kvinner og menn  
Startlister, detaljer og resultater
TV: Viaplay

Lørdag 15. februar 
11:45: 10km klassisk individuell start, kvinner  
13:45: 10km klassisk individuell start, menn  
Startlister, detaljer og resultater
TV: Viaplay

Søndag 16. februar
11:00: 20km fristil fellesstart, menn  
14:00: 20km fristil fellesstart, kvinner  
Startlister, detaljer og resultater
TV: Viaplay

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 090220 Skidor, VM: Andrus Veerpalu på väg mot segern på 15 km © - 29514
    1

    Ny avsløring: Skistjernen dopet seg til VM-gull

    by Langrenn.com
    20.05.2026
  • Ane Appelkvist Stenseth of Norway competes in women's classic technique sprint prologue during the FIS Cross-Country World Cup on March 12, 2026 in Drammen.
    1

    La opp i april – nå er hun fru Ulvang

    by Langrenn.com
    15.05.2026
  • Perttu Hyvarinen of Finland after with his phone after men's cross country skiing 10 km classic technique interval start during Tour de Ski on December 31, 2023 in Toblach.
    1

    Verdenscupprofil raser etter OL-vraking: Nå legger han opp

    by Ingeborg Scheve
    04.02.2026
  • 1

    Gjør det igjen: Ny seier i Johaug-stil

    by Ingeborg Scheve
    01.02.2026
  • Mari Folkvord, COC Falun 2025 Foto: Daniel Eriksson / BILDBYRÅN
    1

    Norsk verdensmester legger opp, bare 26 år gammel

    by Langrenn.com
    02.06.2026

FlerE artikler

  • Dette er favorittene i lørdagens Venla-stafett i Finland

    Kan noen norske lag blande seg i teten i verdens største stafett i helgen? Først ut på lørdagen er damenes Venla-stafett med Nydalens SK som det største norske håpet – akkurat som i Tiomila. Eller blir det et utenlandsk lag med norske løpere? IFK Göteborg (bildet) har dominert de siste årene.
    av Kjell-Erik Kristiansen
    12.06.2026
  • Etter OL-suksessen: – Det går ikke så bra

    av Ingeborg Scheve
    12.06.2026
  • Ferdig etter bare to år

    av Langrenn.com
    12.06.2026
  • Stjerneskuddet rømte landet da det stormet som verst

    av Kjell-Erik Kristiansen
    12.06.2026
  • Tapte valget med 1 stemme – FIS-presidenten går av

    av Kjell-Erik Kristiansen og Ingeborg Scheve
    11.06.2026