Inviterte rivalene på grillfest

av Ingeborg Scheve • 13.05.2024
– Grillsesongen er godt i gang, konstaterer det svenske sprintesset som nylig har gjort trønder av seg og hadde rivalene på besøk til hagefest i helga.

Maja Dahlqvist har flyttet til Trondheim, og i helga hadde det svenske sprintesset grillfest med en rekke av rivalene, inkludert Tiril og Lotta Udnes Weng, Ane Appelkvist Stenseth og Anne Kjersti Kalvå. 

I tillegg var nyansatt leder i langløpslaget Team Engcon og Stenseths samboer Jørgen Ulvang, manager for det private skiskytterlaget Team 1.5 Håvard Bogestveit og VM-aktuelle Jan Thomas Jenssen blant gjestene til det svensk-amerikanske samboerparet Maja Dahlqvist og Kevin Bolger.

Drømt om Trondheim i flere år
Dahlqvist antydet allerede for to år siden at hun kunne tenke seg å flytte til Trondheim. Det var i forbindelse med Toppidrettsveka 2022, da den svenske sprintstjernen ble nummer tre sammenlagt i den prestisjetunge firedagers-konkurransen i og rundt Trondheim. 

Under Toppidrettsveka i fjor sommer bekreftet Dahlqvist at hun fortsatt var fristet av trønderhovedstaden.

Dahlqvist, som kommer fra Falun og er godt vant med treningsanlegg på hjemmebane, forklarte at hun er fascinert av treningsmulighetene i Trondheim. Spesifikt trakk hun da fram rulleskiløypa i Granåsen. Den sto ferdig til Toppidrettsveka i fjor, og er i all hovedsak den samme som skal brukes under VM til vinteren. 

– Først og fremst er det på grunn av VM neste år. Det at rulleskiløypa er så bra, gjør at man kan trene store deler i konkurranseløypa også om sommeren, sa Dahlqvist til Langrenn.com om flytteprosjektet. 

Men 30-åringen ønsker seg også nye impulser. 

– Å bo i VM-byen og bytte treningsmiljø er et steg i å ta satsingen til neste nivå. Jeg har vært i Falun lenge nå, og trives veldig godt, men jeg tror et miljøskifte vil gjøre meg godt, sier hun til Langrenn.com. 

Og nå har hun og samboeren Kevin Bolger altså gjort alvor av flyttingen.

Les også: – Hvem fasen skal da gjøre jobben, lissom?

Varm velkomst fra VM-rivalene
Formålet med flyttingen er først og fremst å kunne trene daglig i Granåsen, og på den måten forberede seg optimalt til VM kommende vinter. 

I forkant av prosjektet innrømmet Dahlqvist at hun var spent på om hun ville få noen venner eller ha noen å trene med i Trondheim. Den bekymringen har vist seg å være grunnløs.

– Hun er hjertelig velkommen. Hun skal få være med på alt hun vil, sa Udnes Weng til Langrenn.com i forbindelse med Toppidrettsveka 2023.

Hun og tvillingsøster Lotta flyttet selv til Trondheim i forkant av sommerferien i fjor, nettopp av samme grunn som Dahlqvist, og anbefaler byen på det varmeste. 

– Det er veldig fint her, over all forventning. Hun er hjertelig velkommen, og gjerne flere av de svenske jentene også. 

Maja er jo en av dine største rivaler. Du er ikke redd for at hun skal bli enda bedre da?
– Nei, nei. Det gjør bare alle bedre. 

Om Trondheim blir permanent base for det svensk-amerikanske samboerparet, gjenstår å se. Men alt tyder på at hun i hvert fall har etablert en lokal vennekrets

VM i Trondheim arrangeres fra 26. februar til 9. mars. Se detaljert program for mesterskapet med datoer og tidsplan for alle øvelser HER

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • Riitta-Liisa of Finland competes in the Women's Cross Country Skiing 10 km Free Technique during the FIS Cross-Country World Cup on January 29, 2021 in Falun.
    1

    Skilles etter årevis med sjalusi og kjekling

    by Ingeborg Scheve
    07.04.2025
  • Federico Pellegrino (ITA) - FIS Nordic World Ski Championships Cross-Country, team sprint, Trondheim (NOR).
    1

    – Det er så respektløst!

    by Ingeborg Scheve
    06.03.2025
  • Frida Karlsson of Sweden and Ebba Andersson of Sweden after the women's 50 km free technique mass start during day 12 of the 2025 FIS Nordic Ski World Championships on March 9, 2025 in Trondheim.
    1

    Bitter etter VM-femmila: – Jeg har vært tydelig med Frida

    by Ingeborg Scheve
    09.03.2025
  • Johannes Høsflot Klæbo of the Norwegian national cross-country team at a press conference during day 6 of the 2025 FIS Nordic Ski World Championships on March 3, 2025 in Trondheim.
    1

    Varsler endringer: – Kan ikke fortsette sånn

    by Ingeborg Scheve
    28.03.2025
  • ebba Andersson 10K CL SM 2025
    1

    Ekspertene måper: – Aldri sett en så overlegen seier i moderne tid

    by Ingeborg Scheve
    03.04.2025

FlerE artikler

  • Tar inn tre nye løpere inn på landslaget

    21-åringen tok sin første pallplass i verdenscupen i februar. Nå er han en av tre nye løpere som er klare for elitelandslaget kommende sesong.
    av Ingeborg Scheve
    22.04.2025
  • Filip Skari har VM-gull i genene – nå starter jakten på Klæbo

    av Ingeborg Scheve
    22.04.2025
  • Bekreftet: Får fornyet tillit

    av Ingeborg Scheve
    22.04.2025
  • Når skal jeg starte med rulleski etter vintersesongen?

    av Leandro Lutz
    22.04.2025
  • Besseberg tilbake i retten med ny advokat: – Dette blir noe helt annet

    av Ingeborg Scheve
    22.04.2025