Klæbo: – Ikke det jeg tenker på i kveld

av Ingeborg Scheve • 08.03.2025
Klæbo - 50K VM 2025 Foto: Rolf Zetterberg KekStock
Etter seks gull og et nytt stykke langrennshistorie; Først triller tårene, så mangler han ord. Men så finner han masse ord. Åpenhjertig Klæbo om veien til VM-bragden og drømmedagen som kroner mesterskapet på hjemmebane.

Etter seks gull og et nytt stykke langrennshistorie; Først triller tårene, så mangler han ord. Men så finner han masse ord. Åpenhjertig Klæbo om veien til VM-bragden og drømmedagen som kroner mesterskapet på hjemmebane.

Det er lørdag ettermiddag. 28-åringen fra Byåsen IL har nettopp blitt historisk for n’te gang på en uke: Han har tatt seks gull av seks mulige i et VM. Ingen har gjort det før Johannes Høsflot Klæbo. 

Og han gjør det på hjemmebane i Granåsen, i et sugende påskeføre, foran 120 000 tilskuere. Allerede i sju-tida lørdag morgen kom meldingene om trengsel og lange køer av folk som ville ut til Granåsen. 

– Det har vært noen ville dager. Nå er jeg glad og sliten og lettet på en gang og da er det vanskelig å finne ord, sier Johannes Høsflot Klæbo til Langrenn.com og andre medier i pressesonen etter sitt sjette strake VM-gull. 

Men så finner Klæbo likevel ord. Masse ord. 

Se også: Dette er alle Klæbos VM-gull

Saken fortsetter under

Johannes Høsflot Klæbo of Norway  and William Poromaa of Sweden competes in the men's free technique 50 km mass start during day 11 of the 2025 FIS Nordic Ski World Championships on March 8, 2025 in Trondheim. Foto: Maxim Thore / BILDBYRÅN
Johannes Høsflot Klæbo vinner femmila under VM i Trondheim. Han tar seks gull av seks mulige. Det har ingen gjort før. Foto: Maxim Thore / BILDBYRÅN

– Det var helt enormt 

Verdensmesteren forteller om en ellevill mesterskapsuke. Og om en femmilsopplevelse uten sidestykke som startet lenge før startskuddet gikk. 

– Det var helt enormt. Jeg gikk en tur og varmet opp ute i sørenden av løypa, og det var sånn kok, med raketter og stemning, sier han. 

For Klæbo, som allerede hadde tatt fem gull av fem mulige i mesterskapet, fyrer folkelivet opp motivasjonen ytterligere.  

– Du blir jo løftet fram av det. Jeg var sugen på gull, så jeg startet i kjelleren i dag. Jeg gadd ikke begynne i første etasje. Jeg bare gikk ned i kjelleren med en gang, satt der og følte at det var greit å være der fra første stavtak, sier han. 

Klæbo forteller om en drømmedag. En femmil som til tross for blytunge forhold gikk knirkefritt. 

– Jeg har tenkt mye på denne femmila her. Jeg har kjøpt meg rulleskimølle for å være best mulig forberedt på dette her. Jeg gikk femmila på NM del 2 i fjor i sinnssykt bløte og sugende forhold, litt som vi hadde i dag, bare for å pine meg gjennom det og forberede meg. Jeg har brukt all tid på å bli bedre for å bli bedre på akkurat dette her, sier han. 

– Jeg har hatt stang-ut med disken i Oberstdorf i 2021, spurtslått i Planica i 2023. Så det å få gjøre opp for det på hjemmebane her, foran over 100 000 og på et føre som passer meg dårlig. Det kan ikke bli stort bedre enn det. 

Se også:
Klæbo: – Jeg er helt ferdig med det

Saken fortsetter under

Johannes Høsflot Klæbo of Norway  and Hugo Lapalus of France  competes in the men's free technique 50 km mass start during day 11 of the 2025 FIS Nordic Ski World Championships on March 8, 2025 in Trondheim. 
Foto: Maxim Thore / BILDBYRÅN
Johannes Høsflot Klæbo: – Jeg har tapt spurter om femmila før og det gidder jeg ikke gjøre igjen. Foto: Maxim Thore / BILDBYRÅN

Strategien

Klæbo er beryktet for evnen til å lese feltet og utnytte situasjonene som oppstår til sin fordel. VM-femmila i Granåsen er ikke noe unntak.

– Det gikk fort på tredje og fjerde runden. Men heldigvis ble det lettere og lettere utover. Jeg fikk det som jeg ville, sier han, og utdyper: 

– Jeg slapp litt bevisst noen luker underveis. Jeg synes de gikk fort i de bratte partiene. Det blir veldig mye rykk og napp i et så stort felt hvis du ligger litt baki der, og det er slitsomt. Så det var bare å ligge sånn høvelig godt med. 

På andre del og mot slutten av løpet smeller det. 

– Jeg følte da Harald dro til ute på fjerde runden, da gikk det fort. Da kjente jeg at det kjøret orker ikke jeg være med på. Da la jeg meg heller på halen og håpet at de ble slitne. Og det gjorde de heldigvis. Da gikk vi fra å være ti mann til kanskje fire. 

Lukten av gull

Med feltet redusert til en liten tetgruppe på siste runde, kjente Klæbo at også det sjette gullet blir hans. 

– Når de ikke klarte å gå fra meg til toppen på den siste runden, så skjønte jeg at de klarer ikke å kjøre fra meg nedover i hvert fall, og fikk det som jeg ville. Jeg kom meg først til kneika bak hoppbakken, og der gikk jeg så daft og rolig som jeg kunne. Så gikk Martin (Løwstrøm Nyenget), men vi kjørte inn han. Så er han veldig uheldig og ramler. Det er jo kjedelig, sier Klæbo, og fortsetter: 

– Når vi gikk bak Litjåsen, da er det så kort til mål at bare kjører. Jeg har tapt spurter om femmila før og det gidder jeg ikke gjøre igjen. Det er vondere å tape enn det er å ha det vondt i de to-tre minuttene som er igjen. 

Se også: – Det er en grunn til at det kastes opp mye mer etter skirenn nå

Saken fortsetter under

Johannes Høsflot Klæbo (NOR) - FIS Nordic World Ski Championships Cross-Country, mass men, Trondheim (NOR). Foto: Modica/NordicFocus
Johannes Høsflot Klæbo er historisk i VM-sammenheng.. Foto: Modica/NordicFocus

Hvordan feirer man seks av seks gull? 

– Det er et godt spørsmål. Men det er noen obligatoriske ting etter løpet, så premieseremoni i kveld, og så må vi helt sikkert innom noen sponsorer, men etter det så sklir det greit ut. 

Finner du ny sult etter dette? Hvordan finner du ny motivasjon? 

– Det blir vanskelig å toppe dette her, det er sant. Jeg fikk spørsmål fra SVT om VM i Falun i 2027. Men det er i alle fall det siste i verden jeg tenker på akkurat nå. Det gir jeg så blanke i. Jeg skal nyte denne våren her. Nå har jeg levet som en asket så lenge. Nå skal vi skal inn i OL-sesong. Men det er ikke det jeg tenker på i kveld. 

Nå er Johannes Høsflot Klæbo den aller største VM-kongen. Og han er bare 28 år gammel. 

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    Ny beskjed om Emil Iversen

    by Ingeborg Scheve
    15.01.2026
  • Lars Heggen Ansgar Evensen NM 2026 Amanda Sotberg
    1

    Trekker seg fra verdenscupen, reiser hjem tvert

    by langrenn.com
    21.01.2026
  • 1

    Skistjernen er forsvunnet: – Alle er livredde

    by Ingeborg Scheve
    20.01.2026
  • 1

    – Klæbo jukset i OL

    by langrenn.com
    11.03.2026
  • Nadine Faehndrich (SUI), Astrid Oeyre Slind (NOR), (l-r) - XXV. Olympic Winter Games Milano-Cortina 2026, Cross-Country, team sprint, Tesero (ITA). www.nordicfocus.com. © Barbieri/NordicFocus.
    1

    Tok OL-sølv for to uker siden – nå legger hun opp

    by Ingeborg Scheve
    04.03.2026

FlerE artikler

  • Satte strek i mars – nå har Stina Nilsson tatt et valg

    I mars satte den svenske skistjernen strek for sesongen. Nå har hun tatt et valg om karrieren videre. 
    av Ingeborg Scheve
    28.04.2026
  • Forbundet henter inn treneren bak Heggen og Drivenes

    av Ingeborg Scheve
    28.04.2026
  • Rulleskiguiden 2026

    av Langrenn.com
    28.04.2026
  • – Jeg skal kanskje slå han ned

    av Ingeborg Scheve
    28.04.2026
  • Tyrving fikk plutselig en verdenscupvinner i klubben

    av Kjell-Erik Kristiansen
    28.04.2026