Laila Kveli seiler i medvind til Birken
Birkebeinerrennet er tradisjonelt sett ikke et renn som passer Laila Kveli veldig godt, men med en formkurve som peker opp har 26-åringen mål om forbedring i år. – Jeg har tatt noen steg i diagonal også, sier Team Centric-løperen.
Birkebeinerrennet er tradisjonelt sett ikke et renn som passer Laila Kveli veldig godt, men med en formkurve som peker opp har 26-åringen mål om forbedring i år. – Jeg har tatt noen steg i diagonal også, sier Team Centric-løperen.
Etter en første halvdel av Swix Ski Classics som ikke har levd helt opp til egne forventninger, fikk Laila Kveli full klaff i 90. utgave av Vasaloppet 2. mars.
– Det var veldig stort å få forsvare seieren, sier Team Centric-jenta til Langrenn.com.
– Etter en sånn sesong som det har vært, med mye stang ut, var det herlig å få til et superløp.
Fortsetter nedenfor plakaten

Omtale av Birkebeinerrennet er et samarbeid mellom Trimtex og Langrenn.com.
– Var det litt ekstra stort å bli første kvinnelige vinner på blanke ski?
– Ja, det var også litt herlig å få til. Før start var det en vurderingssak om man skulle gå på rubbeski eller blanke. Det var artig at gamblingen gikk inn.
Nå er det to løp som gjenstår i Swix Ski Classics, og først ut er Birkebeinerrennet kommende lørdag.
– Frem til nå har ikke Birken akkurat vært mitt løp, så det blir helt klart en annen utfordring enn Vasaloppet. Samtidig føler jeg at formen har vært bra, og at jeg har tatt noen steg i diagonal også – for det blir vel feste der, smiler Kveli.
– 110 poeng skiller opp til Seraina Boner i kampen om sammenlagtseieren. Hva tenker du om det foran de to siste løpene?
– Hvis begge normalpresterer videre, skal det være for mye å ta inn egentlig. Men nå er vi nær slutten på en lang og suksessrik sesong for henne, og jeg begynner å kjenne at jeg har kommet bra inn i det nå. Det kan jo snu fort, sier damen fra Lierne.
– Hvordan har du trent etter Vasan?
– Jeg har ikke kjørt mye trening, men mer intensivt. Korte og intensive økter. De første dagene etter Vasan var veldig rolige, for å komme på plussida igjen, men nå kjenner jeg at jeg er tilbake og klar for å gå renn.
– I fjor kjente jeg meg ikke helt restitutert ennå til Birken, så jeg er mer i rute nå.









