Landslagsveteranen tar sesongens første seier, overlegen i Gåsburennet

av Ingeborg Scheve • 27.12.2024
Håvard Solås Taugbøl of Norway competes in men's sprint prologue during the FIS Cross-Country World Cup on December 7, 2024 in Lillehammer.
Slår tilbake etter uflaksen i Davos med solid seier på skiathlon i Gåsburennet, med et stjernespekket felt i NM-løypene.

Slår tilbake etter uflaksen i Davos med solid seier på skiathlon i Gåsburennet, med et stjernespekket felt i NM-løypene.

Endelig satt den for landslagsveteranen: Så langt har Håvard Solås Taugbøl hatt en tung start på sesongen, med 14. plass på sprinten under verdenscupen på Lillehammer som beste plassering. Og da han tryna i kvartfinalen under verdenscupen i Davos uka etter, var han utrøstelig. 

Se også: 
Davos snudde brutalt opp-ned på VM-planene: – Jeg har ikke noe i et VM å gjøre

Men på fredagens 20 kilometer skiathlon i Gåsburennet, slo 31-åringen fra Lillehammer hardt tilbake i et stjernespekket felt. Taugbøl tok en soleklar seier i FIS-rennet, som gikk i de samme løypene som skal brukes på samme øvelse under NM del 1 om tre uker. 

Bak landslagsveteranen var det tre tideler som skilte de to som kriget om resten av pallen. Den kampen avgjorde Edvard Sandvik i sin favør. Rekruttlandslagsløperen slo Kasper Herland fra Team Anglegg Øst med tre tideler. 

Topp 3 menn, 20km skiathlon
1. Håvard Solås Taugbøl, Lillehammer Sk/elitelandslaget, 54:29.2
2. Edvard Sandvik, Kjelsås IL/rekruttlandslaget, +0:05.4
3. Kasper Herland, Hemsedal IL/ Team Anlegg Øst, +0:05.7

Fullstendige resultater

Også i dameklassen var det svært høyt nivå på deltakerne, og hard kamp om pallen der tre sekunder skilte de fem første løperne.  

Topp 3 kvinner, 10km skiathlon
1. Mari Landri Svingheim, Konnerud IL/ Team Konnerud, 30:43.5
2. Tuva Anine Brusveen-Jensen, LYN Ski/Elon Oslofjord, +0:01.2
3. Johanne Hauge Harviken, Strandbygda IL/ Elon Innlandet +0:02.1

Fullstendige resultater

Se også: Tok et jafs etter at Maiken Caspersen Falla kom inn i trenerteamet

Årets utgave av Gåsburennet var dessuten en unik mulighet til å prøvekjøre både løypene som skal brukes under NM del 1 i midten av januar, og skiathlonrutinen. Konkurranseformatet arrangeres bare noen få ganger i løpet av en sesong, blant annet under NM der øvelsen blir et svært viktig uttaksrenn til VM på hjemmebane senere i vinter, både for landslagsveteranen Taugbøl og alle andre som fortsatt har ambisjoner om å slå seg inn i VM-troppen.. 

Første av fire etapper
For aldersbestemte klasser var det klassisk med distanser fra 1 kilometer til 10 kilometer. 

I de eldste juniorklassene var det Malin Hoelsveen og Simen Gløgård Stenseth som vant. Overraskelsesmannen fra Nittedal, 19-åringen som var sekunder fra å slå Pellegrino & Co under FIS-åpningen i Muonio i november var inne halvminuttet foran neste løper på sin 10-kilometer. 

Se også: – En mann for framtida

Hoelsveen fra Raufoss IL Langrenn vant sin 5-kilometer med drøyt 11 sekunders margin. 

Gåsburennet var også første etappe i Tour de Hedmarken 2024/25. Totalt består konkurransen av fire etapper for utøvere i aldersbestemte klasser. 

Den neste etappen arrangeres fredag 3. januar. Da er det skicross på programmet. Etappe tre er HA-sprinten, som går i klassisk stil lørdag 4. januar, mens finalen er SIL-rennet i fristil med fellesstart søndag 5. januar. 

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    Ny beskjed om Emil Iversen

    by Ingeborg Scheve
    15.01.2026
  • Lars Heggen Ansgar Evensen NM 2026 Amanda Sotberg
    1

    Trekker seg fra verdenscupen, reiser hjem tvert

    by langrenn.com
    21.01.2026
  • 1

    Skistjernen er forsvunnet: – Alle er livredde

    by Ingeborg Scheve
    20.01.2026
  • 1

    – Klæbo jukset i OL

    by langrenn.com
    11.03.2026
  • Nadine Faehndrich (SUI), Astrid Oeyre Slind (NOR), (l-r) - XXV. Olympic Winter Games Milano-Cortina 2026, Cross-Country, team sprint, Tesero (ITA). www.nordicfocus.com. © Barbieri/NordicFocus.
    1

    Tok OL-sølv for to uker siden – nå legger hun opp

    by Ingeborg Scheve
    04.03.2026

FlerE artikler

  • Har knapt vunnet skirenn – så slår han Klæbo

    Har knapt vunnet skirenn i sitt liv og var millimeter fra å legge opp, så knuser han Klæbo, Northug og halve OL-laget i sesongfinalen.
    av Ingeborg Scheve
    18.04.2026
  • Sturla Holm Lægreid tar pause

    av Langrenn.com
    18.04.2026
  • Vraket og på vei ut – så gjorde han det han aldri turte før

    av Ingeborg Scheve
    18.04.2026
  • Tvinges til å flytte Skarverennet

    av Langrenn.com
    17.04.2026
  • Ny Klæbo-bragd: Inn på verdens mest eksklusive liste

    av Ingeborg Scheve
    17.04.2026