Langer ut mot FIS: – Jeg synes det er idiotisk

av Ingeborg Scheve • 13.03.2025
Thomas Maloney Westgaard (IRL), (l-r) - FIS Nordic World Ski Championships Cross-Country, mass men, Trondheim (NOR).
Det internasjonale ski- og snowboardforbundet (FIS) byttet ut femmila i Holmenkollen med en 20-kilometer. Nå får de pepper fra utøverne.

Det internasjonale ski- og snowboardforbundet (FIS) byttet ut femmila i Holmenkollen med en 20-kilometer. Nå får de pepper fra utøverne.

Utøverne er forbannet over at den tradisjonsrike femmila i Holmenkollen erstattes med en 20-kilometer. Nå sier flere av utøverne tydelig ifra hva de mener om det. 

– Jeg synes det er idiotisk. Femmil er det som er folkesjelen. Kollen er femmil. Det er for dårlig og den må på programmet fort som fy. Man mister noe der, sier Thomas Maloney Westgård, som går for Irland og Team Aker Dæhlie.

Svensken som tok sølv på VM-femmila for bare fem dager siden er også skuffet. Han skulle gjerne hatt revansj på Klæbo allerede til helga. 

– Helt ærlig forstår jeg ikke hvorfor. Holmenkollen-femmila er det største eventet vi har, så mye folk det pleier å være og den festen, sier Poromaa til VG

Se også: VM-sølvvinnerens seierskyss

Saken fortsetter under

William Poromaa (SWE) - FIS Nordic World Ski Championships Cross-Country, mass men, Trondheim (NOR).
William Poromaa tok sølv på VM-femmila. Han fatter ikke hvorfor FIS skroter femmila i Kollen. Foto: Modica/NordicFocus

Frykter dårlig deltakelse

Ifølge FIS er det frykt for dårlig deltakelse helga etter VM som gjør at de i år har valgt å flytte femmila til verdenscupfinalen i Lahti en uke senere. 

Etter VM 2023 var det nemlig mange av de største stjernene som valgte å stå over femmila i Holmenkollen. Den gikk da seks dager etter femmila i VM, og mange klaget over at de var for slitne. 

Se også: Ingen femmil i Holmenkollen

Må ta litt av skylda

Westgård mener imidlertid at utøverne selv må ta noe av skylda. 

– Jeg støtter å gå to femmiler, vi må tåle det når vi trener så mye, sier han.

To renn på rappen i år, og tilbake i 2026

I år er femmila erstattet av to kortere distanserenn: 20 kilometer klassisk på lørdag og 10 kilometer fristil på søndag, begge med individuell start. 

Men fra neste år, håper FIS renndirektør Michal Lamplot at femmila i Kollen kan kjøres som normalt igjen. 

Bare stoppet av krig og pandemi

Femmila har vært en tradisjon i Holmenkollen i over 120 år. Med unntak av året 1909 og fire år med snømangel, er det bare andre verdenskrig, pandemi og OL på Lillehammer som har stoppet det tradisjonsrike skirennet. 

Harald Østberg Amundsen - Klæbo - 50K CL WC Holmenkollen 2024
Det er nesten bare krig, pandemi og OL på Lillehammer som kan stoppe femmila i Holmenkollen. Foto: Kent Murdoch/ Langrenn.com

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    Vraker verdensmester – disse skal gå OL-sprinten

    by Langrenn.com
    09.02.2026
  • 1

    Går for sitt sjette strake OL-gull – disse går OL-femmila for Norge

    by langrenn.com
    19.02.2026
  • 1

    Disse går OL-femmila for Norge

    by Ingeborg Scheve
    19.02.2026
  • 1

    Feiret OL-gullet i armene hans – bekrefter: De er kjærester

    by Ingeborg Scheve
    14.02.2026
  • 1

    Trekker seg fra resten av OL

    by Ingeborg Scheve
    15.02.2026

FlerE artikler

  • Stjerneforfall: Trekker seg bare timer før start

    Astrid Øyre Slind melder forfall til alle renn under Toppidrettsveka. Trekker seg bare timer før start fredag.
    av Ingeborg Scheve
    21.08.2026
  • Slått tre ganger på Blink, nå får Lægreid en ny sjanse

    av Ingeborg Scheve
    21.08.2026
  • Startlister og starttider fredag

    av Langrenn.com
    21.08.2026
  • Nå skal juniorverdensmesteren sykle både VM og Vuelta’n

    av Langrenn.com
    20.08.2026
  • Hvem skal sende ski-VM i Falun 2027?

    av Kjell-Erik Kristiansen
    20.08.2026