Lovutvalget i Skiforbundet: Klæbo-konflikten kunne vært unngått

av Ingeborg Scheve • 30.09.2023
KLæbo Blink 23
Lovutvalget i Skiforbundet oppgitt over eget styre, mener hele konflikten med Klæbo og de andre utøverne kunne vært unngått.

Skiforbundet presses stadig hardere i den pågående konflikten med Johannes Høsflot Klæbo og de andre utøverne. 

Denne uka var det nytt møte i Lovutvalget. Klæbo og de andre utøverne som ligger i strid med Skiforbundet om landslagsavtale for kommende sesong, får nå soleklar støtte fra Skiforbundets eget lovutvalg: Avtaleforslaget fra er lovstridig. 

I et brev fra Lovutvalget i Skiforbundet til skipresident Tove Moe Dyrhaug, generalsekretær Arne Baumann, resten av skistyret og utøvernes advokat Pål Kleven før helga, skriver utvalget at kontraktene som de aktuelle utøverne er blitt presentert med, strider mot forbundets egne lover. 

Striden gjelder blant annet løpernes markedsrettigheter. For Klæbo handler konflikten også om verdier og det han opplever som mangel på respekt for utøverne.

Les også: 
Ingen tegn til løsning mellom Klæbo og Skiforbundet

Klæbo fortsatt uten avtale med landslaget: Dette er stridens kjerne

Kunne vært løst i fjor
Allerede i fjor høst fikk utøverne medhold fra Lovutvalget i Skiforbundet. Men landslagsavtalen som løperne fikk forelagt i år er ikke i henhold til Lovutvalgets konklusjon. Det reagerer Lovutvalget sterkt på. 

«Administrasjonens forslag til ny ordlyd og justeringer vedrørende de sentrale punkt, oversendt LPU 14. september, anses etter gjennomgang ikke å oppfylle dette (forutsigbarhet og balanse i avtaleforholdet). Forslaget vurderes å ikke være i overenskomst med LPUs allerede avgitte vurdering i saken … Dette gjelder for så vidt som allerede kjent også den vedtatte landslagsavtale fra april», skriver Andreas Messelt Ekker i brevet som siteres i VG.

Ekker, på vegne av Lovutvalget, konkluderer derimot med at avtaleforslaget som løperne har presentert for Skiforbundet er i henhold til forbundets lover. 

«Utøversidens forslag, oversendt LPU på kopi første gang den 22. august og deretter direkte den 22. september, anses etter gjennomgang derimot å være i henhold til NIFs lov og LPUs uttalelse», skriver Ekker, som konkluderer med at «det foreslåtte anses å være tilstrekkelig og dekkende, slik at NSF nå kan vedta en landslagsavtale i henhold til idrettens regelverk», skriver Ekker.

Lovutvalget: Kunne vært unngått 
Ekker poengterer også at Lovutvalget opplever utøverne som løsningsorienterte, og stiller seg samtidig kritisk til Skistyrets saksbehandling. 

«Avslutningsvis anser LPU det nødvendig å bemerke at denne saken med all sannsynlighet ikke ville oppstått dersom LPU hadde blitt konsultert i forkant av fremleggelsen av saken for Skistyret våren 2023. LPU tillater seg dermed å sette spørsmålstegn ved saksbehandlingen i saken, men dette kan man komme tilbake til etter at ny landslagsavtale er vedtatt og underskrevet»

Skiforbundet ved Arne Baumann vil fortsatt ikke kommentere saken. 

– Vårt fokus er å løse denne saken, og derfor ønsker vi ikke å si noe til media på det nåværende tidspunkt. Det har vi også avtalt med utøvernes advokat, Pål Kleiven, skriver Baumann i en sms til VG.

Avhengig av avtale for å gå verdenscup
En kontrakt med landslaget er en forutsetning for at Klæbo skal kunne tas ut til verdenscuprenn. I prinsippet er det nemlig slik at utøvere ikke kan gå verdenscup dersom de har takket nei til landslagsplass.

Men selv om han ikke skulle få på plass noen avtale, er Klæbo sikker på at han likevel skal få gått internasjonale skirenn i vinter. 

Les også: Klæbo røper backup-planen

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

FlerE artikler

  • Slår svensken på oppløpet i thrilleroppgjør om pallen

    Ankermannen som har reddet Norge gang på gang leverer igjen, sender solid søknad om VM-plass.
    av Ingeborg Scheve
    25.01.2025
  • Gjør sitt livs løp, men sjanseløs på seieren

    av Ingeborg Scheve
    25.01.2025
  • Parkert i finalen, varsler revansj: – Jeg trives mye bedre i Trondheim

    av Ingeborg Scheve
    25.01.2025
  • Nytt norsk skrell i Engadin

    av Ingeborg Scheve
    25.01.2025
  • Norsk sprint-skrell i Engadin: – Fy søren, det var gøy!

    av Ingeborg Scheve
    25.01.2025