Målet er 2,30 på maraton – hadde gitt NM-medalje i 2024

av Kjell-Erik Kristiansen • 19.09.2025
Femmilsmesteren fra Planica 2023 stiller ikke opp i lørdagens Oslo Maraton som mosjonist. Målet er å løpe under 2,30 timer. Den tiden hadde gitt NM-bronse for ett år siden.

Femmilsmesteren fra Planica 2023 stiller ikke opp i lørdagens Oslo Maraton som mosjonist. Målet er å løpe under 2,30 timer. Den tiden hadde gitt NM-bronse for ett år siden.

Årets Oslo Maraton er også NM på maraton. Kanskje kan Pål Golberg utfordre de som kjemper om medaljene.
– Jeg har som mål å løpe på under 2 timer og 30 minutter, sier Golberg til VG.
– En ting er å si det, selvsagt. Men jeg har jo trent i noen år og jeg har sånn cirka kontroll på egen kapasitet. Jeg har alltid vært nysgjerrig på hvordan det føles å løpe så langt, sier Golberg videre.
Pål Golberg kommer ikke uforberedt til maratondebuten på Oslos gater. Han har trent flere asfaltøkter enn tidligere, og han løper for å få en god tid.
På Strava kan du se at den tidligere femmilsmesteren de siste ti ukene har trent mellom 66 til 100 kilometer i uka. Så han har fortsatt holdt formen godt ved like.

Les også: Både verdensmestere og 2xKlæbo i Oslo Maraton

– Jeg var ikke lei av å konkurrere da jeg la opp, men som toppidrettsutøver må du være 100 prosent på, eller så må du la være. Men jeg er fortsatt kjempeglad i å konkurrere, og jeg tror det er viktig for meg, ellers hadde den mentale helsen blitt vond å ha med å gjøre, sier Golberg til VG og ler.
Om han ler etter drøyt 42 kilometer gjennom Oslo sentrum på lørdag gjenstår å se.
Foruten NM på maraton er Oslo Maraton også NM på 10 km som er lagt inn i ”10 for Grete”. I tillegg til disse to distansene er det også halvmaraton, der de fleste av de nesten 25.000 deltakerne skal løpe.
På NM 10 km er også Heidi Weng påmeldt. Om hun kommer til start blir det spennende å se om hun også eventuelt kan kjempe om medaljer.

Løpene kan du se live på VG.

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • Nadine Faehndrich (SUI), Astrid Oeyre Slind (NOR), (l-r) - XXV. Olympic Winter Games Milano-Cortina 2026, Cross-Country, team sprint, Tesero (ITA). www.nordicfocus.com. © Barbieri/NordicFocus.
    1

    Tok OL-sølv for to uker siden – nå legger hun opp

    by Ingeborg Scheve
    04.03.2026
  • 1

    Norsk verdensmester legger opp, bare 23 år gammel

    by Ingeborg Scheve
    19.10.2026
  • 1

    – Klæbo jukset i OL

    by langrenn.com
    11.03.2026
  • 250214 Kristine Stavås Skistad of Norway in the mixed zone after the Women's Sprint final during the FIS Cross-Country World Cup on February 14, 2025 in Falun. Photo: / kod SH / SH0584
    1

    Skistad snur: Gjør noe hun aldri har gjort før

    by Ingeborg Scheve
    01.10.2026
  • 12.03.2026, Drammen, Norway (NOR): Johannes Hoesflot Klaebo (NOR) - FIS world cup cross-country, individual sprint, Drammen (NOR).
    1

    Ny beskjed om Klæbo etter det dramatiske fallet

    by langrenn.com
    12.03.2026

FlerE artikler

  • Medlemstilbud: 15 prosent rabatt på Kobberløpet

    Kobberløpet går i vårsol høyt over polarsirkelen i Sulitjelma i Nord-Norge, og har vært arrangert siden 1968. Akkurat nå får du som er medlem på langrenn.com 15 prosent rabatt på startkontingenten til alle distanser.
    av Langrenn.com
    03.11.2026
  • Vinterens stjerneskudd innlagt på sjukehus – ute på ubestemt tid

    av Ingeborg Scheve
    02.11.2026
  • Rett opp på pallen – sju måneder etter at hun fødte tvillinger

    av Ingeborg Scheve
    02.11.2026
  • Skiskytterprofilen vraket til verdenscupåpningen

    av Ingeborg Scheve
    02.11.2026
  • ELGHUFS: Langkjøring som styrker hele kroppen

    av Adéla Ročárková
    02.11.2026