Johaug til OL i 2026? Dette sier ektemannen dagen etter VM
Det var femmila på siste dag av VM i Trondheim som var hovedmålet for comebacket til Therese Johaug, den første femmila for kvinner i et mesterskap. Målet var gull. Fasiten ble bronse.
Johaug ble slått av svenskene for fjerde gang på under en uke. Etter målgang stormet 36-åringen skuffet ut fra stadion, uten å snakke med noen.
Se også: Johaug snytt for gullet på VM-femmila
Dagen etter femmila hylles hun av ektemannen Nils Jakob Hoff: for femmila, VM og hele sesongen.
– Takk for at Kristin og jeg fikk rope heia mamma i en folkefest på hjemmebane, skriver han på Instagram-konto.
Johaug tok fire medaljer av fire mulige i comebacken etter å ha blitt mamma: tre sølv og en bronse. Flere har kritisert henne både før, under og etter mesterskapet.
Les mer:
Knusende dom: – Johaug svikter totalt
Se høydepunktene fra VM-femmila til damene HER
Saken fortsetter under

Hyller kona
Ektemannen hyller kona for innsatsen. Nils Jakob Hoff gratulerer henne med prestasjonen, og takker henne for et uforglemmelig VM på hjemmebane, og for måten hun har løst mammarollen og utfordringene som følger med å satse på øverste nivå.
– Du klarte å være en kompromissløs idrettsutøver i en hverdag som konstant krevde kompromiss. Takk for hver eneste gang du har stått opp tidlig for å trene. Takk for at du orket å satse en runde til. Takk for at Kristin og jeg fikk rope heia mamma i en folkefest på hjemmebane! Takk for spenningen du ga oss, takk for eventyret, og takk for alle bamsene, skriver han på sin Instagram-konto, og fortsetter:
– Gratulerer med at du fant formen i en idrettskropp du måtte bli kjent med på nytt. Gratulerer med din siste mesterskapsmedalje, 18 år etter den første! Gratulerer med 4 medaljer av 4 mulige, og ikke minst, gratulerer med en karriere som har gitt oss 14 VM-gull og 4 OL-gull! Du er den råeste idrettsutøveren jeg kjenner og den beste mammaen Kristin kunne fått!
Se også:
Knusende dom: – Johaug svikter totalt
Satser gjennom OL 2026?
Men Hoff antyder nok en gang at han ikke tror kona kommer til å gi seg med tre sølv og en bronse etter comebacken. Nederst i innlegget skriver han:
– Og ps, og lykke til mot Cortina?
Se også:
Håvet inn millionbeløp på VM-gullene: Så mye tjente Klæbo og stjernene på VM i Trondheim
Saken fortsetter under

Holmenkollen til helga
Først skal inneværende sesong avsluttes. Der gjenstår det tre runder. Den første går allerede kommende helg, i Holmenkollen. Der venter to distanserenn: 20 kilometer klassisk på lørdag og 10 kilometer fristil på søndag, begge med individuell start. Johaug har selv sagt at disse blir hennes siste.
Følgende verdenscuprunder gjenstår
Etter VM i Trondheim er det tre runder igjen av verdenscupen i langrenn 2024/25
15. til 16. mars: Holmenkollen
15. mars: 20 kilometer klassisk, individuell start
16. mars: 10 kilometer fristil, individuell start
19. mars: Tallinn, Estland
19. mars: Sprint fristil
21. til 23. mars: Lahti, Finland
21. mars: Sprint fristil
22. mars: Teamsprint fristil
23. mars: 50 kilometer klassisk, fellesstart