Marit Bjørgen skal løpe New York Marathon

av Ingeborg Scheve • 09.09.2022
Marit Bjørgen sesongdebuterer med Visma Ski Classics-løpet Orsa Grönklitt i helga
Marit Bjørgen er klar for sin første maraton: I november skal skidronninga løpe New York Marathon og debutanten legger lista høyt.

Marit Bjørgen er klar for sin første maraton: I november skal skidronninga løpe New York Marathon og debutanten legger lista høyt.

Selv om Marit Bjørgen nå har lagt opp på proffnivå og er ferdig med langløpscomeback’en, holder hun seg fortsatt i god form. Og hun setter seg fortsatt store og ambisiøse mål.  

Høstens store treningsmål er New York Marathon. Det fortalte skidronninga under lanseringen av sin nye bok «Marit Metode» tidligere denne uka. 

– Det blir spennende. Målet er å løpe på under tre timer, sier 42-åringen til Aftenposten

Trener som mosjonist
For å innfri ambisjonene, trener Bjørgen mellom fem og sju økter i uka. 

Hovedtyngden av treninga består selvsagt løping: Det gjør hun fire til seks ganger i uken. De fleste av løpeturene gjennomfører Bjørgen i Nordmarka, med start og mål rett utenfor stuedøra. I tillegg har hun en styrkeøkt i uka.

Marit Bjørgen er imidlertid ikke den eneste tidligere langrennsløperen som debuterer i maraton i høst: Dario Cologna løper London Marathon i oktober. Sveitseren, som la opp etter OL-sesongen 2022, er nå en del av mentor-teamet til den nye private storsatsingen Team Aker Dæhlie.

Dette er New York Marathon 2022
New York Marathon arrangeres i år søndag 6. november. 

For første gang siden før pandemien er New York Marathon i år klar for å ta imot 50 000 deltakere, som er makstaket for løpet. Arrangøren har mottatt mer enn 84 000 påmeldinger. 

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    Vraker verdensmester – disse skal gå OL-sprinten

    by Langrenn.com
    09.02.2026
  • 1

    Går for sitt sjette strake OL-gull – disse går OL-femmila for Norge

    by langrenn.com
    19.02.2026
  • 1

    Disse går OL-femmila for Norge

    by Ingeborg Scheve
    19.02.2026
  • 1

    Feiret OL-gullet i armene hans – bekrefter: De er kjærester

    by Ingeborg Scheve
    14.02.2026
  • 1

    Trekker seg fra resten av OL

    by Ingeborg Scheve
    15.02.2026

FlerE artikler

  • Startlister og starttider søndag

    Program, TV-tider og detaljer for søndag: City Biathlon i Dresden i Tyskland, Toppidrettsveka avslutter med jaktstart i Trondheim.
    av Langrenn.com
    23.08.2026
  • Brødre-oppvisning i Aure: – Petter og Even er advart

    av Ingeborg Scheve
    22.08.2026
  • Skrellseier i Aure: – Jeg skjønner ikke noen ting!

    av Langrenn.com
    22.08.2026
  • Klæbo trekker seg, reiser hjem tvert

    av Ingeborg Scheve
    22.08.2026
  • – For et talent!

    av Ingeborg Scheve
    22.08.2026