– Mer effektive skiløpere

av rejlers • 12.12.2000
De tre idrettsforskerne Jan Helgerud, Håvard Østerås og Jan Hoff ved universitetet i Trondheim har i år offentliggjort en rapport der de konkluderer med at trening på maksimal styrke i overkroppen kan gjøre langrennsløperne bedre.

De tre idrettsforskerne Jan Helgerud, Håvard Østerås og Jan Hoff ved universitetet i Trondheim har i år offentliggjort en rapport der de konkluderer med at trening på maksimal styrke i overkroppen kan gjøre langrennsløperne bedre.

Gjennom en serie eksperimenter har de dokumentert virkningene av trening med tunge vekter og få repetisjoner. De konkluderer med at man kan få mer eksplosiv styrke uten at musklene nødvendigvis vokser slik de har gjort for Trond Einar Eldens del. Som langrennsløper er det ikke bra å få store muskler, siden dette vil gå ut over oksygenopptaket i kroppen.

De som deltok i testen trente samtidig musklene gjennom de tradisjonelle styrkeøvelsene for langrennsløpere. En kontrollgruppe trente utholdende styrke i det samme tidsrommet som de andre trente maksimal styrke. Etter en treningsperiode på ni uker kom følgende resultat på bordet: Utøverne var ikke blitt mindre utholdende enn før. Utøverne hadde stor fremgang på maksimalstyrken, og dette førte til at de ble mer effektive skiløpere.

Trioen konkluderer også med at minst 80 prosent av styrketreningen til langrennsløperne må være den tradisjonelle seige treningen som er den aller viktigste.

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • Riitta-Liisa of Finland competes in the Women's Cross Country Skiing 10 km Free Technique during the FIS Cross-Country World Cup on January 29, 2021 in Falun.
    1

    Skilles etter årevis med sjalusi og kjekling

    by Ingeborg Scheve
    07.04.2025
  • ebba Andersson 10K CL SM 2025
    1

    Ekspertene måper: – Aldri sett en så overlegen seier i moderne tid

    by Ingeborg Scheve
    03.04.2025
  • Magnus Øyaas Håbrekke of Norway competes in the men’s 10 km free technique interval start during Beitosprinten 2024 on November 24, 2024 in Beitostølen.
    1

    Legger opp: Har ikke råd til å satse lenger

    by Ingeborg Scheve
    01.05.2025
  • Jasmi Joensuu (FIN) - FIS world cup cross-country, cups, Lahti (2025). Foto: Thibaut/NordicFocus
    1

    Skilt i desember, nå er hun nyforelsket

    by Ingeborg Scheve
    11.04.2025
  • Lage Sofienlund - Kristine Stavås Skistad 2023
    1

    Har bestemt seg

    by Ingeborg Scheve
    19.04.2025

FlerE artikler

  • Satser alt på ett OL: – Tror ikke jeg orker mer etter 2026

    25-åringen har fått tre mesterskap spolert. Nå går hun all in for OL 2026 – før hun kanskje gir seg for godt.
    av Ingeborg Scheve
    18.05.2025
  • Fikk fyken – nå satser svenskene stort på den norske stayeren

    av Ingeborg Scheve
    18.05.2025
  • Friskøyting – slik går du effektivt uten staver i fristil

    av Langrenn.com
    17.05.2025
  • De 17 største øyeblikkene – på 17. mai

    av Langrenn.com
    17.05.2025
  • Går solo mot OL: Verdenscupvinneren dropper landslaget

    av Ingeborg Scheve
    16.05.2025