Millionbot og fire års utestengelse – dopingtatt stjerne på vei tilbake

av Ingeborg Scheve • 13.10.2025
Ari Luusua (FIN), Sondre Turvoll Fossli (NOR). Photo: GEPA pictures/ Matic Klansek © Bildbyrån
Utestengt for doping i fire år, nå kan han være på vei mot comeback: Bekrefter dialog med forbundet.

Utestengt for doping i fire år, nå kan han være på vei mot comeback: Bekrefter dialog med forbundet.

Den tidligere landslagsløperen har vært utestengt for doping siden 2021. Nå ryktes det at han kan være på vei tilbake.

Ari Luusua var en av Finlands beste verdenscupsprintere før han gikk over til langløp i Ski Classics. Der leverte han flere pallplasser, og kjempet om seieren med langløpskongen Andreas Nygaard. 

Men 20. juli 2021 ble Luusua tatt for doping. Finnen hadde tetset positivt for drostanolon (masteron) og meldonium. Der første er et anabolt androgent steroid, det andre er en hjertemedisin. Begge står på WADAs liste over forbudte stoffer

Se også: Oppbevarte EPO i familiens kjøleskap

Fikk 100 000 euro i bot

Luusua, som på det tidspunktet var på samling med det svenske topplaget Team Eksjöhus, ble utestengt i fire år av det svenske antidopingbyråets disiplinærutvalg. 

Han anket dommen til den internasjonale voldgiftsdomstolen for sport (CAS) med begrunnelsen at han avsluttet sin aktive karriere i juli 2021, og at han derfor ikke lenger var underlagt WADAs bestemmelser. Men det var ikke før i september at Luusua kunngjorde at han la opp. Det gjorde han på sin Instagram-konto. 

CAS var uenig med Luusua, og opprettholdt utestengelsen på fire år. I tillegg fikk finnen en bot på over en million kroner.

Les mer: Dopingtatt langrennsløper må betale 100 000 euro i bøter

Må utsette comeback

Ifølge kilder i skimiljøet skal Luusua nå være på vei mot comeback, og det finske skiforbundet bekrefter at 37-åringen har vært i kontakt med dem.  

Men nå er utestengelsen forlenget med nesten et halvt år.  

– Utestengelsen opphører den 3. januar 2026, som er den første dagen han kan konkurrere og han kan få tilbake sin status som aktiv i FIS systemet, sier Larissa Erola, som har ansvaret for konkurranselisenser i det finske skiforbundet. 

– Utestengelsen skulle egentlig opphørt 26. august i år, men fordi han den gang meldte til FIS at han hadde lagt opp og så ombestemte seg, så ble utestengelsen forlenget, forklarer Erola til Yle

Stoppet Bjørgen og Northug 

Den utvidede utestengelsen skyldes den samme regelen som skapte trøbbel for både Marit Bjørgen og Petter Northug da de skulle gjøre comeback, henholdsvis i 2020 og 2022. De fikk begge startnekt på grunn av manglende innrapportering til WADAs meldepliktsystem ADAMs.

Se også: Hva er ADAMS og hvem skal bruke det?

Holder kortene tett

Luusua, som har unngått å vise seg offentlig de siste åra, vil verken bekrefte eller avkrefte comeback-ryktene. 

– Jeg er først og fremst en arbeidende familiemann. Jeg har ingen kommentar (til mulig comeback) verken i den ene eller den andre retningen. Jeg vil informere dere dersom det er noe, sier han til Yle.  

Luusua er kjent for å ha opprettholdt treningen, men var ikke interessert i år diskutere det nærmere. 

– Det er generelt veldig deilig å bevege seg.

Ari Luusua under Arefjaellsloppet 2021. Foto: Ski Classics/Magnus Oesth/NordicFocus
Ari Luusua under Arefjaellsloppet 2021. Foto: Ski Classics/Magnus Oesth/NordicFocus

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    Vraker verdensmester – disse skal gå OL-sprinten

    by Langrenn.com
    09.02.2026
  • Perttu Hyvarinen of Finland after with his phone after men's cross country skiing 10 km classic technique interval start during Tour de Ski on December 31, 2023 in Toblach.
    1

    Verdenscupprofil raser etter OL-vraking: Nå legger han opp

    by Ingeborg Scheve
    04.02.2026
  • 1

    Feiret OL-gullet i armene hans – bekrefter: De er kjærester

    by Ingeborg Scheve
    14.02.2026
  • Kristine Stavås Skistad of Norway ahead of a Cross-Country Skiing training session during day -1 of the 2026 Winter Olympics on February 5, 2026 in Val di Fiemme.
    1

    Skistad med tydelig beskjed før OL-sprinten

    by Ingeborg Scheve
    05.02.2026
  • 1

    Klæbo-rival trekker seg – igjen

    by Ingeborg Scheve
    12.02.2026

FlerE artikler

  • Svensken ydmyket de norske stjernene i fjor – fredag møter han Hedegart 

    I fjor fikk de norske landslagsstjernene juling av en svensk tenåring. Fredag jakter Alvar Myhlback hattrick i Trysilsprinten – men denne gangen venter tidenes sterkeste felt.
    av Ingeborg Scheve
    20.07.2026
  • Nyforelsket Karlsson om framtida: – Må ta et nytt møte

    av Ingeborg Scheve
    20.07.2026
  • Hele verdenscupen i langrenn 2026/2027

    av Kjell-Erik Kristiansen
    19.07.2026
  • Tidligere skipresident Johan Baumann er død

    av Kjell-Erik Kristiansen
    18.07.2026
  • Fra Raufoss til mest verdifulle løper på University of Denver

    av Kjell-Erik Kristiansen
    18.07.2026