Nekter å gi opp: Nå kastes Kalvå inn i Øyre Slinds brutale opplegg
Landslagsvrakede Anne Kjersti Kalvå slår tilbake, slår seg sammen med Astrid Øyre Slind for å ta seg til OL i Italia til vinteren.
32-åringen fra Lundamo IL hadde en ganske råtten sesong krydret med noen små lysglimt, og i april røk plassen på landslaget. Men Anne Kjersti Kalvå nekter å gi opp OL-drømmen.
Nå slår hun seg sammen med Astrid Øyre Slind fra privatlaget Team Aker Dæhlie. Begge går nå all in for OL 2026 i Italia.
Øyre Slind ble nummer fire og beste norske i verdenscupen sammenlagt i vinter, og nummer to totalt i distanseverdenscupen. Det er tredje året at hun ble beste norske totalt.
Øyre Slind fikk tilbud om plass på elitelandslaget, men valgte å takke nei. Det er tredje år på rad at 37-åringen fra Oppdal velger privat satsing framfor forbundets tilbud.
Se også: Astrid Øyre Slind vraker landslaget nok en gang
Nå får Kalvå ta del i hennes treningsopplegg med suksesstrener Chris Jespersen. Han er tydelig på hva han mener skal til.
– Hun må utenfor komfortsonen. Hun har kanskje ikke trent sånn så mye tidligere, sier han til VG i forbindelse med presentasjonen av samarbeidet fredag ettermiddag.
Blir brutalt
Kalvå ble beste norske under VM 2023 i Planica. Der tok hun to ett gull og sølv. Samme sesong var hun også på pallen i verdenscupen åtte ganger.
Men etter kanonsesongen 2022-23 det har det vært tungt for Kalvå. I fjor vinter tok hun bare en pallplass i verdenscupen. I vinter tok hun ingen.
Kalvå innrømmer at hun ikke er på det nivået hun selv ønsker, sier formen er dårlig, og forbereder seg på at oppkjøringen blir brutal.
– Den er ekstremt dårlig. Det må jeg bare godta nå. Det blir nok et sjokk, ja. Det blir tøffe tak i starten her, sier hun.
Men trener Jespersen har trua på at Lundamo-ekspressen har mer å by på
– Hun har ikke fått ut det hun er god for i det siste. Det blir bra å prøve litt nytt, endre på treningen, det tror jeg kan bli veldig bra. Jeg håper virkelig vi har to jenter i OL. Jeg vil ikke se Anne Kjersti gå langløp i vinter, sier trener Jespersen.
– Det hadde vært fint å slå tilbake og vise at hun er en så god skiløper som hun var for to år siden.
Flere talenter til Aker Dæhlie
Forrige uke lanserte det private satsingslaget et nytt satsingslag for allround: Team Aker Dæhlie Nordmarka. Det består av totalt ni løpere, inkludert flere fra det nå nedlagte rekruttlandslaget.
Se også: Privatlag sikrer seg Norges største talenter
Skiforbundet presenterte landslaget for kommende sesong i slutten av april.
Se også: Dette er landslaget i langrenn 2025-26