Nok en svensk skistjerne røper planer om å legge opp 

av Ingeborg Scheve • 21.06.2024
VM-dronninga fra 2023 er bare 26 år gammel, men har allerede tenkt på livet etter langrennskarrieren – og fått en smakebit på noe som frister.

VM-dronninga fra 2023 er bare 26 år gammel, men har allerede tenkt på livet etter langrennskarrieren – og fått en smakebit på noe som frister.

26-åringen har så langt tatt to medaljer fra to ulike OL, åtte VM-medaljer og vært på pallen i verdenscupen 46 ganger. Nå venter tre nye mesterskapssesonger på rappen, men Ebba Andersson røper at hun allerede har tenkt på å legge opp. 

Det er bare noen uker siden landslagskollegaen Frida Karlsson sjokkerte hele langrennsmiljøet med nyheten om at hun har satt en dato for når hun legger opp. 

Les mer: 
Frida Karlsson om planen for å legge opp: – Livet er mer enn langrenn

– Det er klart jeg allerede har tenkt på det. Om jeg går fem år tilbake i tid, så jeg ingen slutt (på karrieren). Nå har jeg så klart begynt å tenke på når, og hvor og om hvor lenge, sier Andersson til SVT.

Og mens Karlsson ga få hint om hva hun skal gjøre når hun legger konkurranseskiene på hylla, har Andersson har derimot tenkt på nettopp det. Hun røper at hun fristes av radio. 

I første omgang er hun spent på hvordan lytterne vil ta imot sommerens radioepisode på Sveriges Radio. 

– Jeg var spent på om jeg hadde noe å fortelle. Men jeg kan love at du vil få høre om ting som har skjedd bak kulissene og overskriftene, sier Andersson, og fortsetter: 

– Jeg håper responsen blir positiv. Målet er at lytterne skal si «Dette hadde jeg aldri hørt før».  

Les også: 
Millionene triller inn: – Jeg får vel spandere en is på mamma

Ingen sluttdato
Men i motsetning til Karlsson, har ikke Andersson antydet noen dato for karrierens punktum. 

Nå venter altså tre år med mesterskap der VM i Trondheim til vinteren er det første, og svensken som ble VM-dronninga i 2023 er godt i gang med forberedelsene. Nå har de svenske landslagsdamene nettopp avsluttet sin samling på Sognefjellet, og Andersson er fornøyd med oppstarten. 

– Det kjennes som at jeg har fått i gang treningshjulet, og virkelig fått det til å rulle. Det kjennes positivt og kult, sier hun. 

Også landslagsveteranen Calle Halfvarsson har antydet at han ser slutten på karrieren. Men det er fortsatt en stund til 35-åringen legger opp. 

Etter VM 2025 i Trondheim venter OL 2026 i Milano/Cortina, og deretter VM 2027 i Falun. 

Se også: 
Bjørn Dæhlie om VM-løypa i Granåsen: – Den beste løypa i verden

230304 Anne Kjersti Kalvå of Norway celebrates after Women's Cross Country Skiing 30 km Classic Technique during the FIS Nordic Ski World Championships on March 4, 2023 in Planica.
Ebba Andersson ble dronninga av VM 2023 i Planica. Foto: Bildbyrån

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    Vraker verdensmester – disse skal gå OL-sprinten

    by Langrenn.com
    09.02.2026
  • Perttu Hyvarinen of Finland after with his phone after men's cross country skiing 10 km classic technique interval start during Tour de Ski on December 31, 2023 in Toblach.
    1

    Verdenscupprofil raser etter OL-vraking: Nå legger han opp

    by Ingeborg Scheve
    04.02.2026
  • 1

    Feiret OL-gullet i armene hans – bekrefter: De er kjærester

    by Ingeborg Scheve
    14.02.2026
  • Kristine Stavås Skistad of Norway ahead of a Cross-Country Skiing training session during day -1 of the 2026 Winter Olympics on February 5, 2026 in Val di Fiemme.
    1

    Skistad med tydelig beskjed før OL-sprinten

    by Ingeborg Scheve
    05.02.2026
  • 1

    Klæbo-rival trekker seg – igjen

    by Ingeborg Scheve
    12.02.2026

FlerE artikler

  • OL-løperen fikk kneskåla delt i to

    OL-løperen fra Trøndelag gikk på trynet på rulleski. Trodde kneet var forslått og fortsatte i to timr til han kom hjem. – Men kneskåla ble delt i to, sier nordmannen med irsk pass som nå har fullført fire av seks uker med skinne på beinet.
    av Kjell-Erik Kristiansen
    16.07.2026
  • IBUs tittelsponsor priset for den ”mest åpenbare reklameløgnen”

    av Kjell-Erik Kristiansen
    16.07.2026
  • Russisk OL-vinner døde av kreft

    av Kjell-Erik Kristiansen
    15.07.2026
  • Frida Karlssons nye kjæreste er en svensk skuespiller

    av Kjell-Erik Kristiansen
    15.07.2026
  • William Poromaa bytter til Salomon

    av Kjell-Erik Kristiansen
    15.07.2026