Norge stilte med én på VM-åpningen

av Erik Borg • 26.02.2022
Alle de som ventet å se mange norske utøvere under åpningen av junior-VM i langrenn, ventet forgjeves. Åpnings-deltakelse ble ikke prioritert av vertslandet.

Alle de som ventet å se mange norske utøvere under åpningen av junior-VM i langrenn, ventet forgjeves. Åpnings-deltakelse ble ikke prioritert av vertslandet.

Arrangøren av junior-VM og U23-VM hadde lagt ned en god del arbeid i VM-åpningen i Brandbu sentrum. Det var et stort barneskirenn med 250 deltakere, hornmusikk, ordfører-tilstedeværelse og mange andre interesserte.

Omtrent halvparten av de nesten 40 nasjonene var godt representert med utøvere, men de fleste tilstedeværende hadde nok først og fremst kommet for å se norske utøvere.

– Det var nok mange barn og voksne som hadde håper å se en del av norske deltakerne, sier Hans Jørgen Kvåle, assisterende rennleder.

Nå ble Norge noe tilstede. Skiforbundets Ulf Morten Aune kom i siste listen. Han bar det norske flagget. Åpningen var søndag. Første konkurranse var tirsdag.

– Det må selvsagt være frivillig for utøverne å delta, men det hadde vært hyggelig om det hadde kommet noen norske, sier Kvåle.

– Deltakelse på åpningen ble ikke prioritert. Det hadde vi tilkjennegitt, sier Aune. – Det ville blitt reise med buss til og fra, og det var en viss smittefare. Utøverne ble imidlertid stilt fritt i å delta eller ikke.

Vertsnasjonen bruker privatbiler til rennene, men til åpningen ble det ikke lagt opp til å bruke bil.

Det var bare juniorer som kunne være tilstede. De ankom hotellet på Gardermoen søndag. U23-deltakerne kom først på tirsdag. 

De norske utøverne bor på Gardermoen. Kjøretiden er omtrent 40 minutter hver vei.

Noen nasjoner bor nærmere Brandbu og Lygna enn Norge, men de aller fleste nasjonene holder til på Gardermoen.

FAKTA: Junior/U23-VM på Lygna
Hvem: Junior (K/M17, K/M18 og K/M19-20) samt yngre seniorløpere (til og med de som fyller 23 i 2022) 
Hva: FIS Verdensmesterskap i langrenn
Hvor: Lygna skistadion
Når: 22. til 27. februar, 2022
Hjemmeside arrangøren:  Lygna Skisenter 
Norges lag til U23-VM 2022
Norges lag til junior-VM 2022

Startlister og resultater

Konkurranseprogram
Tirsdag 22. februar
U20, Damer – 15km Masstart, fri stil 
U20, Herrer – 30km Masstart, fri stil 

Onsdag 23. februar
U20, Damer – 4×3.3km stafett
U20, Herrer – 4x5km stafett

Torsdag 24. februar
U23, Damer – 10km klassisk stil
U23, Herrer – 15km klassisk stil

Fredag 25. februar
U20, Damer – 5km klassisk stil
U20, Herrer – 10km klassisk stil

Lørdag 26. februar
U23, Damer / Herrer – sprint fri stil

Søndag 27. februar
U20, Damer / Herrer – Sprint fri stil
U23, 4x5km Mixed stafett

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    Ny beskjed om Emil Iversen

    by Ingeborg Scheve
    15.01.2026
  • Lars Heggen Ansgar Evensen NM 2026 Amanda Sotberg
    1

    Trekker seg fra verdenscupen, reiser hjem tvert

    by langrenn.com
    21.01.2026
  • 1

    Skistjernen er forsvunnet: – Alle er livredde

    by Ingeborg Scheve
    20.01.2026
  • 1

    – Klæbo jukset i OL

    by langrenn.com
    11.03.2026
  • Nadine Faehndrich (SUI), Astrid Oeyre Slind (NOR), (l-r) - XXV. Olympic Winter Games Milano-Cortina 2026, Cross-Country, team sprint, Tesero (ITA). www.nordicfocus.com. © Barbieri/NordicFocus.
    1

    Tok OL-sølv for to uker siden – nå legger hun opp

    by Ingeborg Scheve
    04.03.2026

FlerE artikler

  • Ski Classics Grand Finale Sesong XVIII

    Kvalifiseringen til Ski Classics Grand Finale Sesong XVIII er åpnet, og gir mosjonister muligheten til å delta i det spektakulære Grand Finale-arrangementet.
    av Ski Classics
    24.04.2026
  • Marit Bjørgen fortsetter – store endringer i langrennsledelsen

    av Ingeborg Scheve
    24.04.2026
  • Ble vraket fra eget land – da fant han en ny vri

    av Langrenn.com
    24.04.2026
  • Live kl 15:30: Kasper kontrollerer startfeltet

    av Kjell-Erik Kristiansen
    24.04.2026
  • Trues inn på landslaget

    av Ingeborg Scheve
    24.04.2026