Norsk talent imponerer i prestisjetung FIS-sprint

av Ingeborg Scheve • 02.04.2023
Den norske 24-åringen kom på 14. plass i prestisjetung FIS-sprint, like bak tyske, østerrikske og tsjekkiske verdenscupstjerner. Om tre uker får hun nye sjanser.

Den norske 24-åringen kom på 14. plass i prestisjetung FIS-sprint, like bak tyske, østerrikske og tsjekkiske verdenscupstjerner. Om tre uker får hun nye sjanser.

Hanne Sæter Garberg gikk inn til 14. plass på FIS-sprinten Galtür Nordic Sprint Race i Østerrike i konkurranse med flere av verdens beste sprintere. 

På lørdagens sprint var den norske 24-åringen fra Orkdal bare sju sekunder bak Teresa Stadlober fra Østerrike. 

Blant konkurrentene var også de tyske OL-stjernene Laura Gimmler og Pia Fink fra Tyskland som begge gikk OL 2022 og VM i Planica, deres landslagkollega Lisa Lohmann, og Barbora Antosova fra Tsjekkia.

Snev av høydesmell
Garberg forteller at hun kom over rennet ved en tilfeldighet, og ikke hadde fått toppet verken form eller ski spesifikt for prestisjerennet på 1650 meter over havet. Hun er derfor godt fornøyd med å gå videre til heatene. 

– Jeg synes prologen gikk veldig bra. Det var et fint skirenn og fint opplegg, sier Garberg til Langrenn.com. 

Hun røk imidlertid ut i kvartfinalen, der hun ble matchet ekstremt tøft både med motstandere og høyde. 

– I kvartfinalen gikk jeg mot blant annet Teresa Stadlober. Jeg hang på dem på den første runden, men på andre runde måtte jeg slippe i den siste bakken, for jeg fikk så mye syre i beina, sier Garberg.

Det var Gimmler som vant rennet, foran Stadlober på andreplass, mens Antosova tok den siste pallplassen. 

Se resultater fra FIS sprinten her

Klar for å måle seg med Dahlqvist og det tyske landslaget
Selv om verdenscupen og nasjonale mesterskap er over, er det fortsatt flere uker igjen av sesongen både for Garberg og mange av verdenscupløperne. 

Nå venter sprintrenn i Sverige om tre uker, der Garberg skal gå den svenske sesongavslutningen i Bruksvallarna helga 21. til 23. april. 

Dit kommer blant annet en rekke av de svenske verdenscupstjernene inkludert sammenlagtvinner av sprintverdenscupen Maja Dahlqvist, hele det tyske landslaget med Laura Gimmler, Pia Fink, Sophie Krehl og Colletta Rydzek, samt flere sterke internasjonale løpere. og Garberg tar med seg en god porsjon selvtillit fra prestisjesprinten i Østerrike. 

– I fjor ble jeg nummer fire i supersprinten på sesongavslutningen i Sverige, like bak Maja Dahlqvist. Så målet i år er å komme på pallen, sier Garberg. 

Tilbake etter mye motgang
Orkdalsjenta som hovedsakelig satser på sprint, supersprint og rulleskiverdenscupen, har tatt store steg i løpet av vinteren etter å ha slitt med helseutfordringer i flere sesonger. Det gir motivasjon til videre satsing. 

– Jeg synes sesongen i år har gått veldig bra. Så målet mitt for neste sesong er å kvalifisere videre fra prolog til finaler flere renn, slik at jeg får gå verdenscup på sikt, sier Garberg.  

I 2022 ble hun nummer 25 sammenlagt i rulleskiverdenscupen. 

Aune på åttendeplass i Østerrike
Garberg var forøvrig ikke den eneste norske utøveren som gikk den prestisjetunge FIS-sprinten i Østerrike på lørdag: I herreklassen gikk Pål Trøan Aune inn til åttendeplass etter at han ble slått ut i semifinalen. 

Forrige uke kunngjorde Aune for øvrig at han legger opp etter sesongen. Trønderen har gått verdenscuprenn hvert år siden 2013 gikk all in for VM i Planica, men nå er karrieren over. 30-åringen fra Steinkjer legger opp.

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    Ny beskjed om Emil Iversen

    by Ingeborg Scheve
    15.01.2026
  • Lars Heggen Ansgar Evensen NM 2026 Amanda Sotberg
    1

    Trekker seg fra verdenscupen, reiser hjem tvert

    by langrenn.com
    21.01.2026
  • 1

    Skistjernen er forsvunnet: – Alle er livredde

    by Ingeborg Scheve
    20.01.2026
  • 1

    – Klæbo jukset i OL

    by langrenn.com
    11.03.2026
  • Nadine Faehndrich (SUI), Astrid Oeyre Slind (NOR), (l-r) - XXV. Olympic Winter Games Milano-Cortina 2026, Cross-Country, team sprint, Tesero (ITA). www.nordicfocus.com. © Barbieri/NordicFocus.
    1

    Tok OL-sølv for to uker siden – nå legger hun opp

    by Ingeborg Scheve
    04.03.2026

FlerE artikler

  • Trues inn på landslaget

    Astrid Øyre Slind fikk avslag på søknad om å få stå utenfor landslaget – nå reagerer hun kraftig på det hun opplever som trusler om startnekt.
    av Ingeborg Scheve
    24.04.2026
  • Norsk gulltrener på vei til Sverige

    av Ingeborg Scheve
    23.04.2026
  • Disse løpere har fått tilbud om landslagsplass

    av Ingeborg Scheve
    23.04.2026
  • Vraket fra landslaget: – Gidder ikke holde det hemmelig

    av Ingeborg Scheve
    23.04.2026
  • Pellegrino gir seg – men vil ta skalpen til Klæbo først

    av Langrenn.com
    23.04.2026