Nytt system for verdenscuppoeng: vil gi mye hardere kamp om sammenlagtseieren  

av Ingeborg Scheve • 25.05.2022
Qiang Wang WC Falun 2022
Langrennskomiteen i FIS vil legge om poengberegningen i verdenscupen i langrenn radikalt: Flere skal få poeng og kampen om sammenlagtseieren blir hardere.

Langrennskomiteen i FIS vil legge om poengberegningen i verdenscupen i langrenn radikalt: Flere skal få poeng og kampen om sammenlagtseieren blir hardere.

Langrennskomiteen i FIS vedtatt et nytt system for verdenscuppoeng som vil endre dynamikken i feltet radikalt. 

Formålet med det nye poengsystemet er å øke konkurransen om sammenlagtseieren i verdenscupen.

Slik det står vil det nye systemet for verdenscuppoeng gi færre fordeler til de største nasjonene, færre ulemper for små nasjoner, gjøre at Tour de Ski får mindre betydning for sammenlagtcupen, og motivere de beste til å gå flere renn. 

– Det gjør sammendraget mye mer kompakt, og simulasjoner vi har kjørt på verdenscupen bekrefter dette. Det gjør at vi får en større kamp både om seieren og de øvrige pallplassene. Det forandrer alt, forklarer FIS renndirektør Pierre Mignerey ifølge Dagbladet.

Les også: Flere endringer for verdenscupen i langrenn 

Endringer for ordinære verdenscuprenn
I dag får vinneren av enkeltrenn 100 poeng for en seier i ordinære verdenscuprenn. Det forblir det samme. 

Men for andreplass økes poengene fra 80 til 95 poeng, tredjeplass fra 60 til 90 poeng, fjerdeplass fra 50 til 85, femteplass fra 45 til 80 poeng, sjetteplass fra 40 til 75 poeng, sjuendeplass fra 36 til 72 poeng, åttendeplass fra 32 til 69 poeng, niendeplass fra 29 til 66 poeng og tiendeplass fra 26 til 63 poeng. 

Beregningen av verdenscuppoeng for sprintprologer forblir som i dag, med 15 poeng for bestetid ned til ett poeng for tiende beste tid. 

Se tabell nederst i saken

Store endringer for Tour de Ski
Sammenlagt for Tour de Ski blir det vesentlige endringer med det nye oppsettet. I dag får sammenlagtvinneren 400 poeng og andreplass gir 320 poeng. Det skal reduseres til henholdsvis 300 og 285 poeng. Men for de neste 47 plassene altså fra tredje til 49.plass, vil det gis flere poeng enn i dag. 

Poengberegningen for enkeltetapper i Tour de Ski forblir derimot nesten som i dag, med poeng til de 30 beste på etappen. Som i dag vil etappeseier fortsatt gi 50 poeng, men det skal gis ett poeng mer for hver plass bak vinneren. Der andreplass i dag gir 46 poeng, vil det nå gi 47 poeng. 

Endringene vil gjøre at de som vinner Tour de Ski ikke får så enorme fordeler i verdenscupen sammenlagt. 

I år vant Natalia Nepryaeva både Tour de Ski og verdenscupen sammenlagt, til tross for at hun ikke deltok i de to siste rennhelgene, da russiske utøvere på det tidspunktet var utestengt fra internasjonale konkurranser. Nepryaeva hadde totalt 973 poeng for sesongen, og 646 av dem tok hun i Tour de Ski. 

Slik gikk verdenscupen sammenlagt 2021/22

Generelle endringer
Til nå har det vært gitt poeng for de 30 første plassene i verdenscuprenn. Nå skal det gis poeng til de 50 første. Og ettersom det blir tettere mellom poengene, vil de som står over renn straffes hardere. 

Videre skal individuelle poeng for plasseringer i lagkonkurranser fjernes. Det vil først og fremst ramme de store nasjonene, men hjelpe de mindre. 

Bankes igjennom i morgen
Det er styret i FIS, altså FIS Council, som formelt må godkjenne vedtaket til langrennskomiteen. Men det skjer nesten aldri at FIS Council går imot vedtak fattet av underkomiteene i organisasjonen. 

Blant andre vedtak fra langrennskomiteens møte 18. mai, er den mye omstridte innføringen av like distanser for kvinner og menn. Vedtaket har blitt møtt med kritikk, ikke minst fra utøverne. Derfor vil utøverrepresentantene stemme mot vedtaket når det kommer opp i FIS Council i morgen. 

Langrennskomiteens vedtak om ny poengberegning skal godkjennes i FIS Council i morgen, 26. mai.
Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    Ny beskjed om Emil Iversen

    by Ingeborg Scheve
    15.01.2026
  • Lars Heggen Ansgar Evensen NM 2026 Amanda Sotberg
    1

    Trekker seg fra verdenscupen, reiser hjem tvert

    by langrenn.com
    21.01.2026
  • 1

    Skistjernen er forsvunnet: – Alle er livredde

    by Ingeborg Scheve
    20.01.2026
  • 1

    – Klæbo jukset i OL

    by langrenn.com
    11.03.2026
  • Nadine Faehndrich (SUI), Astrid Oeyre Slind (NOR), (l-r) - XXV. Olympic Winter Games Milano-Cortina 2026, Cross-Country, team sprint, Tesero (ITA). www.nordicfocus.com. © Barbieri/NordicFocus.
    1

    Tok OL-sølv for to uker siden – nå legger hun opp

    by Ingeborg Scheve
    04.03.2026

FlerE artikler

  • Aukland: – Ingen tør å trosse dem hvis de ikke heter Klæbo

    En støvete paragraf fra 2013 gir Skiforbundet makt til å utestenge de beste løperne. Aukland har sett det før – og er ikke imponert.
    av Ingeborg Scheve
    28.04.2026
  • Den halvnorske JVM-vinneren rett inn på A-landslaget

    av Kjell-Erik Kristiansen og Ingeborg Scheve
    28.04.2026
  • Svensk stjerne forlater Lager 157 Ski Team etter to år

    av Maja Eriksson/langrenn.com
    28.04.2026
  • Millionsmellen for Ski-VM betydelig verre enn ventet

    av Langrenn.com
    27.04.2026
  • Tidligere norgesmester på ski fraktet med ambulansefly til Norge

    av Ingeborg Scheve
    27.04.2026