Har allerede slått OL-stjerner: Disse 5 kan bli vinterens store snakkiser

av Ingeborg Scheve • 13.10.2026
De har allerede tatt VM-medaljer og slått OL-stjerner. Her er fem norske juniortalenter du bør merke deg før sesongen 2026–27.

De har allerede tatt VM-medaljer og slått OL-stjerner. Her er fem norske juniortalenter du bør merke deg før sesongen 2026–27.

Flere av de norske juniorstjernene går nå over i seniorklassen, inkludert Kasper Kalkenberg, Oliver Alm, Silje Berg-Knudsen og Andreas Præstrud. Men bak dem kommer et skred av nye talenter. Her er fem lovende skiskyttere å holde øye med sesongen 2026-27. Første mulighet er under den nasjonale sesongåpningen på Geilo, helga 14. til 15. november.

Se også:
Fem langrennstalenter å holde øye med i vinter: Byåsen kan ha fått sin neste Klæbo

Hanna Vølstad 

Hun var blant de yngste i den norske VM-troppen i vinter, men av de som rasket med seg mest fra premiebordet. Skiskyttertalentet fra Figgjo reiste hjem med ett gull og tre sølv fra karrierens første internasjonale mesterskap. Vølstad tok også tre gull og en bronse i junior-NM, og vant Norgescupen sammenlagt. 

Se også: 17-åringen fra Figgjo gjør det igjen – tar sin tredje strake VM-medalje

Saken fortsetter under

Hanna Vølstad tok fire medaljer under Junior-VM 2026 i Arber i Tyskland, karrierens første internasjonale mesterskap. Foto: Privat

Martine Skog

19-åringen fra Bjerkvik IF debuterte i VM i 2025, og takket for tilliten med to gull og sølv på stafetten. I årets junior-VM gjentok hun bragden. Skog står også med tre seiere og en andreplass på de seks Norgescuprennene hun gikk i vinter, og ble nummer to i Norgescupen sammenlagt. Nå er hun klar for den eldste juniorklassen. 

Saken fortsetter under

Martine Skog (til høyre) gikk ankeretappen på det norske laget som tok gull på stafetten i junior-VM i Arber i vinter. Silje Haarstad gikk første etappe og Hanna Vølstad gikk andre etappe. Foto: Privat

Julie Tronerud Kvelvane

Ungjenta fra Voss fikk stang ut i junior-VM, men avsluttet fjorårssesongen med å utfordre OL-stjernene under NM på Os. Der gikk hun rett opp på pallen på første dag, med to fulle hus under ekstremt krevende forhold. 

– Jeg har god erfaring med senior-NM. Jeg gjør det bra når det er TV til stede, sa Julie Tronerud Kvelvane til Langrenn.com etter NM-bragden. 

I september innledet Kvelvane årets sesong med to gull og ett sølv av tre mulige under NM i rulleskiskyting.

Se også: 19-åring sjokkerer OL-stjernene – tok NM-medalje med fullt hus

Saken fortsetter under

Julie Kvelvane tok medalje mot OL- og verdenscupstjerner under senior-NM i år som i fjor, Foto: Ingeborg Scheve/ Langrenn.com

Leo Skjellaug Gundersen

Geilingen tok gull i sitt første junior-VM i 2025, og fulgte opp med sølv i vinterens VM – som yngst i sin klasse. 

I september åpnet han årets sesong med to mesterskapsgull etter seier på både sprinten og fellesstarten under NM i rulleskiskyting. Leo Skjellaug Gundersen vant også fredagens renn under Blinkfestivalen. 

Saken fortsetter under

Leo Skjellaug Gundersen under Blink-festivalen i Sandnes.  Foto: Nordnes/NordicFocus
Leo Skjellaug Gundersen under Blink-festivalen i Sandnes. Foto: Nordnes/NordicFocus

Philip Lindkvist Flötten

Han er knapt 20 år gammel, men hylles allerede av OL-stjerner og eksperter. 

I vinter tok Philip Lindkvist Flötten gull, sølv og bronse i junior-VM, og ble mesterskapets beste utøver. Dermed fikk han friplass til verdenscupfinalen i Holmenkollen i slutten av mars. 

Han har også to pallplasser internasjonalt på seniornivå i IBU-Cupen, mot utøvere som tok medalje i OL i vinter. 

Suksessen kom etter bare noen måneder etter at han gikk inn i det norske privatlaget Team Consto. Nå er Bærumsgutten altså klar for verdenscup på alvor. I mai fikk Lindkvist Flötten, som har svensk mor og norsk far, fast plass i svenske elitelandslaget.

Les mer: Måper over norsk tenåring: – Kommer til å bli ekstremt dyktig

På pallen i IBU-Cupen: Philip Lindkvist-Fløtten har vært på pallen i IBU-Cupen flere ganger i vinter. Her etter sprinten i Lenzerheide, med Vetle Paulsen (til venstre) og Sverre Dahlen Aspenes. Foto: Authamayou/NordicFocus.
På pallen i IBU-Cupen: Philip Lindkvist-Fløtten har vært på pallen i IBU-Cupen flere ganger i vinter. Her etter sprinten i Lenzerheide, med Vetle Paulsen (til venstre) og Sverre Dahlen Aspenes. Foto: Authamayou/NordicFocus

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    Snapper til seg Norges gulltrener

    by Ingeborg Scheve
    22.02.2026
  • 1

    Gullvinneren fra Lillehammer-OL er død

    by Ingeborg Scheve
    17.09.2026
  • Linn Gestblom of Sweden and Marthe Krakstad Johansen of Norway compete in the women's 4x6 km relay during the IBU World Cup on March 8, 2026 in Kontiolahti.
    1

    OL-stjernen trekker seg: Gravid!

    by Ingeborg Scheve
    10.10.2026
  • 1

    Hedegart vurderer å slutte: – Jeg har ingenting å gjøre her

    by Ingeborg Scheve
    22.09.2026
  • 1

    Klinker til med seier og karrierens første pallplass

    by Langrenn.com
    28.02.2026

FlerE artikler

  • SkiErg vs. Ercolina: Hvilken stakemaskin passer for deg?

    Regn, glatte veier og mørke kvelder gjør rulleskitrening mindre fristende. Stakemaskiner som SkiErg og Ercolina er gode alternativer. Men hva skiller modellene på funksjoner, montering og pris – og hvilken er best?
    av Adéla Ročárková og Ingeborg Scheve
    11.10.2026
  • OL-stjernen trekker seg: Gravid!

    av Ingeborg Scheve
    10.10.2026
  • Kan tvinges til å legge opp

    av Ingeborg Scheve
    10.10.2026
  • Team Synnfjell henter hjem profil etter to år hos rivalene

    av Leandro Lutz
    10.10.2026
  • Her skal Sivert følge dem videre: – Det var veldig sårt

    av Ingeborg Scheve
    09.10.2026