Omfattende kutt i langrennslandslagene

av Ingeborg Scheve • 19.04.2023
Hastemøte i Skiforbundet onsdag formiddag: Må kutte utøvere i langrennslandslagene for både kvinner og menn kommende sesong..

Hastemøte i Skiforbundet onsdag formiddag: Må kutte utøvere i langrennslandslagene for både kvinner og menn kommende sesong..

Landslagsledelsen har den siste tida flere ganger antydet at landslagene vil få strammere økonomi i tida framover. Onsdag kalte de inn utøverne til hastemøte: Landslagene skal kutte fire løpere kommende sesong: fra 24 til 20. 

For sesongen 2022/23 besto herrenes elitelandslag av 13 løpere, fordelt på seks utøvere på distanselandslaget og sju på sprintlandslaget. Det skal ned til 10. 

Kvinnenes elitelandslag besto av 11 utøvere. Også de må kutte ned til ti løpere for kommende sesong. 

Det ennå ingen av utøverne på disse lagene som skal ha fått noen beskjed om uttak for neste sesong. 

I utgangspunktet ønsket ikke landslaget å kutte i antall løpere. Langrennssjef Espen Bjervig vil ikke kommentere landslagenes størrelse overfor VG. Han har derimot opplyst om andre konkrete kutt som landslaget gjør kommende sesong: 

  • Kutt i leger på samlinger
  • Kutt i fysioterapi på samlinger
  • Kutt i markedsaktiviteter
  • Mindre støtteapparat med på tur
  • Færre samlingsdøgn i sommersesongen
  • Ikke alle landslagsløperne reiser på den tradisjonsrike landslagssamlingen på Sognefjellet i juni
  • Mindre fleksibilitet rundt ulike avreise- og returdager på samlinger, løperne skal i utgangspunktet reise samlet
  • Når rekruttlandslagstrener Monika Kørra snart skal ut i fødselspermisjon, vil hennes heltidsstilling ikke bli erstattet med en trener i 100 prosent

Bjervig presiserer imidlertid at støtteapparat rundt ski i sesongen ikke er rammet av kuttene. Det vil heller ikke bli kuttet i antall løpere til verdenscupen, sier Bjervig til VG.

Før helga ble det klart at en av de største sponsorene til Skiforbundet langrenn velger å avslutte sitt samarbeid med langrennslandslagene.

Videre er valutakurser, inflasjon og dyrere drivstoff, reiser og hoteller medvirkende årsaker til at langrennslandslagene nå må spare og effektivisere på alle fronter.

Les også: Hvem går for landslagene neste sesong?

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • Federico Pellegrino (ITA) - FIS Nordic World Ski Championships Cross-Country, team sprint, Trondheim (NOR).
    1

    – Det er så respektløst!

    by Ingeborg Scheve
    06.03.2025
  • Therese Johaug (NOR) - FIS Nordic World Ski Championships Cross-Country, skiathlon women, Trondheim (NOR). Foto: Modica/Nordic Focus
    1

    Knusende dom: – Johaug svikter totalt

    by Ingeborg Scheve
    02.03.2025
  • Johannes Hoesflot Klaebo (NOR) and Federico Pellegrino (ITA). Photo: GEPA pictures/ Harald Steiner © Bildbyrån
    1

    Ski-VM 2025: Program, resultater og sendetider

    by Ingeborg Scheve
    09.05.2024
  • Tremila i OL 194: Bjørn Dæhlie tok sølv, Thomas Alsgaard, Norge tok gull og Mika Myllylä fra Finland tok bronse. Foto: Bildbyrån
    1

    Hevder Norge drev systematisk doping, henger ut navngitt trenerprofil

    by Ingeborg Scheve
    11.09.2025
  • Veronika Stepanova (ROC) - XXIV. Olympic Winter Games Beijing 2022, cross-country, 4x5km women, Beijing (CHN).
    1

    OL-stjernen er blitt mor, holder hemmelig hvem som er barnets far

    by Ingeborg Scheve
    26.02.2025

FlerE artikler

  • Lægreid frustrert over IBUs obligatoriske OL-kickoff

    IBU selger den nye sesong-kickoffen Loop One i oktober som en folkefest. Utøverne kaller det pompøse showrennet tvang, og frykter OL-formen blir skadelidende.
    av Ingeborg Scheve
    01.10.2025
  • Lever på hemmelig adresse: – Det er som om noen har krøpet inn i livet mitt

    av Ingeborg Scheve
    01.10.2025
  • Skistad-rival gjør comeback: – Jeg er i form

    av Ingeborg Scheve
    01.10.2025
  • Ski Classics Sesong XVII: Nå er lagene klare

    av Langrenn.com
    01.10.2025
  • FIS snur verdenscuprunden i Trondheim før jul på hodet

    av Ingeborg Scheve
    01.10.2025