– Jeg har blitt sammenlignet med Hitler

av Ingeborg Scheve • 01.08.2025
Øystein Pettersen 2025 Swix
Da Øystein «Pølsa» Pettersen publiserte et innlegg på sosiale medier der han rettet kritikk mot Israels krigføring i Gaza, ble det bråk.

Da Øystein «Pølsa» Pettersen publiserte et innlegg på sosiale medier der han rettet kritikk mot Israels krigføring i Gaza, ble det bråk.

Det var i forrige uke at Øystein «Pølsa» Pettersen la ut en post i sosiale medier med budskap om at Israel må avslutte krigen på Gaza. 

Da ble det bråk. I kommentarfeltet er det mange som takker den tidligere skistjernen. Men 42-åringen har også fått en hel del hat. Pettersen forteller at han har blitt anklaget for å hate jøder og støtte terrorister.  

– En skrev til meg at Israel fører den mest humane krigen i historien, fordi de slipper flygeblader før bombing. Jeg klarer ikke å se det på samme måte, skriver Pettersen.

Saken fortsetter under

Kommer ikke til å gi seg

I et innlegg på LinkedIn torsdag skriver OL-stjernen fra 2010 at han blir sammenliknet med Hitler. 

– Jeg har blitt sammenlignet med Hitler. Fordi innlegget mitt tydeligvis sa jeg hata jøder og elska terrorister. (mener selv jeg poengterte at nettopp det ikke stemmer i innlegget), skriver Pettersen innledningsvis.

Han fortsetter: 

– Kampen for likestilling, likeverd og tilhørighet har aldri vært viktigere. Jeg kommer ikke til å gi meg, ikke til å gjemme meg og aldri slutte å behandle folk som folk. 

– Ikke synd på meg 

Flere av de styggeste kommentarene har blitt slettet, sier den tidligere skistjernen til Dagbladet. Pettersen sier han takler angrepene, men synes det er trist at debattklimaet er blitt så polarisert. 

– Det er ikke synd på meg, og jeg takler uenighet og står godt i stygge kommentarer. Men jeg blir lei meg over klima som fort skapes mellom ulike meninger og perspektiv I kommentarfelt, skriver han i en SMS til Dagbladet.

OL-gull og samfunnsengasjement

Øystein «Pølsa» Pettersen tok OL-gull på teamsprinten under vinterlekene i Vancouver sammen med Petter Northug. Han debuterte i verdenscupen i mars 2003, gikk 97 verdenscuprenn og var på pallen i sju av dem før han la opp i 2014. 

Han gikk over til langløp i 2014, og de siste åra har han engasjert seg dypt i tiltak for barn og unge. Og ikke minst NRK-serien «Team Pølsa», der han leder seks ungdommer med funksjonsvariasjoner til å mestre et skirenn under VM i Trondheim.

Se også: 
Pølsa gliser: – Se på dette her, da!

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    Tour de Ski 2026: Program, TV-tider og alt du må vite

    by Ingeborg Scheve
    25.12.2025
  • 1

    Klar beskjed: – Da trekker jeg meg fra hele sesongen

    by Ingeborg Scheve
    31.12.2025
  • 1

    Ny beskjed om Emil Iversen

    by Ingeborg Scheve
    15.01.2026
  • 1

    Holund: – Dessverre, Emil 

    by Ingeborg Scheve
    08.01.2026
  • Lars Heggen Ansgar Evensen NM 2026 Amanda Sotberg
    1

    Trekker seg fra verdenscupen, reiser hjem tvert

    by langrenn.com
    21.01.2026

FlerE artikler

  • Flau og forbannet etter fiasko-OL: Vraker seg selv til femmila

    OL skulle bli en medaljefest, men har blitt et helvete for Sveriges største medaljehåp. Nå skammer han seg – og vet ikke om han orker mer.
    av Ingeborg Scheve
    16.02.2026
  • Blir tilskuer: Disse går skiskytter-stafetten i OL

    av LAngrenn.com
    16.02.2026
  • Vraker Amundsen igjen – disse går teamsprinten i OL

    av Ingeborg Scheve
    16.02.2026
  • Trekker seg fra resten av OL

    av Ingeborg Scheve
    15.02.2026
  • Tette dueller i senior- og juniorklassene i Bardufoss

    av Adrian Orellana Hellerud
    15.02.2026